Dolma Kalem ve Tükenmez Kalem Neden Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Yazı Yazma Araçları

Yazı yazma aracı olarak bilinen kalemin bazı çeşitleri vardır. Bunlar kullanılma yeri ve kullanılma amaçları farklı olduğundan farklı özellikler taşırlar. Örneğin dolma kalem ve tükenmez kalem ikiside mürekkep kullanır ama farkları kullandıkları mürekeple ortaya çıkmaktadır. Çünkü ikiside farklı amaçlarlar kullanılmaktalar. Bu iki kalem çeşidinin çok ilginç bir geliştirme aşaması olduğunu söyleyelim. Bu konuda daha fazla bilgiyi yazının devamında bulabilirsiniz.

Ayrıca bakınız;

Kalemin Tarihçesi ve Bulunuşu?

Kısaca Kalemin Gelişimi

Kalemin tarihi yazınınkinden de eskidir. İlk insanlar sivriltilmiş çakmak taşları ile hayvan kemiklerinin üstüne resim kazırlardı. Türkçeye Arapçadan geçen kalem sözcüğünün kaynağı ‘kamış’ anlamına gelen eski Yunanca ‘kalamos’ sözcüğüdür.  Mısır, Yunan ve Roma medeniyetlerinde  saz ve bambu gibi bitkilerin içi boş saplarından yapılmış kamış kalemler kullanılırken, Ortaçağda kağıdın üretimi ile beraber, kaz, kuğu, karga gibi kuşların kanatlarındaki tüylerin mürekkebe daldırılması şeklinde kullanılan tüy kalemler yaygınlaştı.

Mürekkepli metal kalemler aslında ta Romalılar devrinden beri biliniyordu ama John Mitchell adlı bir İngiliz 1822′de ilk kez makine yapımı çelik ucu imal etti.

Dolma Kalem Neden Yapılır?

Dolma kalem, su bazlı mürekkep haznesi olan bir kalemdir.

Dolmakalemler ise sertleştirilmiş yapay kauçuğun elde edilmesinden sonra yapılabildi.  Tükenmez kalem adı ile bilinen bilye uçlu kalemin son yılların bir buluşu olduğu sanılır. Halbuki bu kalemin ilk modeli 1880 yıllarında ortaya çıkmış ama pek rağbet görmemiş, seri üretimine geçilememiştir.  Alakasız gibi gözükse de tükenmez kalemin tekrar gündeme gelmesinde uçakların gelişmesinin etkisi olmuştur. Uçaklar 2-3 bin metreye çıkınca hava basıncı oldukça azalır. Dolmakalemin haznesinde atmosferik basınç altında doldurulan mürekkep dışarıdaki basınç düşük olunca kendiliğinden akıp yazıları da, giysileri de berbat ediyordu.

Dolmakalemler sertleştirilmiş yapay kauçuğun elde edilmesinden sonra yapılabildi. Bu gibi maddeler içi boş silindir biçiminde parçaların yapımına elverişliydi. İlk dolmakalemlerin uçları mürekkebin aşındırmasına karşı altından yapılırdı. Öte yandan, kâğıda sürtünmenin yol açacağı aşınmayı önlemek için ucun kâğıda değen noktasının çok sert bir metalden olması gerekiyordu. Bunun için çoğunlukla iridyum kullanıldı. İlk dolmakalemlerin mürekkeple doldurulabilmesi göz damlalığına benzeyen bir düzenekle sağlanıyordu. ABD’li Lewis E. Waterman 1884’te mürekkebini kendi içinde taşıyan ilk dolmakalemi yaptı. Temel çalışma biçimi o tarihten beri pek fazla değişmeyen dolmakalemlerde havanın küçük mürekkep deposundan dışarı atılması ve ortaya çıkan boşluğu mürekkebin doldurması gerekir. Dolum düzeneği bir pompalama kolu, bir piston ya da vida olabilir. Daha yakın zamanlarda geliştirilen yeni bir tip dolmakalemde depo yerine, mürekkep dolu olarak kaleme takılan ve boşalınca değiştirilen kartuşlar kullanılır.

Tükenmez Kalem 

Tükenmez kalem ya da kısaca tükenmez, içindeki borucuktaki özel ve koyu kıvamdaki mürekkebi, ucunda bulunan bilye sayesinde yüzeye aktaran modern bir yazım aracı. Kullanılabilirliği ve bulunabilirliği ile günlük yaşamda yaygın bir kullanıma sahiptir. En yaygın mürekkep renkleri mavi, siyah ve kırmızı olup, diğer renklerde yazan tükenmez kalemler de üretilmektedir.

Tükenmez kaleme “tükenmez” denmesinin nedeni, onunla yaklaşık iki-üç kilometre uzunluğunda bir çizgi çizilebilmesidir.[1] Kalemin içindeki ince plastik tüpün içten iki, dıştan üç, boyu ise yaklaşık 120 milimetredir.

Tarihi 

30 Ekim 1888 tarihinde ABD’li denizci John Loud, derilerini işaretlemek için ucunda bilye bulunan mürekkepli kalemi icat etti ve ilk patentini aldı. Bu buluşu, 1935 yılında gazete editörü olan MacarLadislao Biro ve kimyager kardeşi geliştirdi. Biro Kardeşler, buldukları kalemi tanıştıkları Arjantin Başkanı Augustine Justo’ya gösterdi ve başkanın teşvik etmesiyle kardeşler, Arjantin’de fabrika kurdular. Yapılan ikinci denemede başarılı oldular. Chicago’lu Milton Reynolds, Arjantin’de gördüğü bu kalemleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde perakende olarak satmaya başladı. 1940’larda artan tükenmez kalem üreticileri arasında rekabet oluşmaya başladı.

II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan Hava Kuvvetleri, uçuş personeli için tükenmez kalemi tercih etti çünkü 3 bin metre yüksekteki basınçta diğer kalemlerin mürakkebi akıyordu

Sponsorlu Bağlantılar

Tükenmez Kalem Neden Yapılır?

İkinci Dünya Savaşı’nda Amerikan Hava Kuvvetleri uçuş personeli için havada kullanabilecekleri, mürekkep akıtmayacak bir kaleme ihtiyaç duydu. Bilye uçlu kalem aranan bu özelliklere sahipti. Başlangıçta sadece havacılar tarafından kullanılırken kısa zamanda geniş halk tabakalarına da yayıldı.

Tükenmez kalemlerde mürekkep kağıda, pirinç uçtaki yuvaya yerleştirilmiş olan minik bir bilye aracılığı ile aktarılır. Normal yazı kalemlerinde bu bilyenin çapı l milimetre, daha ince yazılar için 0,7 milimetredir. Bilye mürekkebin yuvadan dışarı çıkmasını önler ama yuvasında döndükçe yüzeyine sıvanan mürekkebi kağıda verir.

Tükenmez kalem mürekkebi, dolma kalem mürekkebinden daha farklı, özel bir kimyasal birleşime sahip olup çabuk kuruyan türdendir. Mürekkep uca sürekli ve düzgün olarak geldiğinden dolgun, temiz ve lekesiz bir yazı yazılmasını sağlar. Genellikle bir tükenmez kalemin 2-3 kilometre boyunda bir çizgi çizmeye yetecek kadar mürekkebi vardır.

Tükenmez kalemdeki bilye uç, kağıt üzerinde dolma kalem ucundan çok daha az bir sürtünmeyle ve çok daha çabuk hareket edebildiğinden yazma hızı büyüktür ancak bilye ucun kağıt üzerine sürekli olarak değmesini sağlamak için kalemi daima kuvvetle bastırmak gerekir, bu nedenle de parmaklar daha fazla ve çabuk yorulurlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(12) Yorum

  Berfin
  06 Mart 2014 - 21:46

  Çok güzel olmuş kim yazdıysa işime çok yaradı elleriniz dert görmesin

  melih
  24 Şubat 2014 - 20:21

  ıyyyyyyyyyyyyyy çokkkkkkkk güzellllllllllllllll

  mihrap
  16 Şubat 2014 - 13:22

  çok güzel olmuş ellerinize sağlık

  feyzanur
  13 Şubat 2014 - 19:45

  Bu site benim işime yaradı hemde 🙂 <3

  cşhan
  11 Şubat 2014 - 20:08

  la dolma kalem dorumu yazıcamda 😀

  ZehraİrEmSonqulŞaDiyeSißel
  18 Ocak 2014 - 21:29

  bunu yazandan allah razı olsun çok işime yaradı

  irem
  10 Nisan 2013 - 21:39

  çok güzel bunu kim yazdıysa ona çok teşekkür ederim

  melek
  17 Mart 2013 - 15:51

  bunu kim yazdıysa allah razı olsun işime yaradı teşekkürler

  ailhiiiiiisssssssssssssb
  27 Şubat 2013 - 18:16

  İYİ AMA DAHA İYİSİ OLABİLİR

  ceren
  26 Şubat 2013 - 18:56

  idare eder

  sabri
  20 Şubat 2013 - 08:57

  TÜKENMEZ KALEM : ucunda küçük bilyesi bulunur

  berat
  16 Şubat 2013 - 13:59

  çok güzel olmuş ellerine sağlık güzel yazmısın admın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir