Hukuk Bölümü Meslek Tanıtımı ve İş Olanakları

Sponsorlu Bağlantılar

Hukukçular Ne İş Yapar? Hukuk Hakkında Herşey

Üniversite sınavına girdiniz ve puanınız size hukuk bölümünü işaret etmekte ve sizleri cezbetmekteyse işte sizlere çok güzel bir rehber. Buradaki bilgilerden yararlanarak hukuk bölümü adına sizlere yol gösterebilecektir.

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSCDWaN2MganFrtmVNe6FgcE6cgyYMU3e5LR-JqG_GC9dU3-wE&t=1&usg=___7W5Q-FSSRH3QYNfjS9I1SJZp74=

Toplumda bireylerin birbirleri ve devletle veya devletlerin birbirleriyle ilişkilerini düzenleyen yasaların uygulanması sırasında ortaya çıkan anlaşmazlıkların çözümü konusunda çalışacak hukukçular yetiştirilir. Hukuk fakültesini bitirenler, genellikle Hakim, Savcı ve Avukat ünvanı ile çalışmaktadırlar.

Hukuk Bölümünün Amacı Nedir?

Hukuk programının amacı, toplumda bireylerin birbirleri ile ve devletle veya devletlerin birbirleriyle ilişkilerini düzenleyen yasaların uygulanması sırasında ortaya çıkacak anlaşmazlıkların çözümü konusunda çalışacak hukukçuları yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Hukuk Bölümünde Hangi Dersler Bulunmaktadır?

Hukuk programında hukuk felsefesi ve sosyolojisi, Türk hukuk tarihi, anayasa hukuku, Roma özel hukuku, medeni hukuk, idare hukuku, devletler umumi hukuku, İslam hukuku, borçlar hukuku, ceza hukuku, ticaret hukuku ve vergi hukuku gibi meslek dersleri verilir.

İyi Bir Hukukçuda Neler Bulunmalıdır?

Hukuk fakültesinde başarılı olabilmek için öğrencinin lisede aldığı felsefe, mantık, sosyoloji, kompozisyon ve Türkçe derslerinde başarılı olması beklenir. Hukuk fakültesi mezunları hangi alanda çalışırlarsa çalışsınlar üstün bir akademik yeteneğe, ikna gücüne, sağlam bir mantık ve seziye sahip olmalıdırlar. Hukuk fakültesine girmek isteyenler hukukun, sorumluluğu çok fazla olan bir meslek alanı olduğunu, sürekli çalışma, okuma ve araştırma gerektirdiğini öncelikle kabul etmelidirler. Sabır ve anlayış da bu alanda başarı için gerekli niteliklerdir.

Hukuk Bölümü Hangi Üniversitelerde ve Hangi Fakültelerde Bulunur?

GALATASARAY HUKUK FAKÜLTESİ

ANKARA HUKUK FAKÜLTESİ

GAZİ HUKUK FAKÜLTESİ

ÇANKAYA HUKUK FAKÜLTESİ

DOKUZ EYLÜL HUKUK FAKÜLTESİ

İSTANBUL HUKUK FAKÜLTESİ

ANADOLU HUKUK FAKÜLTESİ

MARMARA HUKUK FAKÜLTESİ

Sponsorlu Bağlantılar

AKDENİZ HUKUK FAKÜLTESİ

KOCAELİ HUKUK FAKÜLTESİ

SELÇUK HUKUK FAKÜLTESİ

UFUK ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

KIRIKKALE HUKUK FAKÜLTESİ

ATATÜRK ERZİNCAN HUKUK FAKÜLTESİ

BAHÇEŞEHİR HUKUK FAKÜLTESİ

İSTANBUL KÜLTÜR HUKUK FAKÜLTESİ

SELÇUK HUKUK FAKÜLTESİ

DİCLE HUKUK FAKÜLTESİ

MALTEPE HUKUK FAKÜLTESİ

BİLKENT HUKUK FAKÜLTESİ

BAŞKENT HUKUK FAKÜLTESİ

YEDİTEPE HUKUK FAKÜLTESİ

ÇANKAYA HUKUK FAKÜLTESİ

UFUK ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

Sponsorlu Bağlantılar

İSTANBUL BİLGİ HUKUK FAKÜLTESİ

KOÇ HUKUK FAKÜLTESİ

İSTANBUL KÜLTÜR HUKUK FAKÜLTESİ

BAHÇEŞEHİR HUKUK FAKÜLTESİ

Hukuk Bölümünün Mezun Olduktan Sonraki İş Hayatı Nasıldır?

Hukuk fakültesinde 4 yıllık lisans programını tamamlayanlar daha sonra yaptıkları stajın konusuna göre genellikle “Hakim”, “Savcı” ve “Avukat” ünvanları ile çalışmaktadırlar. Bir kısmı da “Hukuk Danışmanı” olarak görev yapar. Hakim mahkemede, vatandaşlar arasında çıkan anlaşmazlıkların hukuk kuralları çerçevesinde çözülmesine çalışır. Hakim veya savcı olabilmek için bir hukuk fakültesini bitirdikten sonra mahkemelerde staj yapmak gereklidir. Hakim veya savcı olmak isteyen bir kimse hukuk fakültesini bitirdikten sonra Adalet Bakanlığına başvurur. İsteklilerin ihtiyaçtan fazla olması halinde stajyer atamalarında hukuk diplomasının derecesine bakılır. Aynı dereceye sahip olanlar arasında önce başvuranlar sonrakilere, doktora yapmış olanlar hepsine tercih edilir. Stajyerlik dönemini bitirenlerin atanacakları yer kura ile belirlenir. Hakimlere ve savcılara, kendi yasaları hükümlerince bazı maddi ayrıcalıklar tanınmıştır. Bu ayrıcalıklar, iki yılda bir ilerleme (diğer memurlar 3 yılda bir derece ilerlemesi yapar), maaşlarının yarıdan fazlası kadar tazminattır. Hakimlerin, görevleri gereği, siyasal etkilerden uzak tutulmaları ve kendilerini güvenlikte hissetmeleri için bazı önlemler alınmıştır. Sözgelişi, kendileri istemedikçe, hastalık veya yüz kızartıcı bir suç işlemiş olma durumları dışında, Anayasa’da gösterilen yaştan önce işten çıkarılamazlar, emekliye ayrılamazlar. Avukatlık genellikle serbest yürütülen bir meslektir. Avukatlar insanların hukuki sorunlarıyla uğraşırlar. Avukat kendisine başvuranın şikayetini dinler, gerekirse davanın açılması için yol gösterir, savunmayı hazırlar ve mahkemede yargıca yazılı ya da sözlü olarak sunar, davayı kovuşturur, gerekirse olay yerine gidip keşif yapan mahkeme heyetine katılır. Avukat olmak isteyen bir kimsenin hukuk fakültesini bitirdikten sonra bir yıl staj yapması gerekir. Staj süresinin yarısı mahkemelerde, yarısı tecrübeli bir avukatın yanında geçer. Eğitimini başarı ile tamamlayan bir avukat bir yazıhane açarak dava kabul etmeye başlayabilir. Bazı avukatlar kamu kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda avukat veya hukuk müşaviri olarak görev alırlar. Her avukat, avukatlık mesleğini yürütmek için meslek üyelerinin çalışmalarını denetleyen bir kuruluş olan Türkiye Barolar Birliğine kaydolmak zorundadır. Avukatlık mesleğinde iş bulma olanağı; bulunulan bölgenin ekonomik ve toplumsal koşullarına ve avukatın yeteneklerine bağlıdır. Bunun dışında, hukuk fakültesini bitirenler hukuk danışmanlığı, müfettişlik, hariciye meslek memurluğu gibi mesleklerde de iş bulabilmektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

  aslı
  17 Aralık 2015 - 03:18

  geçen sene tm den 470 Puan aldım ama hukuk alanında kendime guvenemedigim için tercih yapmadim bu sene ise hukuk istiyorum inşallah gelir

  mehmet
  01 Ağustos 2011 - 12:32

  şimdi hukuk çok güzel ve önü açık gibi görüken meslek ama 15bin kişi hakim savcılılğa başvuru yapıyor bunun 200 hatta daha azı işe alınıyor bu iş nereye kadar böyle devam edecek bir cevap verin lütfen ve şimdi hukuk yazma konusunda çok kararsız kaldım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir