Soluk Borusu

Soluk borusu yani nefes borusu yada bir diğer adı ile trakea isminden de anlaşılacağı üzere boru şeklindedir (resimde görüldüğü gibi) ve vücuda solunan hava bu borudan geçmektedir.

Soluk borusunun görevini kısaca açıklamak gerekirse;

Omurgalı canlılarda havanın boğazdan akciğerlere geçişini soluk borusu sağlamaktadır.Omurgasız canlılarda ise yine soluk borusu yani trakea dışarıdaki havayı doğrudan iç dokulara ulaştırmaktadır.

Soluk borusu, gırtlağın altındadır, on iki santimetre boyundadır.(Yani çok uzun değildir.) Altıncı boyun omuru hizasında gırtlaktan başlar. Dördüncü sırt omurunda ikiye ayrılarak bronşları yapar. Arkası düz silindirik bir borudur. Arka duvarı zardan, diğer duvarları yarım halka biçiminde üst üste dizilmiş kıkırdaklar, kas ve zardan yapılıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Soluk borusunun içini örten mukoza hava ile gelen küçük yabancı cisimlerin dışarıya atılması için, titrek tüylü hücrelerle döşelidir. Bronşlar, soluk borusunun ikiye ayrılmasından doğanlar, soluk borusunun yapısındadırlar, yalnız kıkırdakları daha düzensizdir. Her biri bir akciğere girer, sağ bronş daha ince, daha kalın daha kısa daha diktir; sol bronş daha ince, daha uzun ve daha yataydır. Bronşlar akciğerde ince dalcıklara ayrılırlar.