NASA Nedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

NASA Nedir ?

NASA nedir,nasıldır,ne anlama geliyor,açılımı nedir,kimdir,nasıl oluştu,ne zaman oluştu diye merak ettiklerinizle ilgili bilgi sunmaya çalışacağız.

NASA bütün uzay programlarını toplayan ve uzaya gitmek  için gerekli olan şeyleri yapmayı amaç edinen bir devlet kuruluşudur. NASA,  National Aeronautics and Space Administration nın baş harflerinden oluşmuştur. NASA  ulusal havacılık ve uzay dairesi demektir.Yeri ABD de bulunmaktadır.

NASA Kurulması Ne Zaman ?

NASA’nın öncülü olan NACA’nın kuruluş yılı 1915dir. NACA (National Advisory Committee for Aeronautics/ Havacılık Alanında Ulusal Danışma Komitesi) uçaklar üzerinde çalışmaktaydı. Uçak kanatları ve çeşitli cisimlerin hava ile etkileşimlerini araştıran kurum, zamanla birçok rüzgar tüneli inşa etmiş ve ABD’nin bütün savaş uçaklarının tasarımlarını yönlendiren bir birim haline gelmiştir.

4 Ekim 1957’de Sovyet Uzay Programı çerçevesinde uzaya ulaşmayı başaran ilk insan yapımı uydu (Sputnik 1) başarısı, ABD’nin bu konuda kendi uzay başarıları elde etme çabalarını oluşturur. Sonrasındaysa II. Dünya Savaşı’nın ardından NACA’ya katılan Alman aerodinami uzmanları kuruma büyük katkılar sağlar. Özellikle jet motorları ve süpersonik uçakların tasarımında ilerleme kaydedilir. 29 Haziran 1958’de o zamanın ABD Başkanı Dwight D. Eisenhower, kurumun adını NASA olarak değiştirir. 1 Ekim 1958’de NASA, 4 labaratuvar ve 8.000 çalışanı ile 46 yıllık geçmişe sahip bir kurumun (NACA) ve liderliğini Wernher von Braun’un yaptığı Alman roket programının önemi tartışmasız katkılarıyla, köklü bir kurum haline gelir. Wernher von Braun halen Amerikan Uzay Programının babası olarak nitelendirilir. Askeri Balistik Füze Ajansı (Army Ballistic Missile Agency) ve Donanma Araştırma Labaratuvarı da yine NASA’ya dahil edilen birimler arasındadır.

Cape Canaveral diye bilinen dev uzay üssünde fırlatma rampaları, uzay kontrol merkezleri, telekomünikasyon sistemleri gibi sayısız tesis yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  melike
  31 Mart 2014 - 11:45

  çok yardımcı oldu çünkü diğer nasa ile ilgili araştırmalarda hep kısaltmaları var burada ise hem kısaltılışı hemde açılışı ve kuruluş tarihleri ve mizah resimler var bayılı

  damla çetin
  03 Kasım 2012 - 16:12

  nasa bütün uzay proramlarını toplayan ve uzaya gitmek için gerekli olan şeyleri yapmayı amacı esien bir sevlet kuruluşudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir