Kötü Rüya Görmeye ve Uykuda Korkmaya Karşı Dualar

Sponsorlu Bağlantılar

Uyku Sorunlarına Karşı Dualar

Kötü rüya görmek veya uykuda korkmak her insanın başına gelebilecek bir durumdur.Bu durum özellikle çocuklarda daha sık görülmektedir.Uykuda korkmanın veya kötü rüya görmenin önüne geçmek için modern tıp yetersiz kalmış durumda ancak bu gibi durumlara karşı islam oldukça yeterlidir.

Peygamber efendimizden ve Ehlibeyt imamlarından nakledilen dualar uykuda korkmanın ve kötü rüya görmenin önüne geçmek için oldukça faydalı ve etkilidir.

Tıb-ul Eimme kitabında bunlara ilave olarak “Ayet-el Kursi” ve “Gul huvallah” suresini de okumalıdır diye beyan edilmiştir.

Hz. Emir-ul Mumininden (a.s) şöyle nakledilmiştir: “Uykuda korktuğunda veya bir ağrıdan dolayı uykusuzluk ona musallat olduğunda, şu ayeti okusun:

فَضَرَبنا عَلی اَذانِهم فی الکَهفِ سِنینَ عَدَداً ثُمَّ بَعَثناهُم لِنَعلَمَ اَیُ الحِزبَینِ اَحصی لِما لَبِثُوا اَمَداً.

“Fezerebna ela azanihim fil kehfi sinine e’deden summe be’esnahum lineleme eyul hizbeyni ehsa limalebisu emeden.” Ve eğer bir çocuk fazla ağlıyorsa, bu ayeti ona okusunlar.”

Sahih bir hadiste İmam Muhammed Bakır (a.s) şöyle buyurmuştur: “Her kim uykuda korkarsa, uyumadan önce “Nas, Felak ve Ayet-el Kursi” yi okusun.”

Güzel Rüya Görmek İçin Namaz ve Dualar

Başka bir rivayette şöyle nakledilmiştir: “Korkuya karşı gece on defa bu duayı okusun:

اَعوُذُ بِکَلِماتِ اللهِ مِن غَضَبِهِ وَمن عِقابِهِ وَمن شَرِّ عِبادِهِ وَمن هَمَزاتِ الشَّیاطینَ وَاَن یَحضُرونَ

“Euzu bikelimatillahi min ğezebihi ve min igabihi ve min şerri ibadihi ve min hemezat-iş şeyatine ve en yehzurun.” Sonra Ayet-el Kursi’yi okusun ve ardından şunu okusun:

اِذ یُغَشّیکُمُ النّعاسُ اَمَنَۀً مِنهُ وَجَعَلنا نَومَکُم سُباتاً.

“İz yuğeşşikum-un nuasu emeneten minhu ve ce’elna nevmekum subaten.”

Sahih bir hadiste İmam Cafer Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Her kim (uykudayken) muhtelim olmaktan korkarsa, yatağa girdiğinde şu duayı okusun:

اَلّلهُمَّ اِنّی اَعُوذُبِکَ مِنَ الاِحتِلامِ وَمِن سُوءِ الاَحلامِ وَمِن أن یَتَلاعَبَ بِیَ الشَّیطانُ فی الیَقظَۀِ وَالمَنامِ.

Sponsorlu Bağlantılar

“Allahumme inni euzu bike min-el ihtilami ve min su-il ehlami ve min en yetelaebe biy-eş şeytanu fil yegzeti vel menami.”

Muteber bir rivayette İmam Cafer Sadık’tan (a.s) şöyle nakledilmiştir: (biri) “Kötü bir rüya gördüğünde, uyansın ve şunu söylesin:

اَعُوذُ بِما عاذَت بِهِ مَلائِکَۀُ اللهِ المُقَرَّبُونَ وَاَنبِیاءُ اللهِ المُرسَلُونَ وَعِبادُ اللهِ الصّالِحُونَ وَالاَئِمۀُ اَلرّاشِدُونَ المَهدِیُّونَ مِن شَرِّ مارَاَیتُ مِن رُؤیایَ اَن تَضُرَّنی وَمِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ.

“Euzu bima a’zet bihi melaiketullah-il mugerrebun ve enbiyaullah-il murselun ve ibadullah-is salihun vel İmamlart-ur raşidun-el mehdiyyune min şerri ma reeytu min ruyaye en tezurreni ve min-eş şeytan-ir recim.” Sonra kendi sol tarafına üç defa tükürsün.”

Başka bir hadiste nakledildiğine göre bir adam İmam Cafer Sadık’a (a.s) “Bir kadın benim rüyama gelerek beni korkutuyor” diye şikâyette bulundu. İmam: “Yoksa zekât vermiyor musun?” diye sordu. Adam: “Veriyorum” dedi. İmam: “Hak edene vermiyorsun” diye buyurdu. Bu olaydan sonra zekâtı İmam’ın huzuruna gönderiyordu ve o durumu düzeldi.

Muteber bir hadiste nakledildiğine göre Şahab b. Abdurrube, İmam Cafer Sadık’a (a.s) “Bir kadın benim rüyama geliyor ve beni korkutuyor” diye arz etti.İmam: “Yanına bir tesbih al ve yatakta otuz dört defa “Allahu Ekber”, otuz üç defa “Subhanallah” ve otuz üç defa “Elhamdulillah” söyle ve sonra on defa şunu oku:

لااِلهُ اِلاّ اللهُ وَحدَهُ لاشَریکَ لَهُ لَهُ المُلکُ وَلَهُ الحَمدُ یُحیی وَیُمیتُ وَیُمیتُ وَیُحیی بِیَدِهِ الخَیر وَلَهُ اختِلاف اللَّیلِ وَالنَّهارِ وَهُوَ عَلی کُلِّ شَیئیٍ قَدیرٌ.

“La ilahe illallahu vehdehu la şerike leh, leh-ul mulku ve leh-ul hamdu, yuhyi ve yumitu ve yumitu ve yuhyi, biyedih-il heyr ve lehu ihtilaf-ul leyli ven nehari ve huve ela kulli şey-in gedir.” Görünüşe göre uyku vaktinde Hz. Fatıma’nın (s.a) tesbihinde “Subhanallah” ı “Elhamdulillah” tan önce söyleme konusunda ihtiyar sahibidir (yani hangisini önce söylerse, söylesin).”

İmam Cafer Sadık (a.s) Hasan olan bir hadiste şöyle buyurmuştur: “Bir kimse kötü bir rüya görürse, uyumuş olduğu taraftan diğer tarafa dönsün ve şunu okusun:

Sponsorlu Bağlantılar

اِنَّمَا النَّجوی مِنَ الشَّیطانِ لِیَحزُنَ الَّذینَ آمَنُوا وَلَیسَ بِضارِّهِم شَیئاً اِلاّ بِاذنِ اللهِ

“İnnemen necva min-eş şeytani liyehzun-el lezine amenu ve leyse bizarrihim şey-en illa bi iznillah.” Sonra şöyle söylesin:

عُذتُ بِما عاذَت بِهِ مَلائِکَۀُ اللهِ المُقَرَّبُونَ وَاَنبیائُهُ المُرسَلُونَ وَعِبادِهِ الصّالِحُونَ وَ مِن شَرِّ مارَاَیتُ وَمِن شَرِّ الشَّیطانِ الرَّجیم.

“U’ztu bima a’zet bihi melaiketullah-il mugerrebun ve enbiyauh-ul murselun ve ibadih-is salihun ve min şerri ma reeytu ve min şerr-iş şeytan-ir recim.”

Sabah Namazına Uyanmak İçin Dua

ABNA.İR

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(5) Yorum

  betül
  03 Aralık 2015 - 19:07

  Oğlum uyudu gu zaman çok korkuyorum ve ağlıyor eliyle gosteriyo kaç hocaya götürdü k napmm gerek lütfen yardım

  hasan ali incegedik
  22 Kasım 2012 - 23:21

  eşim gece korkuyo sıkıntışi var birden kalkıp gidiyo çook korkuyo büyü olacağin dan korkuyon

  ebru
  12 Haziran 2012 - 15:43

  Su son 1 haftadir kötü rüya görüyorm dua edip yatiyodum fayda etmiyodu insallah bu dualar yardimci olur.. Ekliyenden allah razi olsun.

  mualla
  07 Eylül 2011 - 11:15

  benim oğlum 16 yaşında ve arasıra çok kötü bir şekilde çığlık çığlığa bağırarak ağlıyor uykusunda ne yaptıysam biraz geçerli oluyor ondan sonra yine korkmaya başlıyor ne yapabilirim

  fatma
  18 Mayıs 2011 - 20:30

  bu duaları okuduğumda nekadar faydalı olduğunu anladım. :*

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir