Seyid Nedir?Seyid Kimlere Denir?

Sponsorlu Bağlantılar

Seyyid (Arapça:سيد), İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in (s.a.a) kızı Hz.Fatıma’dan (s.a) olan torunları Hasan, Hüseyin, Zeynep ve Ümmü Gülsüm’ün soyundan olduğu inanılanlar genel olarak bu adla anılır. Hanımlar için “Seyyide” sıfatı kullanılır.

Sünniler arasında Hz. Hüseyin’in (s.a) soyundan gelen Hüseyniler’e “Seyyid”, Hz.Hasan’ın (s.a) soyu’ndan gelen Hasaniler’e “Şerif” denir. İran’da Seyyid kökenli aileler Mir, Mirza olarak da anılır.

Osmanlılar zamanında Seyyid aileler’in birliğini Nakibu’l-Eşraflık Kurumu sağlardı. Peygamber soyundan gelmekle beraber onun inanç sistemine bağlı olmayan kişiler Ehli Beyt’ten sayılmazlar. Seyyidler Fatıma’nın kocasına nisbetle Aleviler olarak da adlandırılırsa da bu başlık çeşitli karışıklıklara sebeb olduğu için bu alanda pek kullanılmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Hz. Ali’nin (s.a), Hz. Fatıma’nın (s.a) vefatından sonra yaptığı evlilikten doğan çocukları genetik olarak Alevi olmakla beraber Fatimi olmadıkları için Seyyid değildirler. Ayrıca Alevi kelimesi genetik anlamı dışında Ali taraftarı olanlar içinde kullanılmakta olduğundan her zaman Seyyidlik’le örtüşmez.

Rasûlullah (s.a.a) Efendimizin şerefli nesebi Hz. Hasan (as) ve Hz. Hüseyin (as) vasıtasıyla devam ettiği için, onların kıyamete kadar gelecek olan evlâtları da Ehl-i Beytin birer parçasıdır Onları sevmek her müminin vazifesidir. Bu sevgi çok şerefli ve gereklidir. Kalbinde azıcık Ehl-i Beyt sevgisi bulunmayan kimse, Hz. Rasûlullahın (s.a.a) sevgisinde yalancıdır.

Seyyidler:

 • Zeynel Abidin (a.s)
 • Muhammed Bakır (a.s)
 • Cafer-i Sadık (a.s)
 • Musa Kazım (a.s)
 • Ali Rıza (a.s)
 • Muhammed Taki (a.s)
 • Ali Naki (as)
 • Hasan el-Askeri (a.s)
 • Muhammed Mehdi (a.f)
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(4) Yorum

  sonsen
  26 Ağustos 2013 - 18:38

  nedendir?var mı böyle bir şey…..bu sünniler diye hitap tarzı..ne demek alevileri ayırmak….yok efendim..hz.fatmadan olanlar seyyitmiş….sonra hz.ali evlilikleri seyyit deyilmiş…Bu nasıl bir bilgi……hz.muhammet bir hadisinde demedimi”Benim soyum Ali’dendir…Ali’den…hiç mi kuran bilgisi olanlar..alimler..ilmler..hadis-i şerif okuyanlar bilmezler bu sözü…

  seyyid evladu resul
  13 Haziran 2013 - 10:25

  Hz. Muhammet(s.a.v) ve Hz.Ali(k.v) in soyundan gelen ve insani vasiflarini tamamlamis kisilere seyyid denir. Burada aslolan peygamberimizin asla erkek evlatlarinin yasamamasi ve amcasinin oglu Hz.Ali(k.v)in faziletli ve peygamberle ayni soydan gelmesidir bu sebeple peygamberimizin kizlarindan en faziletlisi olan Hz. Fatimayla Allah(c.c) in emri ve izniyle evlenmislerdir seyyid soyu bu evlilikten olan ve yine faziletli Hz. Huseyinden gelir. burada seyyit soyunun neden oldugunu anlatmakta fayda vardir; tum peygamberler Hz.Adem peygamberin yine peygamberlikle sereflendirilen Hz.Sit(a.s) in soyundan gelirler ve Allah(c.c)bu soyu ozel kilmistir bu soydan gelen insani vasiflari tam olan kullarini zamani gelince peygamber secmistir Hz. Muhammet(s.a.v) de bu soydan gelen son peygamber oldugu icindirki soyun devami seyyid olarak lutuflandirilir eger incelerseniz peygamberimizden sonraki tum evliya ve veliler ya bu soydan gelirler yada bu soydan gelen birinden feyz alirlar. Seyyid soyundan gelen birkac buyuj zati ornek verecek olursak Hunkar Haci Bektasi Veli, Seyyid Mahmut Hayrani , Duzgun Baba , Seyyidi Biok, Baba Mansur , Seyyid Haci Kureys , Ak Semsettin ,Huseyin Gazi, Abdurrahman Gazi,Battal Gazi ,Pir Sultan Abdal ve nice buyuk zaatlar bu soydan gelir.

  DEDE
  18 Mart 2012 - 23:21

  Bu sünniler diye belirtmeniz neden? Yani peygamber efendimizin soyundan gelenlerin hepsi sünni mi ? Ayrıca seyyidler olarak belirtilerinizde eksiklikler.

  turkay_3333@hotmail.com
  25 Nisan 2010 - 19:51

  seyyit peygamber efendimiz (sav)in soyundan gelen insanlardır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir