Bilim ve Teknolojik Gelişmelerin İnsan Üzerine Etkisi

Sponsorlu Bağlantılar

Teknolojik Gelişmelerin Etkisi

Teknolojik gelişmeler ve teknoloji alanındaki yeniliklerin temel amacı insan hayatını kolaylaştırmaktır. Bu anlamda bütün çalışmalar genellikle insanların ihtiyacına yönelik olarak yapılmaktadır. Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin hayatımızı nasıl etkilediğini anlamak için örnekler vermek gerekir.

Örneğin hemen hemen herkesin elinde bulunan cep telefonlarını düşünelim. Fazla değil, bundan 20 yıl önce (1997) böyle bir teknoloji yoktu. Şimdi ise cep telefonu olmazsa nasıl yaşarız gibi kaygılarımız söz konusu. Cep telefonu hem sesli hemde görüntülü olarak dünyanın dört bir yanıyla istediğimiz anda konuşmamızı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra iletişime uluslararası ve ticari açıdan çok büyük kolaylıklar getirdiğini de unutmamak lazım.

Örneğin evlerimizde kullandığımız makinelerden bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve diğer makineleri düşünelim. Artık ev işlerinin insan gücüyle yapıldığı dönem geride kaldı ve her şeyi makineler yapar hale geldi. Ev işleri hem daha hızlı hemde daha kolay oldu.

Ulaşımı düşünelim. Eskiden bir şehirden başka bir şehire gitmek için yaya, at, deve gibi ulaşım araçları ile günlerce hatta aylarca yolculuk etmek gerekirdi. Ancak günümüzde otomobil, tren ve uçak gibi hızlı ulaşım araçları kullanılarak bir kaç saat gibi kısa sürelerde yolculuk eder olduk.

Tıp alanında yaşanan gelişmeleri düşününce, artık ameliyatları makineler ile yapar hale geldik. Artık mikro ameliyatlar bile yapılabilir hale geldi. İnsan eliyle yapılması neredeyse imkansız olan ameliyatlar bu teknolojik cihazlar sayesinde yapılır oldu.

İş hayatına teknolojinin getirdiği kolaylıklar ise saymakla bitmez. Eskiden bir otombilin üretim bandından çıkması günler alabiliyordu. Ancak günümüzde dakikalar içinde bir otomobil üretilebiliyor. Bunun nedeni ise teknolojik makinelerdir. İnsan gücüyle yapılan bir çok iş günümüzde makine gücüyle yapılarak, hem daha hızlı hemde daha kolay bir hal almıştır.

Bu gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür. Sonuç olarak bilimsel ve teknolojik gelişmelerin hayatımıza olan etkileri büyüktür. Hem işleri kolaylaştırmak, hem yaşantımızı hızlandırmak hemde ekonomik alanda büyümek teknolojinin etkisi sayesinde olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir