Polis Koleji Taban ve Tavan Puanları

Sponsorlu Bağlantılar

Polis Meslek Yüksek Okulları Taban Puanı

Polis Meslek Yüksek Okulları (PMYO) sınavında baraj uygulaması yoktur. Bu sınav yarışma usulünde yapılmaktadır. Yani, taban puanın ne olacağını veya kaç olacağını, öğrencilerin kendilerinin başarıları belirlemektedir. Taban puan ise, genellikle her yıl değişmektedir.

Bilindiği gibi her yıl, soru sayısında değişme oluyor. Dolayısıyla da bu yıl taban puanın değişmesi ihtimalinin yüksek olduğunun bilinmesi gerekir. Ayrıca, erkek adaylar ile bayan adaylar arasında da, taban puan açısından farklılık bulunmaktadır. Çünkü, alınacak erkek sayısı fazla iken, bayan sayısı daha düşüktür.

Sponsorlu Bağlantılar

Sonuç olarak, PMYO sınavının taban puanının değişmemesi, yükselmesi veya düşmesi söz konusudur. Bunu adayların başarısı etkilemektedir ve taban puan, erkek veya bayan olmaya göre değişebilmektedir. PMYO sınavında sorulan her bir sorunun değeri 1 puandır ve 4 yanlış cevap bir doğru cevabı götürmektedir. Erkekler ile kızların değerlendirmeleri ayrı ayrı yapılmaktadır ve dolayısıyla da taban puanlar ayrı ayrı olmaktadır.

Polis koleji taban puanları lise ve üniversite için merak edenler varsa her ikisinden kısaca bahsedelim. Bildiğiniz gibi polis olmak için lise ya da üniversite tercihi yapabiliyorsunuz. Lise için SBS puanına üniversite için de YGS puanına ihtiyacınız var. Bunun için gerekli taban puanlar bu bölümlere yerleşebilmeniz için gereken en az puanı göstermektedir.

Polis Kolejini tercih edebilmek için liseliler için SBS’de eb az 350 puan alınmalıdır. PMYO okumak için YGS’de en az 270 puan alınmalıdır. YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5, YGS 6 puan türlerinden herhangi birisinde 270 ve üzeri puan almanız gerekir. Şehit ve vazife malülü olanların eşleri ve çocukları için ise YGS 1, YGS 2, YGS 3 YGS4 YGS 5, YGS 6 puan türlerinden en az birisinin puanı 140,00 olmalıdır.

Nasıl Polis Olunur?

Türkiye’de polis olmak isteyenlerin karşısında 3 yol çıkıyor.

 1. Lise düzeyinde Polis Kolejine girerek polis olmak için SBS sınavından en az 350 puan almak gerekiyor. 4 yıllık eğitimin ardında Polis Akademisi ne sınavsız giriyorlar. Polis Akademisi’nden Komiser Yardımcısı olarak mezun olan öğrenciler meslekte emniyet müdürlüğüne kadar yükselebiliyor.
 2. Polis Meslek Yüksekokulları (PMYO) ise polis olmak için ikinci yoldur. 2 yıllık eğitim veren bu bölüme girmek için YGS’den en az 270 puan alınması gerekiyor.
 3. Lisans mezunları yani üniversite mezunları ise POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezleri) merkezlerinde 6aylık eğitimin ardından polis olabiliyor. Bunun için ise KPSS sınavına girilmeli ve en az 60 net yapılmalıdır.

Polis Koleji Girişi Koşulları

a) T.C. vatandaşı olmak,

b) Lise ve dengi okul mezunu olmak veya Lise 4.sınıfta okuyor olmak,

c) Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2016 yılı içinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı puan türlerinin herhangi birinden (YGS-1,YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6) en az (270,00) ham taban puan almış olmak; Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2016 yılı içinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavının puan türlerinin herhangi birinden en az (150,00) ham taban puan almış olmak, (NOT: Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır)

ç) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla (1 Ekim 2016) 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1991 – 01 Ekim 1998 tarihleri arasında doğmuş olmak),

d) Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

e) Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,

f) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

g) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

Sponsorlu Bağlantılar

2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,”

ğ) Eğitim-Öğretim yılının başlangıç tarihi itibariyle bir siyasi partiye veya siyasi parti kollarına üye bulunmamak,

h) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

ı) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,

i) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

j) Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması olumlu olmak,

Sponsorlu Bağlantılar

k) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

04 Temmuz 1998 tarih ve 23392 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, Emniyet Genel Müdürlüğüne Bağlı Eğitim ve Öğretim Kurumlarına Alınacak Öğrencilerde Aranılacak Sağlık Şartlarına Dair Yönetmelikte belirtilen sağlık şartlarını taşımak.
Öğrenim kilo, boy ve yaş ile ilgili koşullar şunlardır

Yaş ve En az Boy (Santimetre)

 • 12 yaşından gün almamış olanlar 134 cm. (dahil)
 • 13 yaşından gün almamış olanlar 139 cm. “
 • 14 yaşından gün almamış olanlar 144 cm. “
 • 15 yaşından gün almamış olanlar 151 cm. “
 • 16 yaşından gün almamış olanlar 156 cm. “
 • 17 yaşından gün almamış olanlar 160 cm. “

Kilo Yönünden Aranan Şartlar;

Ağırlık: Boy ölçüsünün santimetre olarak son iki rakamı ele alınarak, bu rakamlardan 10 kg. kadar fazlalığı, 20 kg. kadar noksanlığı kabul edilir. Örneğin (151) cm. boyunda olan bir adayın en fazla 61 kg. en az 31 kg. ağırlığında olması gerekmektedir.

Başvuru zamanı ve şekli şöyledir

Kolej giriş sınavına başvurular, her yıl Polis Koleji Müdürlüğü tarafından tespit ve ilan edilen tarihler arasında halen okumakta oldukları Okulu Müdürlükleri’ne şahsen yaparlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(84) Yorum

  İsmihan
  09 Haziran 2017 - 15:59

  Ben polis kolejine gitmek istiyorum ama puanım 330 gibilerde girebilir miyim boy kilo herşey uyuyor.

  Ayse
  01 Mayıs 2017 - 09:00

  Polis lisesi istanbuldaki kolrj oldugu icin kac para istiyor puani kac

  ahmet
  29 Kasım 2016 - 11:22

  merhaba ben ahmet arif ASAL ben açık lise bir okuyorum ama 16n yaşındayım ben polislik okumak istiyorum boy 1.70 kilom 65 spor yapıyorum yani eğer polislik için tamsam neler yapmalıyım nereye baş vurmalıyım onları soylermisiniz bana telefon numaramı bırakıyım gorurseniz bu mesajı beni ararmısınız 05060280098

  emekli kolejli
  29 Eylül 2016 - 12:31

  öncelikle ilköğretim 8.sınıf okuyan arkadaşlar polis olmak için 4 sene daha beklemeniz gerekli çünkü ilköretimden sonra yani lise düzeyinde eğitim vermiş olan polis koleji 08.04 2015 tarihinde 6638 sayılı konun gereğince kapatıldı. Bayan arkadaşlar hiç üzülmeyin zaten 2004 yılından beri koleje kız öğrenci alınmıyordu. Sözde komiser kader hanımın dediklerine de kulak asmayın kolej bir devlet lisesi idi zengin çocuklarından ziyade gariban anadolu çocukları okuyordu , ayrıca şuan komiser olan birisinin tolpil yapması ve onlarında şuanda komiser olması imkansız.her okuduğunuz yoruma inanmayın tutarlılık arayın .
  nasıl polis olursunuza gelince birkaç farklı kurum var
  pmyo :liseden sonra gidersin ,2 yıllık ,mezun olunca memur olursun
  pomem 4 yıllık üniversite bitirince gidersin ,6 ay eğitim, memur olursun 6 sene sonra sınavları kazanırsan b sınıfı rütbeli personel olursun , en fazla emniyet amir olursun
  paem: 4 yıllık üniversite bitirince gidersin ,6 ay eğitim, a sınıfı rütbeli personel olursun ,komiser olarak başlar 1 . sınıf emniyet müdürüne kadar yolun var.
  bunları nereden biliyorsun diyorsan polis koleji son sınıftan emekli oldum 🙂 (8 nisanda okul kapandı)
  herkese inanmayın sorunuz olursa
  alpakyuz@hotmail.com

  nergiz şamcı
  07 Ağustos 2016 - 21:46

  acaba 8.sınıflar nasıl giriş yapıyor polis akedemisine

  bahar
  28 Temmuz 2016 - 16:36

  arkadaşlar daha sınav tarihleri belli değil
  bende 8e geçtim ve lisede polis kolejine gitme istiyorum bunun için baya araştırma yaptım belirli bir puan açıklaması yapmıyorlar alınan puana göre değerlendirme yapıyorlar
  2016-2017 yılında polis koleji ne girmek isteyenler bana instagramdan ulaşabilir mi?
  kullanıcı adım = bahr. aydgn
  Dm atarsanı. konuşurus

  Yasin ilim
  22 Temmuz 2016 - 08:44

  Ben ayagimdan ameliyat oldum ama agutosta iylescem sizin polis kolejine katilmak istiyorum ne yapabilirim bir engeli varmi su an polis kolejine katilmama icin yada bu sene lise okumasam seneye polis kolejine bas vursam olurmu

  Emir Can Çelik
  01 Temmuz 2016 - 00:35

  2016 POLİS LİSESİ SINAV TARİHİ NE ZAMAN?

  Can Çelik
  01 Temmuz 2016 - 00:33

  2016 polis lisesi sınav tarihi ne zaman

  Barış
  28 Haziran 2016 - 02:41

  Ben 8. Sınıfa geçtim ve polis lisesine gitmek istiyorum ve bunun için ne gerekli puan vs (kaç puan hangi lise ) gibi
  Ve en büyük hayalim polis olmak hep arka sokakları izliyorum.

  TCTURKTIM
  26 Haziran 2016 - 19:20

  Polis lisesi varmı varsa kaç puandır ?

  nuri can
  21 Haziran 2016 - 13:05

  Bnde polis olmakistiyorum ygs puanm 273 olurmuyum arkadaşlar polislik sartlarin hepsi bna uygun 2 yıl okuyup hrmen görevimi yapmak istiyorum polis üniversitesi ne gttigim zaman ücretsiz mi okuruz. Yardım. Ederseniz sevinirim

  Emre
  06 Mayıs 2016 - 00:57

  adım emreBen kendi polis olmak istiyorum kendi bi ekip kurmak istiyorum lise3gidiyorum. Polis olumyum

  semih bıçkıcı
  21 Mart 2016 - 20:12

  teşekkür aedrim işime yaradı

  kader
  16 Mart 2016 - 10:20

  ben bir komiserim ama polis olmak için sadece sınava girmek gerekmiyor yıl 2016 arkadaslar polis olman için torpil gerekli torpil olmasa tanıdıgın olmasa bok kazanıırsın benim tanidiğim bir kaç kişiyeyardım ettim şimdi komiser. niye torpil olmalı diyorsanız cunku koleje gideceksin bir suru zengin aile cocukları var fakirimi alirlar zengini mi tabikide parası olanı yani zengin olanları bence hiç hayel kurmayın ALLAH neyi kismet ederse o olur yok siz illa polis olacam diyorsanız buyunce cok pişman olursunuz gordugunuz gibi degil bunlar ben polisim komiserim ben bu işin içindeyim yani torpil olmasa hayatta almazlr sizi ALLAH yardımcınız olsun..

  Ceyda
  10 Aralık 2015 - 15:31

  Benim bu hayattaki tek hedefim hayalim polis olmak ben polis olmassam cidden yasamaya gerek duymam her neyse ben su anda 10.sinif ögrencisiyim teok puanim 348.bisi bisi ankarada oturuyorum sizce ben nasil polis olabilirim illa universite sinavlarinimi beklemeliyim babamin meslegini tasimak istiyorum

  Gökhan
  14 Ekim 2015 - 15:30

  Selamun Aleyküm Arkadaşlar Ben 8. Sınıfa Gidiyorum.Polis – ASkeri Lise – Ve Sağlık ilei ilgili Alanlarda Çalışmak İstiyorum Fakat Notlarım ORtalama 70 geliyor Boy Kilo Uyuyor Herşey Koşu Yapabilirim Diğer Eğitimlerde Olur Beni Bilgilendirirmisiniz

  defne
  24 Temmuz 2015 - 13:29

  birde ben astım hastasıyım koştuğum zaman yoruluyorum acaba bu benim polis olmama engel olurmu ???????

  defne
  24 Temmuz 2015 - 13:24

  Ben komiser olmak istiyorum.seneye teog sınavına giricem. Polis kolejinin puanını bir türlü öğrenemedim bilen var mı acaba???

  vesile
  07 Temmuz 2015 - 23:33

  merhaba ben bu sene 8. sınıfa geçtim lütfen bana yardımcı ailemde yardımcı olacak kimse yok sorular hakkında sınavlar hakkında lütfen bilgi verin .

  merve
  11 Mayıs 2014 - 12:48

  lütfennn polis lise taban puanlarını söyleyinn acill cevapp

  özge
  07 Haziran 2013 - 08:53

  ben sbs ye gireceğim fakat ben liseye geçtiğimde lise 1 de polis kolejine kayıt yaptırıp inşallah gireceğim ve bu arada puanları oldukça yüksekmiş bir doktorluk puanı gibi ama polisliğin üst dereceleri var üst derecelerine çıkın hem daha fazla maaş hem de rahatlık inşallah kazanırsınız örneğin amir komiser emniyet müdürleri falan sonra bomba imha uzmanı çevik kuvvet yunus polis diye devam ediyor şimdiden yolunuz bahtınız açık olssunnnnnnnnnnnnn sevgili polis adayları

  aybüke
  17 Mart 2013 - 17:51

  Benim 3 tane kız kuzenim var kızların hepsi polis olmak istiyo ama babaları izin vermiyo . Ben kendimi bu konuda şanslı hissediyorum çünkü benim babam izin veriyo zaten izin vermesede bir şekilde polis olurum ha bu arada 7`e gidiyom

  gökhan
  17 Mart 2013 - 17:44

  Ben 8`e gidiyorum inşallah polislik sınavını kazanırım .izim sınıfta herkez polis olmak istiyo ama içlerinden en çok isteyen benim galiba 5. Sınıftan beri hayalim . Benden bukadar herkeze sevgilerimle

  dila
  17 Mart 2013 - 17:37

  Ben polis lisesine gidiyorum en büyük isteğim kabul oldu

  dilan
  15 Mart 2013 - 22:58

  Ya benimde en büyük hayalim inşallah herkezin isteği kabul olur

  Hatice
  06 Mart 2013 - 19:12

  arkadaşlar en büyük hayalım hiçde bu hayattan vazgeçmedim taban puanıda kaç olursa olsun asla vazgeçmeyin ben hedefimi 4. sınıftan beri taki ediyorum şu anda lise 2 ye gidiyorum ankara özel polis kolejinde okuyorum…… bunu isteyen bütün arkadaşlatıma tavsiyem bu

  Muhammet
  03 Kasım 2012 - 20:26

  Birisi kesin olarak bir şey söyleye bilir mi lütfen

  cantürk
  10 Ekim 2012 - 20:01

  başvuruları nereye ve nezaman yapılmalı daha net bilgi ve kitaplar nereden alınacak ve fiyatları kaç lira?

  muhammet
  02 Nisan 2012 - 16:10

  slm ben muhammet ben polis akademisine gitmek için kaç puan almam gerekiyor beni bilgilendirirseniz sevinirim

  BİLGİN
  06 Mart 2012 - 08:46

  2011 polis koleji en düşük puan 450 dir.

  şaziye
  10 Aralık 2011 - 14:32

  boyum uzun ve kilolu degilim

  şaziye
  10 Aralık 2011 - 14:30

  ben 8.sınıf ögrencisiyim, ve sınava gimeyi çok istiyorum ne yapa bilirim?

  şaziye
  10 Aralık 2011 - 14:28

  ben 8.sınıf ögrencisiyim ve sınava gimek isiyorum.1.sınıftan beri hayalim cesaretliyim ve Allah’tan başka hiç kimseden korkmam ve amir olmayı istiyorum.kendime sonsuza kadar güvene biliyorum. sınava geç kaldım mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir