Muhabbet Kuşlarının Çiftleşmesi Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Muhabbet Kuşlarının Çiftleşmesi

Muhabbet kuşları insanlar tarafından oldukça beğenilen we ewde beslenilen bir kuş türüdür.En büyük özelliklerinden birisi insanlara karşı sıcak olması ve belirgin öğrendiği sesleri çıkarmasıdır.Muhabbet kuşlarını diğer kuşlardan ayıran bir diğer özelliği ise çiftleşme biçimidir.

Ayrıca bakınız: Muhabbet Kuşlarının Yaşam Süreleri 

Muhabbet Kuşlarının Çiftleşirken İncelenmesi

Muhabbet kuşları eş kabullenmede oldukça seçicidir. Çiftler birbirlerini benimsediklerinde çiftleşmek için uygun zamanı beklerler. Kuşlarda seksüel istek güneş ışığıyla uyarıldığından doğru zaman baharın gelmesiyle başlar.

Muhabbet kuşlarının dişisi daha zor eşe gelir, erkek ise dişinin engel olmasına rağmen, her fırsatta dişisinin kuyruğuna dokunmaya çalışır. Dişiyi etkilemek için, kafesteki çanı kuvvetli şekilde çalar. Durmadan uçar, konmak için dişinin yanını seçer. Yan yan sekerek yürür. Ateşli bir şekilde başını sallayarak dişinin yanına yaklaşır. Gagasıyla omzuna vurur. Bu sırada, heyecandan göz bebekleri küçük siyah noktalara dönüşür. Dişi, birleşmeye hazır olduğunu günlerce sonra gösterir. Dalın üzerine konar oturur. Başını arkaya uzatır. Kuyruğunu havaya kaldırır ve hareketsiz kalır. Erkek mesajı alınca, dişinin sırtına çıkar. Çiftleşme bittiğinde dişi uçup gider.

Muhabbet Kuşunun Yavrusu Ne Zaman Çiftleşebilir?

Yavru muhabbet kuşu 6-8 aylık olunca erişkinliğe ulaşmış olup, eşleşmeye hazırdır.

Muhabbet Kuşunun yuva yapmasına yardımcı maddeler neler olmalıdır?

Doğada yaşayan kuşlar, güçlü gagalarıyla ağaç dallarını ufalayıp, elde ettikleri talaşı, yuvalığın dibine taşırlar. Kafeste yaşayan kuşlara yardımcı olmak için, yuvanın tabanını üç santim yüksekliğinde, talaşla kaplayın. Yuvaya koyduğunuz talaşın, kimyasal maddelerle işlenmiş ağaçlardan elde edilmediğine emin olun. Ayrıca yuva yapmasına yardımcı olmak için kendir liflerini kafese koyarsak, dişi yuva yapmak için bu malzemeyi kullanacaktır.Yuva geniş bir kafese yerleştirilmeli. Kafes küçükse, yer kaplamaması için kapıyı açıp, dışarıdan yerleştirin. Muhabbet kuşları önce , yuvayı merakla izler. Dişi kuş gün geçtikce, yuvayla daha çok ilgilenir. Yuvanın içine göz atmaya başlar. Bir süre sonra içine girip, sağı solu gagalayıp, kontrol eder. Giderek, yuvada daha çok kalır. Erkek kuş da yuvaya göz atar ama içeri girmez. Dişiden uzak duran erkek kuş, artık daha cüretkar davranacaktır.

Yavru Muhabbet Kuşu Çiftleşebilmek İçin Nasıl Olmalıdır?

Pet shoplarda, muhabbet kuşları için uygun ölçülerde hazırlanmış yuvalar bulmak mümkün. Dilerseniz, 25 santim yüksekliğinde, 15 santim derinliğinde ve 15 santim genişliğinde bir yuvayı kendiniz de kontrplaktan yapabilirsiniz. Yuvaların arka kısmında, yavruları kontrol edebilmek için dışarı doğru açılan bir kapı ve ön kısmında anne ve babanın girebilmesi için bir delik bulunmalı. Giriş deliğinin birkaç santim altına, kuşçuların konarga adını verdiği kısa tüneği yerleştirmeyi unutmayın. Dişi kuş, yuvalığa uçtuğu zaman, giriş deliğinin kenarına değil, konargaya konacaktır. Ayrıca dişinin yuva yapabilmesi için arka kısıma bir oyuk yapmanız yuvanın düzgün durmasını sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşlarının Çiftleşmesi Nasıl Gözlemlenir?

İlk yumurtadan sonra iki günde bir olmak üzere toplam 4 ile 6 yumurta yaparlar. Yumurtlamak, dişi için muazzam zordur. İlk yumurtadan sonra kuş kuluçkaya yatar. Yalnızca, tuvalet ihtiyacı için dışarıya çıkar. Artık, erkeğin onu besleme zamanı gelmiştir. Bu arada meraklanarak yuvanın içine bakmak gibi bir harekette bulunmanız dişiyi rahatsız edeceğinden bazen yumurtaları kırmak ya da aşağıya atmak gibi eylemlerle de karşılaşabilirsiniz. En iyisi uzaktan takip etmektir.Muhabbet kuşları hislerini çabuk gösteren, çabuk kızan kuşlardır. Özellikle yumurtladıktan sonra yuvasına bakılmasından, kendisi ya da eşi ile ilgilenilmesinden, Kafes ya da yuvasının yer değiştirilmesinden kesinlikle hoşlanmaz. Bunu yumurtalarını kırarak ya da yuvadan aşağı atarak gösterir. Hatta yumurtadan çıkmış yavrusunu dahi yuvadan atabilir ya da gagalayarak öldürebilir. Bazen yeniden yumurtlayacağı zamanda yavrusunu öldürerek aşağıya atabilir. Eğer yumurta boş ya da yavruya bakma niyeti yoksa zaten yumurtayı aşağıya atar.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(21) Yorum

  Nur
  18 Ekim 2017 - 19:45

  Benim kuslarim iki tane biri disi biri erkek disi kutuya giriyor. Erkek ayak atiyor ama disi kaciyo neden olabilir acaba disinin ceresi beyaz mavi karisik. Disiyi degistirmek istiyorumm.. Dusuncelerinizi yazarmisinis ???????……

  Omer
  21 Şubat 2016 - 16:45

  Kuslarimim yuvasi salonda Kuşları tv sesleri veya bizim seslerimiz ciflesmelerini engellermi ?

  Mehmetcan
  04 Şubat 2016 - 17:18

  Arkadaşlar benim iki muhabbet kuşum var erkek 1.5 yaşında dışı 9 aylık erkek dişiye yem kusuyor erkek çok istekli başını sallıyor filan ama dışı çok isteksiz.yuvalığa girmiolardı biz taşınırkwn onu çıkarmıştık sonra ben bidaha yakmayın her şeyi denedim Nijerya tohumu aldım kızıştırıcı yem aldım onlar benim için çok önemlidir lütfen yardım edin

  musa
  04 Ocak 2016 - 22:45

  bir cift kus aldim 3. hafta doldu ama simdi kavga ediyolar nolacak. yuvalikta takili

  Cagri
  30 Aralık 2015 - 12:51

  Merhaba bizim 3 senedir disi kusumuz var ciftlesmesi icin erkek kus aldik ama disi kus gagasiyla vuruyor surekli . Daha once de yanina bir kus almistik onu bogarak oldurdugu icin simdi ayri kafeslerde tutuyoruz. Ciftlesmelerini nasil saglayabiliriz. Erkek kus hep kaciyor disi pesinden ayrilmiyor surekli vuruyor bunu da oldurmesin diye ayri tutuyoruz ama yardimci olun lutfen birbirlerine nasil alisacaklar

  admin
  02 Kasım 2015 - 11:14

  Evet merak etmeyin çiftleşmelerinde bir sorun olmaz.

  ferdi
  02 Kasım 2015 - 11:02

  arkadaşlar bnim 2 tane kuşum var bir idişi biri erkek dişi erkekten kaba duruyor erkek ise dişiden küçük duruyor bu çift ler çiftleşe bilirlermi cevappp yazınn ???

  ferdi
  02 Kasım 2015 - 11:00

  arkadaşlar ben de iki tane kuş aldım biri dişi biri erkek dişi erkekten kaba duruyor erkek ise dişiden küçük duruyor çifleşe bilirlermi ?

  admin
  24 Ekim 2015 - 17:59

  Erkek çiftleşmek istiyordur ve dişi istemediği için de kaçıyordur. Dişi kuş çiftleşmeye hazır olduğunda bu kovalamaca son bulacaktır merak etmeyin.

  Hasan
  23 Ekim 2015 - 12:13

  Arkadaşlar benim bir çift kuşum var öpüşüyorlar
  Ama son 2 gündür erkek dişiyi kovaliyor sizce sebebi ne olabilir lütfen cevaplar misiniz????

  Ceren
  04 Ağustos 2015 - 23:35

  Folluk oldu mu zaten oluyo folluk olmazsa olmaz

  mustafa
  09 Aralık 2013 - 20:39

  evet arkadaşlar benim 2 tane kuşum var ve çiftleşmesini bekliyorum

  Cem
  05 Kasım 2012 - 21:15

  merak etmeyin yavruluyor 1 hafta içinde benımkiler tamamdır çok şeker 6 tane 😀

  sinan
  15 Ağustos 2012 - 02:39

  yuva kaç para ?

  yusuf
  09 Ağustos 2012 - 23:53

  Arkadaşlar benimde var 2 tane ama benim dişi kenini ağırdan satıo ama belliki çifleşcekler

  ayhan
  07 Ağustos 2012 - 10:58

  çiftleştikten sonra mutlaka yumurta dogacaktır benim erkek dişiyle hergün çiftleşiyor

  yusuf
  14 Mart 2012 - 18:35

  benimde 2 muhabbet kuşum var biri erkek biri dişi ama ciftlesmiolar

  esranur
  21 Ocak 2012 - 23:20

  arkadaşlar benim birtane yeşil bitanede mavi kuşum var yeşili erkek diğeri kız sanırım kızda solunum yolu hastalığı var ilaç aldım suyuna damlattım içiyor fakat ben onları çiftleştirmek istiyorum bir zararı olurmu ????? 2. sorum herkes yok çifleşme kutusunun içine ballı yem su yem gaga taşı felan koyun diyo netten baktım hep öyle yazıyor bence saçma ya da yalan çiftleşme kutusunun içine ne koymalıyız kuşlarım ne kadar kutuda kalmalı????? son sorum ise çiftleşme kutusunuda kafese koymalıymışım kafesin kapağı çok küçük içeri girmezki o kutu nereye konmalı??? Lütfen yardım edin arkadaşlar Ama şimdiden teşekkür ederim…

  […] Ayrıca bakınız; Muhabbet Kuşlarının Üremeleri Hakkında Detaylı Bilgi […]

  mustafa
  27 Ağustos 2011 - 14:12

  slm arkadaşlar benim bi erkek bi dişi muhabet kuşum var dişi kuş geldiğinden beri sürekli uçuyo kuyruğunu deydiyot yanına gidiyo acaba çifleşmekmi istiyo

  ender
  12 Temmuz 2011 - 13:42

  arkadaşlarım bana yardımcı olursanız ölcelikle çok sevinirim benim dişi muhabbet kuşum erkek muhabbet kuşunun üstüne çıkıyor bunun sebebi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir