Su Maymunu Canlımıdır? Zararları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Su Maymunu

Son günlerde özellikle çocukların sürekli olarak uğraştığı birşey haline geldi, su maymunları… Asıl adı kristajel olan bu maddeye birçok kişi su maymunu demektedir. Bu konu hakkında bizlere sıkça sorular gelmektedir. İşte en çok sorulan sorulan ve cevapları…

Su maymunu canlımıdır?
-En çok sorulan sorulardan biriside bu, arkadaşlar su maymunu canlı değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Su maymunu zararlımıdır?
-Yapılan birçok araştırmada su maymununun zararlı olduğu ortaya konmuştur. Ayrıca yutulduğu taktirde mide ve bağırsakları tıkayarak ölüme kadar varabilen sonuçlar doğurabilir.

Su maymunu doğurur mu?
-Hayır. Su maymunları sadece bölünür ve siz onu doğuruyormuş gibi algılarsınız.

su maymunu, su maymuncuğu, oyuncak
Su Maymunları

Su Maymunu Zararları

Yurtdışından ithal edilen ve ’su maymunu’ adı verilen renkli jel toplar sağlık açısından zararlımı acaba.
şu an ilimizde yeni piyasaya çıktı internette okudum kanserojen etkisi var diyor.
hastalık değil ama kısaca zararları hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.saygılarımla.Su Maymunu hasta ediyor

bende bir yerde zararlı olduklarını okumuştum ama nelere sebeb olduğu konusunda bilgim yok. yeni bir ürün olduğun için bu konuda yapılmış fazla tıbbi araştırma olduğunu sanmıyorum. hatta okuduklarımızın ciddi bir tıbbi araştırma sonucu yazıldığını da sanmıyorum.

Su Maymunu Nedir? Nasıl Kullanılır? Resimleri

bu konuda bir yazı buldum sanırım sizi aydınlatır.

Barış Atasoy isimli bir arkadaşın kendi blogunda yazdığı bir yazı.

“akvaryumcular bilir, ama bu isimle değil: Su maymunu, esasen Artemia Salina’nın bir türüdür ve komiktir ama, tescilli bir markadır.

Ama bu su maymunu, o su maymunu değil!

Son zamanlarda bir su maymunu çılgınlığıdır gidiyor! Bu su maymunu dedikleri şeyin bizim Artemia Salina ile alakası yok. Bunlar, suda şişen renkli toplar.

Suda şişen bu renkli topları canlı zannedenler olduğunu akvaryum.com forumlarında öğrendim. Hayır; canlı olmadıkları gibi, sizi de canınızdan edebilirler! Bu renkli topların oldukça kanserojen oldukları söyleniyor. Çocukların ilgisini çok daha fazla çektiğinden, bu tip şeyleri çocuklarınıza kesinlikle almaya yeltenmeyin. Muhteviyatı nedir bilmiyorum; açıklanmıyorda.

Bu renkli toplar hakkında gerekli açıklama ve uyarıyı yaptıktan sonra, gelelim gerçek su maymunlarına!

Dediğim gibi, sea monkey bir tür Artemia. Hibrid bir canlı olduğu söyleniyor; yani bildiğimiz Artemia Salina’dan laboratuar ortamında üretilmiş. Deniz atını andırıyor, geri yüzebiliyor, suda gerçekten maymunluk(!) yapıyor. Aile kurdukları, hatta aile arasında kavga ettikleri söyleniyor (test kabında İtalyan ya da Türk kanı kalmış olmalı!).

Gerçek su maymununu Türkiye’de görmedim, satıldığından da emin değilim. Hatta Southpark’ın bir bölümünde bundan esinlenildiğini görmüştüm. Gerçekten de, Pakmaya gibi bir poşette satılıyor ve akvaryuma atıp çıkmalarını bekliyorsunuz. Artemia çıkaranların yabancı olmadıkları bir şekilde yumurtadan çıkıyorlar. Kilosu 1.000 YTL (eskilerin dedikleri gibi 1 milyar!) den fazla olabilen Artemia Salina’dan bile daha pahalılar; ufacık paketin ABD fiyatı 7 dolar civarı.

Esasen bu bir mini tuzlu su karidesi. Artemia Salina nadiren 1 santim olabilirken, sea monkey 2-2.5 santim olabiliyormuş. 2 sene yaşadıkları söyleniyor ama Artemia tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki, bu minik şeyleri yaşatmak bahçe havuzunda Discus üretmekten daha zor olmalı.

Eğer çocuğunuza su-bişeysi alacaksanız, sea monkey iyi bir seçim olur. Ama diğer su maymunundan, yani suda 400 kat şişebilen, boyalı, misketimsi, ne idüğü belirsiz şeylerden uzak durun!

Sihirli su topları diye de satılan bu tuhaf şeyleri satın alanlardan bazıları hastalanmış ve Sağlık Bakanlığı bu ürünlerin ithalatını yasaklatmış. Ben de Zaman gazetesinin yalancısıyım”

Türkiye’de Su Maymunu

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklara oyuncak olarak satılan ilaç kapsülü boyutundaki su maymunları su ile temas ettiğinde 400 kat büyüyor. Sağlık Bakanlığı, normalde büyüklüğü bir ilaç kapsülü kadar olan su ile temasında ise 400 kata kadar büyüyebileceği belirtilen ürünlerin oyuncak gibi satılmaması, anne-babaların da bu ürünleri çocuklardan uzak tutması gerektiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığından yapılan “Suda büyüyen ürünlerler”le ilgili yazılı açıklamada, oyuncakların piyasa gözetim ve denetiminin Bakanlığın sorumluluğunda olduğu belirtildi. Bazı basın yayın organlarında, bakkal, market ve kırtasiye gibi satış yerlerinde satılan ve çocuklar tarafından oyuncak olarak değerlendirilen ancak oyuncak olmayan “su maymunu”, “büyüyen su topları”, “bio-gel” ve “su baloncuğu” gibi isimlerle satılan ürünlerin çocukların yutması sonucu kazalara neden olduğu yönünde haberler yayımlandığı, bunun üzerine çocukların sağlığının korunması amacıyla 26 Mayıs 2008’de bir genelgeyle valiliklerin uyarıldığı kaydedildi.

Edirne’de bazı öğrencilerin bu ürünleri yanlışlıkla yutmaları sonucu tedavi altına alındıkları yönünde birkaç gün önce yayımlanan haberlerin anımsatıldığı açıklamada, şöyle devam edildi: “Normalde büyüklüğü bir ilaç kapsülü ya da ’jelibon’ şekerlemesi kadar olan su ile temasında ise 400 kata kadar büyüyebileceği belirtilen, nefes borusuna kaçması veya yutulması halinde hayati tehlike yaratabilecek bu ürünlerin oyuncak gibi satılmaması gerekmektedir. Bitkilerin yaşaması ve dekorasyon amacı doğrultusunda satışa sunulsa dahi çocuklara satılmaması ve anne-babaların da bu konuda gerekli titizliği göstererek çocuklardan bu ürünleri uzak tutması gerekmektedir.

Ayrıca, ’su maymunu’, ’büyüyen su topları’, ’bio-gel’ ve ’su baloncuğu’ gibi isimlerle anılan ürünlerin öğrenciler arasında şaka ile arkadaşlarına yutturabildikleri de görülmektedir. Dolayısıyla okul idareleri ve öğretmenlerin gerekli tedbirleri alarak öğrencileri bu ürünlerin mide ve barsak tıkanmalarına, yırtılmalarına, soluk borusu tıkanmalarına ve ölüme dahi sebep olabilecekleri ve arkadaşlarına su veya başka içecekler içerisinde bu ürünleri yutturmaya çalışmak
gibi şakalar yapmamaları konusunda uyarmalarının faydalı olacağına inanıyoruz.”

Açıklamada, çocuklar tarafından yanlışlıkla yenilmesi durumunda ölüme neden olabilen maytap, çıtır-pıtır ve benzeri ürünlerin de özellikle 12 yaşından küçüklere satılmaması ve çocukların bu patlayıcı maddeleri kullanmamaları yönünde gerekli hassasiyetin gösterilmesi istendi.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(34) Yorum

  Okan
  23 Mayıs 2016 - 12:25

  Beyler gerçekten kanserojen madde vardır bu doğru. Ve ben bir bilim adamıyım ve dalımda bu konuyla ilgili bir araştırma yaptım ve zararlı olduğunu farkındaysanız atın saklamayın bu siteye girip ne olduğunu araştırın ve bunlar zararlı olduğunu anlayın sitenin adresi çok uzun sadece su maymununun zararları yazın onlar çıkıyor iyi günler 😀

  melek
  17 Kasım 2015 - 14:24

  çok hoş arkadaşımın ki 100 tane doğurdu ayrıca gözümün önünde

  yeşim
  14 Ekim 2015 - 18:49

  Bence çok güzel arkadaşlm aldl ve çok güzel diyor madde yapmiyor dedi

  gizem torun
  21 Aralık 2014 - 17:22

  benim 10000 tane vardi patladı
  ben onların hepsini oynarken patlattı ve içinden bir sürü maymun çıktı

  Cem
  29 Ekim 2014 - 22:38

  Ya bende yeni aldum kuzenimde epeyi vardi bana verdi elimize felan surduk bise olurmu bide bunlar boncukla olusmuyomu acil cevap korkuyorum

  murat
  26 Eylül 2014 - 09:07

  bende 6 tane var tuz ile şeker koyuyorum büyüyorlar ama çoğalmıyorlar 5 gündür besliyorum 🙁 🙁 🙁 🙁

  Bus
  07 Temmuz 2014 - 15:20

  Bunlar uğursuzluk getiriyor kullanmamanızı önemirim

  admin
  14 Haziran 2014 - 18:57

  Su maymununu yutmadığı sürece sorun olmaz.

  hasret
  14 Haziran 2014 - 18:44

  kardeşim suyundan biraz içti ne olur?

  ışık
  14 Mayıs 2014 - 20:50

  bence su maymunları cok zararlı kansorijen maddeler iceriyor hem de çin malı

  fatih
  10 Mayıs 2014 - 21:05

  benimde vardı ama çocukları kanser ettigini gören annem onları at dedi bende attım çocuklar sizi uyarıyorum su maymunu kanser eder tamamı

  deniz dede
  29 Nisan 2014 - 15:47

  bnde 150 tane var hiç elime almıyom benim kçük kardeşim yok kimseye zararı olmaz sadece ben beslerim

  meryem
  22 Nisan 2014 - 21:54

  duru böyle boşuna konuşma sn bilim adamlarından iyi bilemezsin bunlar çok güzel görünür özeliklede şeker gibi gözükür.bazıları yer ve ölüme kadar gidebilir.eğer kimde varsa atsın bnde de vr ama br türlü karar veremedim.
  atim mi atmim mi. ama bn onu saklıyorum kardeşimin göremeyeceği br yere bzn bakarım suyu bitmişse su katıyorum elime almıyorum.suyunu değiştiriyorum.

  Zeyn
  15 Nisan 2014 - 21:11

  Bence onları çöpe atın çok zaralı elinize alırsanız kanser olursunuz.belki kardeşiniz yutar miğdesinde büyüyüp ölür.bende 50 tane var.elime hiç almadım ve çöpe atıcam.siz de atın.

  talha
  07 Nisan 2014 - 14:32

  benim arkadaşta vardı eline falan aldı oynadı acaba ölürmü?

  boş ver
  04 Nisan 2014 - 21:10

  kansorejen içerdini ve kan koyduklarını öğrendimde direk onları yola döküp ezmeye başladım

  rayfut
  01 Nisan 2014 - 23:13

  su maymunlar cok guzel bend ılk 30 tana vardı ureyerek 250 tana ldular ve bunlardan kırtasıyede buldum evınıze aptal cocuklar gelıp seker sanarak yıyebılır yanı kaldırın ve asla yutmayın cunku suda nası buyuyorsa mıdenızde de buyur sısersınız ve patlarsınız veeeeeeee bu sey sadece mallar ıcındır sızde varsa sekerle bsleyın krıstallesıyor.

  bok
  25 Mart 2014 - 00:05

  benim485634563456+34865468468534536 tane vardı öldü

  liva
  20 Aralık 2013 - 16:07

  BENİM “66666666 BU KADAR SU MAYMUNUM VAR AMA ŞİMDİ HEPSİİ ÇÖPE ATIM ŞİMDİ İSE 0 TANE VAR

  DURU
  07 Mayıs 2013 - 18:53

  Siz bu işi bilmiyorsunuz su maymunları doğurur gözlerimle gördüm.İnanmıyorsanız yalan söylemeye hakkınız yok.♥☻☺☻☺.Göründe öyle konuşun.Ben bile sizden daha iyi biliyorum.NE OLDU RENGİNİZ SOLDU.HAHA HAHA HAHA

  Tolga Efe Bölek
  10 Nisan 2013 - 19:48

  arkadaşlar biz bundan alıyoruz ama bunları elimize almıyoruz su maymunları
  çok zararlıdır elinize aldıktan sonra hemen bırakın ellerinizi yıkayın size de bu bilgi için çok teşekkür ederiz

  tuğba
  10 Nisan 2013 - 11:17

  bn yuttum ölcek miyim:(

  73
  02 Nisan 2013 - 18:06

  aslında su maymunu adında 3 tür şey var bri bir tür karides 2.si bizim doğurmayan su misketi 3.üncüsü doğuran su misketi

  ömer
  05 Aralık 2012 - 13:08

  bizim sınıfta eray var öğretmen 2 paketinide elinden aldı

  Asfgg
  20 Ağustos 2012 - 21:04

  Su maymunu kırıstajelden üretiliyor bu madde ele alındığında veya tutulur vücuda temasında cilt kanseri veya herhangi bir hastalığa sebep olur bu madde başta küçücüktûr ve 398kat büyür ve canlı değildir sünger gibi bir maddede çok zararlıdır ve azon tabakasına zarar verir çok fazla kimyasal dağıtır lütfen uzak durun

  malca yorum
  02 Temmuz 2012 - 14:54

  bencede bunlar zararlı ama tatlılar ama su maymunları doğurmasa büyük bir tane su maymunu bölünse daha küçük olur ama fazla küçük değill buna ne demeli????

  yunus
  22 Mart 2012 - 16:39

  benim 1000 tane vardı ama zararlı olduğunu duyunca hepsini çöpe attım

  ayşe
  07 Ocak 2012 - 17:34

  ya bizim okulda su maymunu yapıyolardı bizde siselerin içene koyup beslioduk aama hocalar zarlı die aldılar ve bidaha alamadım çok arastırdım petsoplarda olurmus ama hepsine bakım yokkkkkkkkkk nerde bulurum

  ceren
  30 Aralık 2011 - 23:24

  ama biz de onu yutmayız

  ahmet taşkın caykın
  12 Haziran 2011 - 14:22

  ben sumaymunlarım 400 kat oldu.Sonra her gün 50 tane yumurtladı.Toplam 250 tane oldu.Sonra zararlı ve kanser yaptığını duyunca hemen onları çöpe attım.

  adanalı
  05 Haziran 2011 - 18:07

  bende 378-379 tane var bence çok ğüzeller adanalılara selam

  gggg
  15 Nisan 2011 - 15:33

  su maymunu canlıdır

  seda
  09 Şubat 2011 - 17:46

  benim 100 tane wr ama bunlar canlım bilmiyorum amabana canlı gibi geliyor çünkü susus bıraktığımda gittikçe küçülüyor

  iremsu
  01 Şubat 2011 - 10:33

  bence güzel ama annem almıyor.

  eda
  03 Ocak 2011 - 22:03

  ben besledim bence süper 🙂 :|] ^_^

  zühre
  08 Mayıs 2010 - 16:25

  biz bunu okulumuzda çok bulundurduk sokaklarda elimiz de su maymunlarıyla yani kristallerle yürüdük ama artıkn asla we asla elime almeyacağım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir