Ramazan Ayının Hayatımıza Etkisi Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan Ayının Hayatımıza Etkisi Var mıdır?

Ramazan ayının hiç şüphesiz hayatımıza etkisi büyüktür. Hem maddi olarak hemde manevi olarak etkisi çoktur. Ramazan ayında sadece bireysel yada aile olarak bir etkisi yoktur. Toplumsal olarak da etkisi çok büyüktür. Tabi ki bu etki diye bahsettiğimiz olumlu yöndedir. Olumsuz olması mümkün değildir.

Gerçekten ramazan ayının yaşayışımız üzerinde ayrı bir etkisi vardır. Bu ayın yaklaşması ile birlikte hazırlıklara başlanır. Ramazan boyunca yiyeceğimiz özel yemeklerin malzemelerini önceden alırız. Evlerimizde genel temizlik yapılır. Çevremizde bazı camilerin minarelerine mahya denilen “Hoş geldin ya şehrü ramazan” gibi yazılar görürüz. Radyolar, televizyonlar özel ramazan programı yaparlar. Ramazanda oruç açma vaktinin ayrı bin neşesi vardır. Bütün aile bireyleri hep birlikte sofraya oturur, oruç açma vaktini gelmesini bekleriz. Ezan veya top sesinin duyulmasıyla birlikte orucumuzu dua ile açarız. Yemeğimizi yedikten sonra dua ederek Allah’a şükrederiz. Sonra akşam namazını kılar ve teravih namazı için hazırlıklara başlarız. Bu ayda camiler dolar taşar.
Ramazan ayı gerçekten bir ibadet ayı olarak yaşanır. Namaz ve orucun yanında aynı zamanda bir yardımlaşma ayıdır. Bu ayda yoksullar, düşkünler daha çok hatırlanır. Geleneğimizde yakınlar, komşular, yoksullar iftara çağrılır. Maddi durumu iyi olmayanlar için iftar sofraları düzenlenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  semanur
  27 Ekim 2011 - 21:00

  çookkkkk saolunnn çooook guzel bişey

  RıZvâÑ
  05 Ocak 2011 - 17:57

  Çok saoLun süper bir şey

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir