Fenotip Nedir? Fenotip Ne Demektir?

Sponsorlu Bağlantılar

Kısaca Fenotip

Fenotip’in tanımını kısaca yapmak gerekirse; insanın kalıtsal yapısının dışa vuran görüntüsü demek mümkündür.Yani özellikleri belirleyen ve bu kalıtsal yapının gözle görülebilen özelliklerin tümüdür.

Fenotip Ne Demektir?

Fenotip, genetik (genotip) ve çevresel etkenlerin yarattığı özelliklerin canlının dış görünüşündeki yansıması. Fenotip çoğunlukla genler tarafından belirlenir ancak bazı koşullarda diğer etkenler, fenotipin genotipe yüzde yüz uymasını engelleyebilir. Bu duruma hipomorfizm denir.

Fenotip, zaman içinde değişebilir. Birden çok genle kontrol edilen özelliklerin fenotipleri de karmaşıklık gösterir. Genlerin durumuna göre çeşitlilik gösteren fenotip sınıflarına pleitropik fenotipler denir.

Fenotip Özellikleri

Fenotip, bir insanın genleri tarafından kararlaştırılan, klinik-laboratuvar ve başka yöntemlerle izlenilebilen özellikleridir. Saç rengi, kan grubu, cilt rengi gibi pek çok özellik, insanın fenotipik özellikleridir. Kan grupları da genler tarafından denetlenen özelliklerdir. Kan grupları, alyuvarların zarla­rında bulunan bazı antijenlere bağlı olarak ortaya çıkarlar. Bu antijenler o kanı, ya da aynı kan grubunu taşıyan insanlar İçin antijenik değildir. Başka kan gruplarını taşıyan insanlar için antijeniktirler. Genler antijenlerin çeşitlerini kararlaştırarak değişik kan gruplarının oluşma­sına neden olurlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(3) Yorum

  sanane
  06 Ekim 2014 - 13:08

  Cok sacma hic isime yaramadi

  sdaad
  23 Eylül 2013 - 18:15

  begenmedim 🙁

  memet
  07 Ekim 2010 - 22:36

  guzel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir