Saf Madde Ne Demektir?

Sponsorlu Bağlantılar

Saf Madde Nedir? Örnekler

Saf madde, okul derslerinde sıksık karşımıza çıkan bir terim. Peki tam olarak ne anlam ifade ettiğini biliyor muyuz? Buyrun kısa ve öz olarak saf madde neymiş öğrenelim…

Çevremizdeki bazı maddeler saf durumundadır. İçlerinde kendinden başka madde bulunmayan maddelere saf maddeler denir. Şeker , tuz , cam , altın ve aliminyüm gibi maddeler saftır.

Altın, gümüş, bakır , kurşun gibi maddeler tek bir maddeden oluşmuşlardır. İçlerinde kendilerinden başka madde bulunmaz. Bir bakır teli kestiğimizde, en küçük parçası yine bakırdır.

Salata yaparken domates, marul, havuç, salatalık gibi malzemeler kullanırız. Kullandığımız bu malzemeler, doğada tek başlarına bulunurlar. Dolayısıyla bunlara saf madde deriz Yapısında kendinden başka madde bulundurmayan maddelere saf madde denir.

Farklı Bir Kaynaktan…

SAF madde :

Fiziksel yollarla kendisinden başka maddelere ayrışmayan maddelerdir. Saf maddelerin belirli erime ve kaynama noktaları vardır. Doğada 2 çeşit saf madde vardır.

1-Element :

Aynı tür atomların bir araya gelerek oluşturdukları fiziksel ve kimyasal yollarla başka maddelere ayrıştırılamayan saf maddelerdir. Demir (fe) , karbon (C )

2-BİLEŞİK:

İki veya daha fazla türdeki atomların belli oranlarda birleşerek oluşturdukları değişik özellikteki saf maddelerdir. Su ( H2O )

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir