Sri Lanka Nerededir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sri Lanka Ülkesi

Bu yazımızda batı Hint okyanusunda bulunan Sri Lanka ülkesinden bahsedeceğiz.  Sri Lanka ilk önceleri bazı emperyal devletlerin sömürgesi olarak tarihteki yerini almıştır. Sri Lanka günümüzde demokratik cumhuriyet yönetim şekline sahiptir. Sri Lanka hem tarihi hemde modern yapıların içiçe olduğu nadir ülkelerdendir.

sri lanka, ülke, ada

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Hint Okyanusunda, Hindistan’ın güneydoğu ucundan yaklaşık 35 km uzakta, 5° 55’-9°50’ kuzey enlemleri ve 79° 42’-81°53’ doğu boylamları arasında yer alan, armudî bir şekle sahip, dünyânın en güzel tabiat manzaralarının bulunduğu ülkelerden biri.

Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 km güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Hint Okyanusu’nun incisi olarak da adlandırılır. Harita üzerinde bakıldığında Hindistan’dan bir gözyaşı gibi ayrıldığı görülür.

Zamanında Portekiz, Hollanda ve İngiltere sömürgesi altında yaşayan ülkede koloniyel tarzda binalar, modernizm ve tarih içi içe geçmiştir.
Budizmin dünyada ilk yayıldığı yerlerden biri olan Sri Lanka’da köklü ve etkileyici bir Budizm kültürü vardır. Nüfusun %70’inin bağlı olduğu Budizm, ülkede hayatın her alanına damgasını vurur. Başkent Colombo’da sokaklar sağlı sollu budist tapınakları ile doludur. Ayrıca kiliseler ve camiler de mevcuttur.

Bir zamanlar ülkeye adını veren Seylan çayı, yemyeşil tarlalarda Tamiller tarafından yetiştirilir ve toplanır, ağırlıklı olarak Ortadoğu’ya üretim yapılır.

Sri Lankalılar dünyada belki de fillerle en yakın ilişkiyi kuran halktır. Tarihlerinin her sayfasında fillerin oynadığı bir rol vardır. Yirminci yüzyıl başında adada 12 bin fil varken günümüzde bu sayı 2 bin 500 civarındadır.

Ülkenin Coğrafi Özellikleri

Toplam 1,340 kilometrelik sahil şeridine sahiptir. Aralık ve Mart ayları arasında tropikal ve kuzeydoğu muson yağmurlarının etkisi altında kalan iklimi, Haziran ve Ekim ayları arasında da güneybatı muson yağmurlarının etkisi altında kalmaktadır. 2,524 metre yüksekliğinde olan Pidurutalagala dağı ülkenin en yüksek zirvesidir. Doğal kaynakları arasında kireç taşı, grafit, mineral kumlar, cevherler, fosfatlar, kil ve hidro enerji yer alır. Ülkede gerçekleşen doğal afetlerden başta gelenleri kasırgave hortumlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ormansızlaştırma, erozyon, kaçak avcılık ve kentleşmenin etkisiyle tehlike altında olan yabani hayvanlar, madencilik ve artan çevre kirliliğiyle sahillerin bozulması,sanayi atıkları ve pis su akıntılarıyla kirlenen tatlısu kaynakları, artıkların yok edilmesi ve Kolombo’da hava kirliliği ülkenin çevre sorunlarını oluşturan unsurlar arasında yer alır.

Sri Lanka, çay tarımında önde gelen bir ülkedir.

Ülkenin Nüfusu

Nüfus 20,926,315 (2007)
Etnik gruplar Singala 73.8%, Sri Lankalı Moor 7.2%, Hintli Tamil 4.6%, Sri Lankalı Tamil 3.9%, diğer 0.5%, belirsiz 10% (2001)
Dinler Budist 69.1%, Müslüman 7.6%, Hindu 7.1%, Hıristiyan 6.2%, belirsiz 10% (2001)
Diller Seylanca 74%, Tamilce 18%, diğer diller 8%

Sri Lanka’da Ne Yapılır?

Bentota tropik bir cennette olması gereken herşeye sahiptir : Hint Okyanusu’nun mavi sularıyla yıkanan altın sarısı kumlar, palmiyelerler bezeli plajlar…

Adanın güneyinde Galle bölgesi denilen yerde bulunur. Sayılı oteller, tren istasyonu, postane, çarşı, kaferetya ve kültürel gösterilerin yer aldığı açık hava tiyatrosu bulunan gelişmiş bir kasabadır.

Bentota’da Yala Vahşi Hayat Parkı’nda safari yapabilir, cam tekne ile mercan resifleri seyredilebilir, tarihi yerler gezilebilir. bölgede bir de kaplumbağa çiftliği vardır.

Ne zaman gidilir

Tropikal ve muson etkili bir iklimi vardır. Nisan-Haziran ve Ekim-Kasım ayları aşırı yağış görülür.
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir