Kalemler

İnsanlık duygu yada bazı düşüncelerini aktarmak için yazı kullandığından beri kalem kullanır. Yani kalemlerin tarihi yazının tarihi kadar eskidir diyebiliriz. Yazı yazmak için kullanılan kalemlerin bir çeşidi de tüy kalemlerdir. Bunlar genelde kuş tüyünün yazı yazılması amacıyla kullanılmaya başlandı. Şimdilerde bu tür kalemlerin yerini dolmakalemler aldığı için ancak nostalji olsun diye kullananlarda vardır.

Dolma Kalemin Yapılışı ve Düzenekleri

Tükenmez Kalemin Yapılışı ve Düzenekleri

Kamış Kalemin Yapılışı ve Düzenekleri?

Tüy Kalemin Tarihi

İnsanlar, tarihin ilk çağlarından başlayarak, kil parçaları, sivri taşlar, madenler ve odun kömürüyle yazı yazmışlardır. 6 inci yüzyıldan 19. yüzyılın başına kadar yazma işi için, kaz; kuğu ve karga gibi kuşların tüylerinden yararlanılmıştır. Tüy, ucu sivriltilerek kalem biçimine konuyor ve bu kalem mürekkebe batırılarak yazı yazılıyordu. Özellikle kaz tüyü kalem güzel yazdığı için, 1830 a kadar kullanılmıştır.

Tüy Kalemlerin Kullanılması

Kuş tüyleri sivriltilerek kalem biçimine konurdu. Görünüşü zarif olan tüy kalemler, yazmaya pek elverişli değildi.Kuş tüyü kalmeleri pek kullanışlı olmamakla beraber mürekkebe batırılarak ucundaki mürekkep bitene kadar yazım işlemi yapılırdı.

Sponsorlu Bağlantılar

Kuş tüyü kalemleri günümüzde pek kullanılmamaktadır.Ancak filmlerde yada belgesellerde bu kalemlere rastlamak mümkün.Bazı otantik ve tarihi eşya satan dükkanlarda kuş tüyü kalemleri bulmak mümkündür.Bu kalemler kartal tüyünden, tavuskuşu tüyünden, şahin tüyünden vs. yapılmaktadır.

Tüyler kuştan koparılır koparılmaz kullanılmazmış. Hazırlanması için en az 10 güne ihtiyaç olur ve genellikle daha dayanıklı hale getirmek için sıcak kumda bekletilirmiş, bu işlemin bir kaç kez uygulandığı tüy kalemler ise diğerlerine göre daha kıymetli olurmuş. Ardından yazana kolaylık olsun diye uç kısımdaki tüyler alınır, ucu bir bıçakla kesilerek sivriltilir, tüyün iç boşluğunda mürekkep için bir oluk çizgisi çizilirmiş. Uçları mürekkebe batırılarak yazı yazılırmış. Tüy kalemlerin olumsuz yanı ise kâğıda mürekkep damlatmamak için çok dikkat ve deneyim gerektirmeleridir.Öyle ki acemi biri kolaylıkla önündeki parşömeni mürekkebe boyayabilir veya yazmış olduğu tüm metni mahvedebilir.

Tüy Kalemlerin Yapılışı ve Düzeneği

Kuş tüyü kalemler çok basit bir yapıya ve düzeneğe sahiptir.Bu kalemler sadece kuşun tüyünden oluşmaktadır.Büyük kuşların tüyünün kendiliğinden düşmesi sonucu veya kuşların tüylerinin koparılması sonucunda elde edilir.Bu kalemler kuşların kuyruk tüyünden yada kanat tüyünden alınır.

Yazı yazmak için bu tüylerin ucu sivriltilirdi.Daha düzgün ve kullanışlı olması açısından sivriltilen kalemler şişe içerisindeki mürekkebe batırılarak yazım işlemi yapılırdı.

En değerli Tüykalemler, ilkbaharda canlı kuşlardan alınan, sol kanadın dışındaki ilk 5 tüyden yapılırmış. Sol kanattaki tüyler dışa doğru kavisli olduğundan, özellikle sağ elle yazanlar için uygun açıyı sağlarmış. Zor bulunduğu için kuğu tüyünden yapılanı en kıymetli örnekleri sayılsa da kaz tüyleri, kartal, baykuş, hindi hatta horoz tüyleri de uzun zaman kullanılmıştır.

Tüykalemin orjinal ismi ise İngilizce quill pen dir. Zaten ingilizce ”pen” kelimesi (latince penna=tüy)den gelir.