Takvim Nedir ?Takvim Çeşitleri Nelerdir ?

Sponsorlu Bağlantılar

Takvim nedir ?

Zamanı günlere,aylara,yıllara bölme metoduna takvim deniyor.Ölçü aracı olarak güneş ve ay kullanılmıştır.  Güneşi kullananlar dünyanın güneş etrafında bir tam dönüşünü esas almışlardır. (365 gün 6 saat) Bu şekilde oluşturulan takvimlere Güneş takvimi deniyor. Ay’ı kullananlar ise Ayın Dünya etrafında 12 kez dönmesini (12 x 29.5 =354) esas almışlardır. Bu şekilde oluşturulan takvimlere Ay takvimi deniyor.

Tarihte ilk Güneş Takvimi’ni Mısırlılar, ilk Ay takvimi’ni Sümerlerler oluşturmuşlardır ?Her toplum kendi takvimini oluştururken kendileri için önemli saydıkları günü başlangıç olarak kullanmışlardır.Örneğin; müslümanlar Hicreti,romalılar Roma’nın kuruluşunu,hristiyanlar  Hz.İsa’ nın doğumunu.

Türklerin Kullandıkları Takvimler

12 Hayvanlı Türk Takvimi : Bu takvim türklerin kullanmış oldukları en eski takvimdir. Güneş yılı esas alınmıştır. 12 hayvanlı takvimde her yıl bir hayvan ismiyle anılmaktaydı.

Celali Takvim : Bu takvim Büyük selçuklular zamanında hazırlanmıştır. Melihşahın hazırlattığı bu takvimde güneş yılı esas alınmıştır.

Hicri Takvim : Bu takvimde ay yılı esas alınmıştır. Başlangıcı ise Hz. Muhammed’in Mekkeden Medine’ye hicreti olan 622 yılını esas alır.

Rumi Takvim : Bu takvimde güneş yılı esas alınmıştır. Osmanlı devletinde resmi ve mali işlerde kullanılmak üzre 19. yy başında yürürlüğe giren bir takvimdir.

Miladi Takvim : Miladi takvimde güneş yılı esas alınmıştır. 1926 yılından bu yana kullanılan bir takvimdir. Bu takvimin temeli mısırlılara dayanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  gülsüm
  04 Mayıs 2012 - 19:33

  bence ben bunları beğendim çünkü bu şiirler çok güzeldi.

  osman
  04 Mart 2012 - 20:32

  çok güzel bi site

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir