Mona Lisa Tablosunun Sırrı Çözüldü!

Sponsorlu Bağlantılar

Mona Lisa’nın Gülüşündeki Sır Ortaya Çıktı!

Dünyanın en değerli tablolarından birisi Mona Lisa tablosudur. Paha biçilmez bir tablo olan Mona Lisa tablosu yıllardır gizemli bir tablo olarak tartışma konularına malzeme oluyordu. Bu tartışamalara bir son vermek için Mona Lisa’nın gülüşündeki sır çözüldü.

Dünyaca ünlü İtalyan ressam  Leonardo Da Vinci tarafından yapılan Mona Lisa tablosu ve bu tabloda Mona Lisa’nın büyüleyici gizemli gülüşünün arkasındaki sır Sunderland Üniversitesi araştırmacılarından Sheffield Hallam tarafından ortaya çıkarıldı.

mona lisa tablosu

Sponsorlu Bağlantılarrr

Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa tablosundan önce yaptığı  ‘La Bella Principessa’ isimli tablo incelendi ve araştırmaya katılan gönüllülere  ‘La Bella Principessa’ isimli tablo çeşitli uzaklıklardan gösterildi. Tablonun gözleri kapatılmış ve bulanıklaştırılmış versiyonları gönüllülere gösterildi ve tablo hakkında yorum yaptırıldı. Bütün katılımcılar tabloya uzaktan baktıklarından tablonun daha mutlu göründüğünü söyledi. Ve yüzdeki tebessümün gözlerden değil sadece dudaklardan kaynaklandığını belirtti.

Bu araştırma sonucu Vision Research isimli akademik dergide yayınlandı. Uzmanlar Leonardo Da Vinci’nin, ‘sfumato’ adı verilen göz yanılgısı yaratan bu ilginç boyama tekniğinin hem ‘Le Bella Principessa’da hem de ‘Mona Lisa’da kullanıldığını açıkladı. Uzmanlar, “Tabloya bakan kişi gülüşe doğrudan bakmaya, gülüşü ‘yakalamaya’ çalıştığında bu ufak tebessüm hemen ortadan kayboluyor. İşte bu nedenle biz bu görsel yanılgıya ‘kaçan tebessüm’ diyoruz” dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  Yüzbaşı Egemen
  11 Kasım 2015 - 21:44

  AYNEN LAAAAAAA…

  Burak
  18 Ekim 2015 - 11:34

  OHA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir