Nesli Tükenen Bitkiler Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Canlıların Nesli Tükeniyor

Doğada malesef nesli tükenen canlılar sınıfına sadece hayvanlar dahil değil. Nesilleri tükenen bitkilerde vardır. Nesil tükenmesi olayı canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli doğal şartların olmamasıyla gerçekleşmektedir. Bu durum da insanların payı çok büyüktür çünkü yaşama şansını sadece kendinde gören anlayış doğanın güzelliklerini yok etmektedir.

bitki, ağaç, çiçek

Nesli Tükenen Bitki Türleri

İşte size nesli tükenmekte olan bitkilerle ilgili ilginç bilgiler: Bir ağaç türü var ki dünyada çok az bulunuyor; bu türde bilinen sadece iki tane ağaç var. Dahası etle beslenen ve ceset gibi kokan bitkiler de var. Bu bitkilerin ortak özelliği ise ya nadir sayıları ya da benzersizlikleridir. 

Nesli tükenen ağaçlar: 

Baobab ağacı: Afrika ve Hindistan’da yetiştirilen bu ağaç gittikçe daha çok tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. 
Maymun çıkmazı ağacı: Şili de yetişen bu ağaç bir fosil kadar yaşlıdır. Ancak yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan ağaçlardan birisidir. 
Canavar ağacı:Resimde de göreceğiniz ağaç 2000 yaşındadır ve Afrika’da yetişir. 
Bois Dentelle ağacı:Bu güzel ve şirin ağaç çok az sayıda vardır. Dünyada bu ağaçtan sadece iki tane kalmıştır. 

Bunlar da tükenecek bitkilerden bazıları: 

Venüs sinekkapanı: Bu bitki et yemesiyle ünlüdür. Karıncalar ve sinekler bu bitkinin kapanına sıkışırlar. Ama bu ilginç bitkinin de nesli tükenmek üzere. 
Rafflesia çiçeği: Bu çiçek dünyanın en büyük çiçeklerinden birisidir. Kokusu hoş olmadığı için bu çiçeğe “et çiçeği” denir. 
Titan arum: Bu çiçek dünyanın en büyük çiçeği değildir ancak rafflesia gibi kötü kokar bu nedenle bu bitkiye “ceset çiçeği”denir. 
Yarasa çiçeği:Yarasa çiçeği çok ender rastlan güzel bir bitki türüdür. 
Yeşim bitkisi (Green jade): Bu da pek nadir rastlanan bir çiçek türüdür. Çiçeğin yaprakları mavi-yeşil renktedir ve ortası koyu mordur. 

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    emircan gül
    04 Nisan 2013 - 20:54

    raflezya neden tükendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir