Komşulukla İlgili Atasözleri Ve Anlamları

Sponsorlu Bağlantılar

Komşuluğa Dair Atasözleri

“Komşu komşunun külüne muhtaçtır” diyor atalarımız. Nitekim de öyle oluyor… Atalarımızın her sözünün hayatımızda yansımaları var aslında… Komşuluk ilişkilerinin eskiye kıyasla daha gerilediği şu günlerde bu atasözleri umarım ışık tutar bizlere…

Komşu komşunun külüne muhtaçtır

Hayat şartları insanları bir arada yaşamaya zorunlu kılmıştır. Bir arada yaşama sosyal hayatı, sosyal hayat da karşılıklı olarak yardımlaşmayı beraberinde getirmiştir. Dolayısıyla insan her meselesini tek başına halledemez olmuş, yakınındakine başvurmak zorunda kalmıştır. Bu bakımdan komşular birbirlerine en küçük şey için bile muhtaçtırlar. Çünkü en önemsiz şeyin yokluğu, büyük bir işin aksamasına yol açabilir.

Yakın (hayırlı) dost (komşu), hayırsız akrabadan (hısımdan) yeğdir (iyidir).

Sıkıntıya düşen kişi, öncelikle akrabalarından ilgi bekler, yardım ve iyilik umar. Ancak bu beklentileri boşa çıkmış, akrabaları yüzüne bakmamışlardır. Öte yandan dost ve komşuları onu yalnız bırakmamış, ilgi ve yardımlarını esirgememişlerdir. İşte bunun için hayırlı dost, hayırsız akrabadan daha iyidir.

Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür
Başka bir kimsenin malı, kişiye olduğundan daha değerli görünür. Çünkü insan nefsi doymak bilmez, başkasının elindekine imrenir. Hele insanlar birbirlerini çekemiyorlarsa birinin elindeki mal, diğerini sürekli rahatsız eder.

Kötü komşu insanı (adamı) hacet sahibi eder.
İnsanlar en çok birbirlerine yakın olan insanlarla yardımlaşırlar. İnsanın yardımlaşacağı insanlardan biri de komşusudur. Eğer komşu kötü huylu biri ise, kendisinden emanet olarak istenen bir şeyi vermez. Emanet isteyen de geri çevrildiği için ihtiyaç duyduğu şeyi satın almak zorunda kalır. Böylelikle o kötü komşu, insanı bir alet-eşya sahibi yapmış olur.

Kötü söyleme eşine, ağu katar aşına
Yakın ilişkide bulunduğun kimselere (aile fertleri, komşu, arkadaş, mesai arkadaşları vs.) iyi davran, onları incitip kırma. Eğer böyle yaparsan onlar da senin hakkında hiç iyi düşünmezler, sana daha büyük kötülük yapma yoluna giderler.

Hayır dile komşuna, hayır gele başına
Kim başkaları için iyi niyet besler, iyilik diler, hayır isterse, başkaları da onun için aynı şeyleri düşünür. Kural o ki, iyilik ve kötülük karşılıklıdır. İyilik isteyen iyilik bulur, kötülük isteyen de kötülük.

Gülme komşuna, gelir başına
Birinin başına gelen kötü bir durum, gün olur senin de başına gelir. Başına gelen felâkete başkalarının gülmesi seni nasıl incitirse, senin başkalarının kötü hâline gülmen de onları incitir. O hâlde birilerinin başına gelen kötü durumdan ötürü, onlarla sakın alay etme.

Aç kurt bile komşusunu dalamaz
Komşu hakkı çok yücedir. Komşuya hangi şartlarda olursa olsun, aç ya da zengin iyi davranılmalıdır. Çünkü toplumun dirlik ve düzenliği bir yönüyle buna bağlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(10) Yorum

  metehan
  15 Aralık 2014 - 14:31

  süper begendim ama gayret ne demişler gayretle işiyen duvarı asarmış

  metehan
  15 Aralık 2014 - 14:29

  guzel olmasına güzel de biraz daha resim olabilirdi yani oylegerekir ama ben begendim biraz daha caba ha gayret

  derya güc
  16 Şubat 2012 - 18:07

  herkez yaralana biilir 😛 :d :O

  şevval
  10 Ocak 2012 - 12:25

  komşuluk ilişkilerini çok iyi anladım böylelikle

  zeliş
  10 Ocak 2012 - 12:23

  ata sözlerini çok begendim

  […] Komşulukla İlgili Atasözleri Ve Anlamları Kompozisyon […]

  irem
  02 Mayıs 2011 - 15:30

  komşu komşunun külüne bile muhtaştır

  tüğçe
  02 Mayıs 2011 - 14:33

  sizde arkiler buldunuzda bunamayın isterseniz güsel olmasada bunu nie yazma gereksimini duyuyonuz ki…

  klara
  20 Nisan 2011 - 18:15

  aynen

  anonim
  15 Şubat 2011 - 21:12

  yha her sitede aynı sözler ble çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook gzl dmk isterdm ama hepsi öbür sitelerle aynı üzgünün beğenmedm 😀 8)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir