Karaman Şehrinin Neleri Meşhur?

Sponsorlu Bağlantılar

Karaman Şehrinin Neleri Ünlü?

-Hatuniye Medresesi: Osmanlı Padişahı II. Bayezid’in annesi Gülbahar Hatun adına 1485 (h. 890) yılında yaptırdığı medresedir. Tokat şehrinin Meydan mahallesindeki Hatuniye Camii’nin yanında olup, günümüzde restore edilmiş vaziyette ziyarete açıktır.

-Yerköprü Şelalesi: Konya Merkeze Yaklaşık 110 km uzaklıkta Hadim İlçesi sınırları içerisindedir. Şelaleye gidebilmek için Konya dan Karaman istikametinde giderken sağ tarafda Güneysınır ilçesi tabelası görünür. Güneysınır ilçesini geçdikten sonra Gürağaç  kasabasınıda geçip soldaki küçük tabelayı atlamadan şelale yoluna dönülür. Habiller köyünü geçdikten sonra 7-8 km sonra karşınızda 20 mt yükseklikten aşağı akıp akdenize doğru koşan kocaman bir şelale gelir. Birazs meraklı iseniz zorda olsa altına kadar gidebilirsiniz şelalenin. Şelalenin 300-400 mt uzağında küçük bir elektrik santrali bile var.

Sponsorlu Bağlantılar

-Karaman Koyunu: Yerli koyunlarımız arasında yayılış alanı ve sayı bakımından Karaman koyunları başta gelir. Bütün Orta ve Doğu Anadolu bölgesine yayılmış bulunan bu ırk, tipik kara ikliminin hüküm sürdüğü bölgelerde yetişir ve uzun asırlardan beri bu koşulları uymuşlardır.

-Karaman Elması

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir