Yağmur Nasıl Yağar?

Sponsorlu Bağlantılar

Yağmur Neden Yağıyor?

Yağmur yağma olayı kimileri için korku verici bir olaydır kimileri için bir doğa olayı, kimileri içinde romantizm…kişiye özel sonuçları bulunmaktadır. Bilimsel anlamda bir doğa olayı olmasının yanı sıra hayatın başlangıcı olan su döngüsünü sağlamaktadır.Fakat diğer anlamlarda ise

Bilimsel olarak ele alındığı vakit mekanizmanın basit olduğunu söyleyebiliriz. Güneş ışığının etkisi ile yeryüzünden su buharlaşıyor, yani gaz haline geçiyor. Bu durumda havadan hafif olduğundan atmosferde yükseliyor. Yükseldikçe hava soğuyor ve hava basıncı azalıyor. Su buharı soğudukça havadaki toz parçacıklarına tutunarak su damlası haline dönüşüyor ve bunların milyonlarcası havada birleşerek gözümüze bulut olarak görülüyorlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bulutları oluşturan bu su damlacıkları hemen yakınlarındakilerle sürekli birleşiyorlar, büyüdükçe büyüyorlar, ağırlıkları artıyor, yeterli ağırlığa ulaşınca yer çekiminin etkisi ile yere düşmeye başlıyorlar. Yeryüzünden buharlaşıp bulut oluşturup sonra yağmur olarak yeryüzüne dönen su buharının havada geçen bu macerası ortalama 8 gün sürüyor.

Yeryüzünün Alametifarikaları

İlginç Yağmur Gerçekleri

Ancak bulutun içindeki su damlacıklarının tümü yağmur olarak yeryüzüne inmiyor. Bir bulutun en fazla yarısı yağmur olarak yağabilir ve bu da normalde 30 dakika sürer ama bulut devamlı olarak yeniden oluştuğundan yağmur saatlerce, hatta günlerce sürebilir. Bu arada rüzgara bağlı olarak bulutlar devamlı hareket ettiklerinden yağmur çok geniş bir alana yağabilir. Bugüne kadar dünyamızda tespit edilebilmiş en yoğun yağış 26 Kasım 1970 tarihinde Guadaloupe’de olmuş, sadece bir dakikada 3.81 santimetre yağmur yağmıştır.

Atmosferde, yani başımızın üzerindeki havada 13 milyar ton su buharı bulunuyor. Bunun hepsinin bir anda yeryüzüne indiğini düşünebiliyor musunuz? Dünyamızda yağmurun çoğu, yani yüzde 78’i okyanusların üzerine yağıyor. Bu da çok normal, çünkü havanın içindeki su miktarının kaynağı hemen hemen aynı oranda okyanuslardan geliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(4) Yorum

  […] Ayrıca bakınız: Yağmur Nasıl Yağar? […]

  MAHMUT
  19 Nisan 2012 - 11:17

  çok güzel site yanlız istediğim şey yok ama performans ödevimi burdan yaparak 100 ü alcam siteyi hazırlayan herkese çok tşk

  ézqi'mm
  12 Ocak 2011 - 16:35

  sena!m seni sewioree’ee we tabisidee jalemiii ‘deee:D:D

  fyza
  30 Kasım 2010 - 20:53

  performans ödevi ypyorm hem ansıklıpedi hem burası hem kaynak kitaplarımm oo çok gzl olcak çok gzl paylasmıssınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir