Sakarya İli

Sakarya şehri marmara bölgesindedir. İsmini şehrin sınırları içinde yer alan sakaryya nehrinden alır. Diğer adı adapazarıdır. Sakarya hem tarihi hem de bugünü ile Türkiye’nin bir özeti niteliği taşımaktadır. Sakarya ili Karadeniz ve Marmara bölgesinde hüküm süren iklim şartlarının tesiri altındadır.

GENEL BİLGİLER

Yüzölçümü: 4.817 km²

Sponsorlu Bağlantılar

Nüfus: 683.061 (1990)

İl Trafik No: 54

Sakarya Marmara bölgesinde önemli bir turizm merkezidir. Karadeniz sahili boyunca uzanan geniş plajları başta olmak üzere gölleri, zengin orman ve yaylaları, vadi ve kanyonları, sıcak su ve içme suyu kaynakları Sakarya’nın sahip olduğu doğal değerleridir.

İlçeler:

Adapazarı (merkez), Akyazı, Ferizli, Geyve, Hendek, Karapürçek, Karasu, Kaynarca, Kocaali, Pamukova, Sapanca, Söğütlü, Taraklı.

Sakarya’ya Nasıl Gidilir?

Karayolu: Ankara-İstanbul otoyolu ve E-80 karayolu üzerindedir.

Güney Otogarı:(+90-264) 275 30 47

Kuzey Otogarı:(+90-264) 274 54 16

Demiryolu: Arifiye istasyonundan Ankara, İstanbul, Konya ve Denizli istikametlerine yapılan tren seferlerinin yanı sıra Adapazarı merkez ve İstanbul arasında karşılıklı tren seferleri yapılmaktadır.

İstasyon: 0 264 277 37 00

Havayolu: En yakın İstanbul’da bulunan hava limanlarıdır.

Sakarya’nın Gezilecek Yerleri

Müzeler ve Örenyerleri

Sakarya Müzesi

Adres: Semerciler Mah. Sait Faik Sok. No: 36 – Sakarya

Sponsorlu Bağlantılar

Tel: (264) 274 25 15

İl adını Sakarya Nehrinden alır. M.Ö. 7. yüzyılda bu bölgeye sâhip olan

Frigyalılar, nehre kendilerince kutsal tanıdıkları “Sangari” ismini vermişlerdir. Daha sonraki devirlerde “Sengarios” (Sangarius) ve“saldırgan” mânâsına gelen “Zakharion” isimleriyle anılmıştır.

Sakarya’nın Neleri Meşhur?

Islama Köfte, Sapanca ve Poyrazlar Gölleri, Akyazı Kuzuluk Kaplıcaları, Sakarya Nehri, Patates ve Soğan Üretimi, Karasu, Çark Caddesi