Kolay Elektrik Motoru İcadı ve Yapılışı

Sponsorlu Bağlantılar

Evde Kolay İcatlar Yapın

Eğer kendinizi geleceğin mucitleri arasında görmek istiyorsanız öncelikle yaratıcı olmanız gerekir.Eğer yeterince yaratıcı olmadığınızı düşünüyorsanız düşünce sınırlarınızı biraz zorlayarak ilginç fikirler ortaya atabilirsiniz.Bu ilginç fikirler sonucunda da yeni düşüncelere yelken açabilirsiniz.Böylece düşüncelerinizi hayta geçirerek yepyeni buluşlara imza atabilirsiniz.Basit diye düşünebleceğiniz icatlar belkide insanlık için mükemmel bir icadın kaynağı olabilir.

Bu icatları yapabilmeniz için size ilham kaynağı olabilecek bir icat.İşte size evde yapabileceğiniz elektrik motoru.Bu buluş ile yeni fikirleriniz için alt yapı oluşturabilirsiniz.Eğer ödeviniz evde yapılabilecek bir icat ise bu buluş tam size göre de olabilir….

Sponsorlu Bağlantılar

Evde Elektrik Motoru İcadı

Elektrik Motoru İçin Malzemeler

 • İletken tel
 • Uzun ve ince bir demir çubuk
 • Yuvarlak şekilli mıknatıs
 • Devreyi açıp kapatmaya yarayan anahtar
 • Ortası delik iki adet plastik şerit
 • Adaptör

Elektrik Motoru Deneyinin Yapılışı

Uzun ince demirin yuvarlak mıknatısın ortasında dönmesi için iletken teli demire sarıyoruz. Düz bir zemine demir parçasının uzunluğunca iki adet plastik şeriti yerleştirelim. Demir çubuk yani akım makarası bu bu ikiş şerit arasında dönecek. Daha sonra mıknatısı bu iki şerit arasına yapıştırın. Demir çubuk üzerine sarılı telin tam olarak bu mıknatısın üzerine gelmesine dikkat edin.

Daha sonra uzun ince demirin üzerine sarmış olduğunuz iletken telin uçlarını demirin bir ucuna getirip havaya kaldırın (motorun topaçları bunlar olacak). Daha sonra iki adet teli dönerke bu topaçlara değecek şekilde uzatıyoruz ve bu telleri mıknatısa yapıştırıyoruz.  Adaptörden gelen kabloları da bu tellere yapıştırın. Akım makarası ile bu tellere elektrik gelecektir.

Devreye bir adaptör bağlayarak açıp kapatma işlemini de tamamlayalım. Daha sonra anahtarın girişine adaptörden gelen bir kabloyu bağlayın ve kablonun diğer ucunu da motora bağlayın. Anahtar girişine bağlanan kabloyu açıkta kalmayacak şekilde bant ile vs kapatın. Çünkü elektrik kaçağı olabilir. Daha sonra anahtarın çıkışına da bir kablo bağlayıp diğer ucunu motora bağlayın. Yine aynı şekilde elektrik kaçağı olmaması için kabloyu bant ile sarın.

Şimdi elektrik motorumuzu tamamladık ve devreyi açıyoruz. Eğer akım makarasında hafif bir oynama var ise eliniz ile akım makarasını döndürün. Mıknatısın etkisi ile dönmeye başlayacaktır.

Deneyin Sonucu

 1. Görüleceği üzere elektrik enerjisi bir dönme hareketiyle çevrilmiş oldu.
 2. Bu motorun miline bir pervane bağlamanız halinde motorumuz vantilatör görevi görecektir.
 3. Eğer bir karıştırıcı bağlarsanız bu defa motorumuz karıştırıcı görevi gören bir miksere dönüşür.
 4. Motorun bu dönme hareketini ihtiyacınıza göre farklı şekillerde kullanabilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(5) Yorum

  emre
  07 Mayıs 2012 - 14:43

  biraz resim olsa keşke<3

  emre
  07 Mayıs 2012 - 14:43

  abi cok dehşet bir proje bayıldım):

  emre
  07 Mayıs 2012 - 14:42

  bence cok süper böyle zeka iyidir calışın calışın(:

  Ahmet
  10 Ekim 2011 - 22:52

  Keşke resim olsaydı.

  sinem
  28 Nisan 2010 - 19:21

  bence hiç güsell değil beğenmedimmm……<3

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir