Hatice İsmi Hakkında Bilgiler

Hatice ismi Türkiye’de kızlar için en çok kullanılan isimlerden ilk 5 isimden birisidir. Türkiye’de kızlara en çok verilen isim Fatma ismidir ve Hatice ismi de en çok kullanılan 4. isimdir.Türkiye’de en çok kullanılan ilk 5 isim ise aşağıdaki gibidir;

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye’de En Çok Kullanılan Kız İsimleri

  1. Fatma
  2. Ayşe
  3. Emine
  4. Hatice
  5. Zeynep

Hatice  ismi Türkiye’de en çok kullanılan kız isimleri arasında yer alır. Hatice ismi Arapçadan Türkçeye geçen isimlerden birisidir.Hatice ismi ise Peygamber Efendimiz’in (saa) ilk eşinin ismidir.Bu yüzden Türkiye’de müslümanlar tarafından kız çocuklarına en çok verilen isimlerden birisi olmuştur.

Hatice ismi arapça kökenli bir isimdir.

Hatice İsminin Anlamları

Anlam 1:  Erken Doğan Kız Çocuğu

Anlam 2: Büyük Kadın..

Anlam 3: Hz. Hatice (sa) Hz Peygamber’in (saa) ilk eşi ve Hz. Fatıma (sa) ile birlikte 6 çocuğunun annesi, Ümmü’l-Mü’minin

Kısaca Hz. Hatice 

Hatice (Arapça: خديجة بنت خويلد ; d. yaklaşık 555 – ö. 619), İslam peygamberi Hz.Muhammed’in (saa) ilk eşidir. Müslüman olmadan önceki adı Tâhire idi.

Büyük İslâm kadını, mu’minlerin anası, Allah Resulü’nün (s.a.a) değerli zevcesi Hz. Hatice (r.a) hicretten 68 yıl önce, asil bir âilede dünyaya geldi. Babası Huveylid, Kureyş’in büyüklerinden ve servet sahibi birisiydi. Annesi Fâtıma ise Mekke’nin tanınmış ve iffetli kadınlarından sayılırdı.

Hz.Hatice’nin Hz.Muhammed’den (saa) iki oğlu ve dört kızı toplam 6 çocuğu olmuş fakat erkek çocuklarının ikisi de küçük yaşta vefat etmiştir. Hz.Hatice, Hz.Muhammed’e (saa) hem eş hem iyi bir arkadaş hem de danışman olmuştur. İlk müslüman kadın olmuş ve eşini hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır.

619 yılında vefat ettiğinde yaklaşık 65 yaşındaydı, Hz.Muhammed (saa) onu hiçbir zaman unutmadı her daim ondan, onun ahlakından bahsetti.

Hatice İsminin Numerolojisi

Hatice ismi H,A,T,İ,C,E harflerinden oluşmaktadır.Bu harflerin alfabedeki sıralarına baktığımız zaman;

H: 10

A: 1

T: 24

İ: 12

Sponsorlu Bağlantılar

C: 3

E: 6

+———————-

Toplam: 56 (Hatice)