Paten Yapmanın Faydaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

Paten Yapmak

Bir tür spor çeşidi olan patenin faylarından ve paten yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.Patenin faydalarını bilerek ve paten yaparak nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilerek bu sporu yapmanız hem daha sağlıklı hemde daha faydalı olacaktır.Daha önceki yazımızda sizlere patenin ne demek olduğunu, paten tarihini ve paten çeşitlerini anlatmıştık.Aşağıdaki linkten o yazımıza göz atabilirsiniz.

Paten Nedir? Paten Çeşitleri Nelerdir?

paten, spor, tekerlekli paten

Patenin Faydaları

 1. Faydaları konusunda dünyada yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucunda insan vücuduna daha az zarar vererek yüksek kondisyon ve dayanıklılık  sağlamasıdır.Normal yürüyüş yapan bir insanlar paten yapan insan arasında yaklaşık 4 kat daha fazla enerji harcanması sağlanıp fakat aynı mesafeyi katetmesi olarak açıklanmıştır.
 2. Birlikte yapılan egzersizlere bakıldığında tamamen denge ve fizik kondisyona dayalı bir spor olduğundan harcadığınız enerji sizlerin vücudunuz şekillenmesinde önemli bir rol oynayacaktır.
 3. Tekerleki paten yapılan alan ve sahalan genelikle açık alan zemini paten yapmaya elverişli alanlar ve sahil bölgesindeki yürüyüş alanları olduğundan dolayı açık havada hem yüksek bir efor harcıyarak ve hemde vücudunuz oksijen alarak yağlarınızdan kolaylıkla kurtulabilir ve bunu yaparkende paten kaymanın keyfini yaşayabilirsiniz.
 4. Açık alanda yaptığınız bu spor’un en büyük özelliği stres in baş düşmanı olmasıdır.Özellikle stresten uzaklaşmak eğlenmek ve güzel vakit geçirmek isteyen insanların tercih ettiği spor olma yolunda ülkemizde büyük bir aşama kaydetmeye başlamıştır. Tekerlekli paten yaparken düşmemek için verdiğiniz mücsdele ve denge savaşı hem sizin bütün vücudunuzun inanılmaz bir efor harcamasına sebep olmaktadır.
 5. Özellikle son yıllarda bayanlar tarafından büyük rağbet gören bu spor basel ve selülitleri de ortadan kaldırdığı gibi vücudunuzunda mükemmel bir görünüme kavuşmasında sizlere yardımcı olmaktadır.

Paten Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Tekerlekli paten yapanların mutlaka, kask, dizlik, bileklik ve dirseklik kullanmaları gerekir.
 • Paten üzerinde durmaya hatta düşerken bedeni korumaya alışmadan kesinlikle yola çıkılmamalıdır.
 • Yürüyüş ya da koşuda olduğu gibi yolun sağ tarafından gitmeye dikkat edilmelidir.
 • Paten yaparken, paten için uygun alanları seçmeye dikkat edilmeli, ana yollar, caddeler gibi tehlikeli yerlerde paten kaymamaya özen gösterilmelidir.
 • Paten yaparken yayalar, bisikletliler ya da diğer patencilerin sol tarafından geçilmeli, tehlikeli ve aşırı hareketler yapılmamalıdır.
 • Paten yaparken MP3 ya da benzeri araçlarla müzik dinlenmemelidir.
 • Paten yaparken trafik kurallarına ve uyarılarına mutlaka uyulmalıdır.
 • Patenin gelişmesindeki faktörlerden biri de; vücuda daha az zarar vermesi fakat yüksek fiziksel kondisyon sağlamasıdır. Paten yapan bir kişi, koşu yapan bir kisiden daha fazla kas grubu çalıştırır. Ayrıca paten eklemler için daha az zararlıdır.
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(3) Yorum

  patenci zeynep
  20 Temmuz 2015 - 18:47

  ben uzmanım patende çok iyi sürerim

  Gökalp
  20 Şubat 2015 - 17:02

  Paten Yapmak için önce bir paten edinmemiz gerekiyor arkadaşlar. geçen gün alışveriş yaparken uygun fiyatlara patenler görmüştüm bir bakın bence

  […] Paten Yapmanın Faydaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir