Romen Rakamları

Roma rakamlarının bir diğer adı da  Romen rakamlarıdır.Romen rakamları da diğer sayma sayıları gibi bir tür rakam dizgesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Romen rakamları günümüzde hala kullanılmaktadır.Çok geniş bir alanda kullanımı olmasa sınırlı bir alanda romen (roma) rakamları kullanılmaktadır. Karmaşık işlemlerde Romen rakamları kullanmak hiç de ideal değildir.Özellikle dört işlem yapmada sorun yaratan Romen rakamları yerini modern aritmetik sisteme bırakmıştır.

Romen rakamları için bazı usuller geliştirilse de, çok büyük sayılar sözkonusu olduğunda gelince, yetersiz kalmaktadırlar. Ancak yine de kitap sayfalarını numaralandırma, madde işaretleri, saatler gibi dekoratif amaçlı bazı kullanım alanları vardır. Roma rakamlarının kullanışsızlığına örnek olarak şu anekdot verilebilir: Şöyle ki, RomaForum Meydanı’ndaki süslü hitabet kürsüsünün “Columna Restrata” sütünunda 2.200.000 sayısını belirtmek için yirmi iki adet “yüz bin” i gösteren sembol (C) oyulmuştur.

İşte İlk 10 sayı;

\mathrm{I,\;II,\;III,\;IV,\;V,\;VI,\;VII,\;VIII,\;IX,\;X}

Roma Rakamlarının Kullanım Alanları

Roma rakamları, Türkçe yazım kuralları gereğince de aşağıda bazıları yazılmış olan birçok yerde kullanılırlar:

  • Kitapların başlangıçlarındaki sunuş ve önsöz gibi bölümlerde.
  • Aynı adlı padişah ve kralların ayrılmasında: II. Ahmet, XVI. Louis gibi.
  • Yüzyıl adlarında: XIX. yüzyıl gibi.
  • Tarihi olaylarda: II. Viyana Kuşatması, I. Dünya Savaşı gibi.
  • Saatlerde rakamların gösterilmesinde
  • Kitaplarda madde işaretlerinde
Tüm bu nedenlerle günümüzün karmaşık işlemlerinde Roma rakamlarının kullanılması ideal değildir ve dört işlem yapma zorluğundan dolayı günümüzde fazla kullanılmamaktadırlar. Sıfır sayısının modern aritmetik sisteme katılmasıyla yeterlilikleri azalmıştır. Bazı usuller geliştirilse de, çok büyük sayılar sözkonusu olduğunda gelince, yetersiz kalmaktadırlar. Ancak yine de kitap sayfalarını numaralandırma, madde işaretleri, saatler gibi dekoratif amaçlı bazı kullanım alanları vardır. Roma rakamlarının kullanışsızlığına örnek olarak şu anekdot verilebilir: Şöyle ki, RomaForum Meydanı’ndaki süslü hitabet kürsüsünün “Columna Restrata” sütünunda 2.200.000 sayısını belirtmek için yirmi iki adet “yüz bin” i gösteren sembol (C) oyulmuştur.