Kuşların da Nesli Tükeniyor

Her yıl onlarca canlı keşfedilmesine rağmen, her yıl bir çok canlının neslinin tükenmesi ile birlikte binlerce canlının nesli de tükenmek üzere.Yıllık biyoçeşitlilik raporuna göre 17 binden fazla canlı türünün nesli tükenme sınırında.

rp_tukeniyor16.jpg

Sponsorlu Bağlantılar

Paçalı gorgetli sinekkuşu (Eriocnemis isabellae) – Kolombiya

Anavatanı güneybatı Kolombiya olan paçalı sinekkuşunun yaşam alanı sadece 10 kilometrekare. Tarım alanlarının ve uyuşturucu tarlalarının genişlemesi yüzünden soyu neredeyse tükenmek üzere. Mevcut nüfusun çok çok az olduğu düşünülüyor.

Mauritius Fody (Foudia rubra)

Mauritius Fody (Foudia rubra) – Mauritius

Neredeyse yok olmanın eşiğindeyken kurtarılan Mauritius Fody türü, 1993’ten beri yaşam alanlarını da biraz genişletti. Ancak Mauritius’un ormanlık alanlarında yaşayan Fody soyu hala tehlike altında olan hayvanlardan.

Lear Macaw papağanı (Anodorhynchus lean)

Lear Macaw papağanı (Anodorhynchus lean) – Brezilya

Koruma çalışmaları sayesinde sayısı artmaya başlayan kritik türlerden. Brezilya’nın Toca Velha ve Serra Branca bölgelerindeki iki ana kolonide 250’den fazla Lear Macaw olduğu sanılıyor.

Sidamo tarlakuşu (Heteromirafra sidamoensis)

Sidamo tarlakuşu (Heteromirafra sidamoensis) – Etiyopya

Anavatanı Etyopya olan Sidamo’nun yaşadığı çalılık alanlar neredeyse yok olmuş durumda. Kuraklık ve insan nüfusunun göçler yüzünden artması sonucu nüfusu 100’lerle ifade edilen rakamlara düşmüş durumda.

Chatham martısı (Pterodroma axillaris)

Chatham martısı (Pterodroma axillaris) – Yeni Zelanda

Yakınlarda koruma altına alınıp nüfusu stabilize edilebilen türlerden. Yeni Zelanda’nın Chatham Adası ve çevresinde yaşıyor ve nüfusun 1100 civarında olduğu sanılıyor.

Tepeli grebe kuşu (Podiceps gallardoi)

Tepeli grebe kuşu (Podiceps gallardoi) – Arjantin

Bu yıl yok olmak üzere olan türler arasına katılan tepeli grebe, Arjantin’in en güney ucundaki bazaltlı göllerde ürüyor. İklim değişimi yüzünden bu göllerin sayısı 2006’da yarılanmış ve su seviyesi 2-3 metre düşmüştü. 1997’de 3-5 bin olarak tahmin edilen nüfus bugün 2 bini bile bulmuyor.