Tenis Raketi Nasıl Seçilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Tenis Raketi Almadan Önce Kesinlikle Okuyun

Tenis tutkunu iseniz yada tenis hobiniz var ise ve kötü bir oyuncu iseniz bütün suç sizde olmayabilir.Hırsızın hiç mi suçu yok? Kesinlikle var.Bütün hatayı ve eksikliği kendinizde aramayın ve tenis raketinize bir göz atın.Çünkü raketiniz kötüyse oyununuzda kötü olacaktır.Uydurma bir raket ile asla iyi bir tenisci olmazsınız.Kaliteli bir rakete de büyük paralar ödemek istemiyorum diyorsanız işin kolayı var.İşte kaliteli ama ucuza iyi bir raket seçimi…

Sponsorlu Bağlantılar

1.Raketin Başı Büyük Olsun

İlk dikkat etmeniz gereken nokta raketin başıdır.Raketin başının büyük olmasına özen gösterin. Tenis raketi seçiminde en önemli kriter raket başının büyüklüğüdür. Tenise yeni başlıyorsanız, en iyi seçim büyük başlı tenis raketi satın almak. Büyük başlı raketlerle güçlü atışlar yapabilirsiniz. Büyük tenis raketinize mümkün olduğu kadar az para verin. Birkaç aydan sonra başka bir raket almanız gerekecek.

2.Raket Ağırlığı

İkinci önemli unsur ise raketinizin ağırlığıdır. Hafif raketle daha kolay ve akıcı atışlar yapılabilir. Fakat hızlı kol hareketleri atış üzerindeki kontrolü yok eder ve sakatlıklara neden olur. Özellikle ağır raket kullanmaya alışkınsanız fazla hafif raketlerden kaçının. Raketiniz hafifse ve bilek ağrılarından yakınıyorsanız ağır raket kullanmaya başlayın. Raketin ağırlığı kadar ağırlığın dağılımı da önemli. Raketin kafasının ağır olması ya da olmaması oyun tekniği açısından büyük fark yaratır.

Hafif raketin baş kısmı ortalama ağırlıktaki bir raketten fazla olabilir. Toplam ağırlığı az olup da kafa ağırlığı fazla olan raketler atışlarınızı güçlü kılar ve kesme atiş yapmanızı sağlar. Ama bu tip raketlerinde de dezavantajları var. Güçlü atış, atış kontrolünde azalmayı da beraberinde getiriyor. Aynca kafa kısımları ağır olan raketler manevra kabiliyetinizi de azaltır. Deneyimli oyuncular güçlü atış ve kesme atış yapmak konusunda hiç zorlanmadıkları için bu tip raketlerle hem kol kaslarını zorlamazlar hem de daha fazla manevra kabiliyeti kazanırlar.

3. Reketiniz Elinize Uygun Olsun

Bir raketi elinize aldığınızda L4 veya 4.½ gibi değerler görürüsünüz; bunlar, o raketin sapının inch değerinden çevresinin ölçüsünü ifade etmektedir. Eğer raketinizde L0-L1-L2-L3-L4-L5 gibi ibareler varsa, o da raketin hafif dizayn (Light Weight) edildiğinin ifadesidir. L4 gibi değerlerde, hafif dizayn dört inçlik raket demektir. Raket sapı ölçüleri inç ve santimetre bazından değerleri ve karşılıkları aşağıdaki  gösterilmiştir.

Hafif Raket – Sap Ölçüsü – Raket Sap Ölçüsü (İnç) – Santimetre

L0 – 0 – 4″ – 10.16 cm
L1 – 1 –  4 1/8″ – 10.4775 cm
L2 – 2 – 4 1/4″ –  10.795 cm
L3 – 3 – 4 3/8″ –  11.1125 cm
L4 – 4 – 4 1/2″ – 11.43 cm
L5 – 5 – 4 5/8″ – 11.7475 cm

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir