Sinop Şehrinin Neleri Meşhur?

Sponsorlu Bağlantılar

Sinop İlinin Neleri Ünlü?

-Sinop Kalesi: Sinop kentinin bulunduğu yarımada üzerinde kurulu kaledir. Kale, İÖ 7. yüzyılda da kenti korumak amacıyla kuruldu. Roma, Bizans ve Anadolu Selçukluları döneminde birkaç kez onarıldı. Günümüzde hâlâ özelliğini koruyan kalenin duvarları 2.050 metre uzunluğu, 25 metre yüksekliği, 3 metre genişliğindedir. İki ana giriş kapısı vardır. Kale duvarı şehri çevrelemektedir.

-Boyabat Pirinci

-İnceburun: Anadolu’nun en kuzey noktası. Sinop ilinin Karadeniz’e uzanan ucunda, 42°06′ kuzey enlemi ve 34°58′ doğu boylamında yer alır.

-Ayancık Kerestesi

-Erfelek Tatlıca Şelaleleri: Erfelek merkezinin yaklaşık 15 kilometre güneyinde “Tatlıca Takım Şelaleleri” nin aktığı vadi, seki şeklinde birbirine dökülen irili ufaklı 30’a yakın şelale barındırıyor. Yapımı süren Erfelek Barajı’na giden yol izlenerek şelalelerin bulunduğu vadiye ulaşılabiliyor. Bu noktada çadır kurulabilecek alan mevcut.

-İnaltı Mağarası: Ayancık ilçesindedir. Akgöl’e 6 km. uzaklıktadır. İnaltı Mağarası’nın İl Turizmine kazandırılabilmesi için l995 yılı sonunda Turizm Bakanlığı tarafından proje çalışmaları için 1.952.500.000.TL. ödenek gönderilmiştir.

-Sinop Hapishanesi: Bir dönem “Anadolu’nun Alkatrazı” tabiri ile de tanınan ve 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrilen cezaevidir. Tarihi eskilere dayanan yapı, şiirlere, şarkılara konu olmuştur.

-Keten Üretimi

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir