Mevsimler Nasıl Oluşur?

Sponsorlu Bağlantılar

Mevsimlerin meydana gelmesi

Birçok kişi Dünya’nın yaz aylarında güneşe daha yakın olduğuna inanıyor ve bu nedenle yazları daha sıcak olduğunu düşünüyor. Aynı şekilde, kışın dünyanın güneşten uzak olduğunu düşünüyorlar ve bu yüzden kış mevsimi yaşandığına inanıyorlar.

Bu düşünce her ne kadar mantıklı olsa da yanlıştır.

Dünyanın yörüngesinin mükemmel bir daire olmadığı doğrudur. Biraz eğimlidir. Yılın belli bir bölümü Dünya diğer zamanlara nazaran güneşe daha yakındır. Bununla birlikte, Kuzey Yarımküre’de, Dünya güneşe en yakın olduğunda kış mevsimi, en uzak olduğunda ise yaz mevsimi yaşıyoruz! Güneş’in ne kadar uzak olduğu ile karşılaştırıldığında, yıl boyunca Dünya’nın bu değişimi hava durumunda pek fazla fark yaratmaz.

mevsimler, 4 mevsim, ilkbahar, yaz, sonbahar, kış

Peki mevsimler nasıl oluşuyor?

Dünya ekseni, üsten alta doğru Dünyanın merkezini dolaşan hayali bir kutupdur. Dünya, bu kutup etrafında dönerek her geçen gün tam bir dönüş yapıyor. Bu da gündüz ve gece oluşumuna neden oluyor.

Dünyanın ekseni düz olmadı için ise mevsimler oluşur. Dünya güneş etrafında dönerken, eğik ekseni her zaman aynı yönü gösterir. Bu nedenle, yıl boyunca dünyanın farklı yerlerinde güneşin ışınları doğrudan dünyaya gelir. Güneşin doğrudan ışınlarını alan yarımkürede yaz mevsimi meydana gelirken, ışınlarının daha açılı bir noktadan geldiği bölgelerde ise kış mevsimi meydana gelir.

Bazen Kuzey Kutbu güneşe doğru eğilir (Haziran ayının civarında) ve bazen Güney Kutbu güneşe doğru eğilir (Aralık ayı civarında).

Kuzey Yarımküre’de haziran ayında yaz ayı olduğu için güneşin ışınları bu kısma yılın herhangi bir zamanında olduğundan daha doğrudan gelir. Aralıkta Kuzey Yarımküre’de kış olur, çünkü güney kutbunun dönüşü güneşe doğru eğilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir