Dünya Siyasi Haritası (Büyük Boyutlu)

Sponsorlu Bağlantılar

Dünya Siyasi Haritası

Harita tanım olarak yeryüzünde bir bölgeni yad tamamının kağıt üzerine aktarılmasıdır. Gerçi bu tanım ayrıntılardan biraz oldu ama haritalar sadece bir çeşit değildir. Örneğin aynı yere ait hem siyasi hem fizikiadı verilen haritalar olabilir. Fiziki harita ait olduğu bölgenin yeryüzü şekillerinide içeren harita türüdür,siyasi harita ise devlet sınırlarını içeren haritalardır.

Kaliteli ve Büyük Boy Dünya Siyasi Haritası

Haritayı büyük boyutu ile görebilmek için resmin üzerine tıklayınız.Gerçek boyutu ile görüntülemek için bilgisayarınıza indiriniz.

dünya, siyasi, harita

Sponsorlu Bağlantılar
Haritanın Adı Dünya Siyasi Haritası – Büyük Boy
Kapsamı Dünya
Türü Tematik Harita – Siyasi Harita
Yılı
Ölçeği
Boyutu (Santimetre) 105.8 x 53.7 cm; 41.7 x 21.2 inches
Boyutu (Disk) 837.25 KB (857.345 Bytes)
Boyutu (Piksel) 3000 x 1523 Pixels (4.57 MPixels) (1.97)
Çözünürlük (Dpi) 100
Renk Sayısı 16,7 Millions (24 BitsPerPixel)
Format JPEG
Sıkıştırma JPEG
Yayımcı http://www.renklinot.com
Yayımcı Site Adresi http://www.renklinot.com
Harita Adresi http://www.renklinot.com/wp-content/uploads/d%C3%BCnya-siyasi-haritas%C4%B1.jpg
Telif Hakları http://www.renklinot.com
Açıklamalar Dünya Siyasi Haritası büyük boyutta olup, eğitim faaliyetlerinde ve genel planlama benzeri amaçlarla kullanılabilir.

Harita, yeryüzünün veya bir parçasının matematiksel formüllerden yararlanılarak belirli oranlarda küçültülüp simge, renk ve bazı özel işaretlerle bir düzlem üzerine çizilmiş taslağıdır.

Haritanın temel işlevi, bölgenin topografyası ya da ilişkili diğer konularda, jeolojisi, jeomorfolojisi, iklimi, trafiği, yeraltı kaynakları, değişik bakış açılarından ekonomisi vb. hakkında bilgi vermektir. Bu haliyle harita, insandan (haritayı üreten kartograf) insana (harita kullanıcısı) mekânsal referanslı bilgi aktaran, genel olarak basılı bir iletişim aracıdır. Harita, Uluslararası Kartograya Birliği tarafından son olarak 1991 yılında tanımlanmıştır.

Haritaların, ülkenin değişik amaçlı kalkınmasında ve taşınmaz mal hukukunda kullanılmak üzere üretilmesi genellikle devletin temel görevlerinden biridir. Bu nedenle ülkemizde de büyük ölçekli topografik içerikli haritalar devlet eliyle üretilir, ya da ihale yoluyla özel firmaların üretmesi sağlanır. 1: 5.000 ölçeğine kadar taşınmaz mal hukukunda hizmet verecek haritalar orijinal yer ölçümleri ya da fotogrametrik yöntemlerle Başbakanlığa bağlı “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü” sorumluluğunda üretilir ve güncellenir. Belediye hizmeti verilen yerleşim merkezlerinde özellikle teknik alt yapı tesislerinin projelendirilmesinde kullanılan haritalar ise yerel yönetimler tarafından, yine özel firmalara ihale yöntemiyle ürettirilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir