Üniversitede okunması planlanan bölümün kazanılması kadar okunacak bölümün iş imkanları, çalışma koşullarıda büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle burada çeşitli tanıtımlarda bulunuyoruz. Bugünkü yazımızdada bu tanıtımlardan birini yapacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Laboratuvar Teknolojisi Bölümünün Amacı

Tarım sektöründe, tarım ürünleri, bu ürünlerin yetiştiriciliği, yetiştiriciliği sırasında karşılaşılan sorunların giderilmesi, hastalık ve zararlıların bilinmesi ve çözümlerin önerilmesi gibi konularda bilgi sahibi olan elemanlara ihtiyaç olduğu bilinen ve özellikle tarım sektör çalışanlarınca söylenen bir gerçektir. Bu programda öğrencilere Tarımsal laboratuvar tekniklerinin öğretilmesi, analizlerde kullanılacak alet ve cihazların tanıtılması ve laboratuvarda çalışma becerisinin kazandırılması hedeflenmektedir. Ayrıca; toprak, su, bitki, gıda, yem analizleri ve bitki koruma teknikleri ile ilgili yöntem belirleyebilecek, uygulamalı analiz yapabilecek ve yapılan analizleri değerlendirebilecek ara eleman yetiştirilmesi de amaçlanmaktadır.

Laboratuvar Teknolojisi Puan Türü ve Kontenjanlar

Programın derslerinin fen ve matematik alt yapılı olması nedeniyle sayısal puanla öğrenci almaktadır. Laboratuvar teknolojisi programı kuruluşundan bu tarafa Y.Ö.K tarafından verilen örgün ve II. Öğretim kontenjanlarını tamamen doldurmaktadır. Her yıl 35-40 öğrenci kontenjanı verilmekte ve öğrenciler tarafından seçilerek doldurulmaktadır.

Programa; Anadolu Meslek, Meslek Liseleri, Kimya Meslek Liseleri, Çok Programlı Liselerin Kimya Bölümü öğrencileri sınavsız geçiş tercihiyle gelebilecekleri gibi düz liselerin öğrencileri de ÖSYM nin yaptığı YGS 2 sınavıyla da girilebilir.

Laboratuvar Teknolojisi İş Olanakları

Tarım Bakanlığı Tarım İl Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, Ziraat Odaları, Tarım Kredi  Kooperatifleri ve özel kurulmuş olan Toprak-su-bitki, gübre analizleri yapan laboratuvarlar, yem fabrikaları, her türlü gıda, ilaç, tarımsal girdi üreten  fabrikalar, atık ıslah eden özel veya resmi kurumlara ait laboratuvarlar çalışma alanıdır

Bölümün Faailiyetleri

Program öğrencileri 2. Sınıf eğitim – öğretimiyle birlikte 1 yıl süreyle Alaşehir İlçesinde çalışan Alaşehir Devlet Hastanesi Laboratuvarlarında, Ticaret Borsası Toprak- Su ve Yem Fabrikası Laboratuvarında bizzat çalışarak yılın sonunda Üniversite ve Kurumun ortak imzaladığı sertifikalar alırlar ve mezuniyetten sonra iş arama aşamasında diğer adaylara göre şans elde ederler.

Mezun Olma ve Öğrenci Durumu

Mezun Olma Koşulları:

Laboratuvar Teknolojileri programında okutulan derslerden başarılı olmak ve toplam 40 iş günü olan iş yeri uygulamalı eğitim stajlarını başarı ile tamamlamak

Öğrencinin Ölçülüp Değerlendirilmesi:

Sponsorlu Bağlantılar

1 vize, 1 final sınavları yanında verilmişse ödev, laboratuvar grup çalışması gibi çalışmalar ve sınavlarda başarılı olmak

Programın Eğitim Alt Yapısı ve Olanakları:

Bilgisayar laboratuvarı, toprak, su, bitki, gıda, yem ve kimyasal analizlerini yapmaya yetecek donanım ve alt yapıya sahip programa ait  3 adet laboratuvar.

Laboratuvar Teknolojisi Mezuniyet Sonrası

Program mezunları DGS( Dikey Geçiş Sınavı)ile YÖK ün öngördüğü lisans programlarına girip Lisans tamamlayacakları gibi isterlerse ÖSYM nin yaptığı LYS sınavlarına da girerek, Üniversitelerin Ziraat, Gıda ve Su ürünleri Mühendisliklerini  kazanmaları durumunda Ön Lisans ta aldıkları derslerin ciddi bir kısmını muafiyette kullanarak daha kısa sürede ve daha başarılı olarak bitirebilirler.