Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Sponsorlu Bağlantılar

Yardımlaşmanın Önemini Vurgulayan Atasözleri

Yardımlaşarak hem karşımızdakine değer vermiş hem de kendi değerimizi bir kat daha artırmış oluruz. Hem maddi hem manevi açıdan oldukça büyük önem taşıyan bu eylem, insani değerlerimizi yüceltmemiz için ise bir fırsat… Atalarımız yine o sihirli sözleriyle durumu öyle güzel özetlemişler ki bizler ne söylesek nafile…

Kele, köseden yardım gelmez
Yardıma muhtaç olan kişi, ihtiyaç duyduğu şey konusunda kendi dururken başkasına yardım edemez. Kendi derdine çare bulamamış, kendi işini halledememiş ki, başkasına nasıl yardım etsin?

Komşu komşunun külüne muhtaçtır
Hayat şartları insanları bir arada yaşamaya zorunlu kılmıştır. Bir arada yaşama sosyal hayatı, sosyal hayat da karşılıklı olarak yardımlaşmayı beraberinde getirmiştir. Dolayısıyla insan her meselesini tek başına halledemez olmuş, yakınındakine başvurmak zorunda kalmıştır. Bu bakımdan komşular birbirlerine en küçük şey için bile muhtaçtırlar. Çünkü en önemsiz şeyin yokluğu, büyük bir işin aksamasına yol açabilir.

Veren eli herkes öper
Cimri olmayan, ona buna yardım elini uzatan, eli açık olan, iyilik yapan kimseyi pek çok kişi sever; ona saygı duyar.

Verirsen doyur, vurursan duyur
Bir yardımda bulunacak, bir iyilik yapacaksanız bu mutlaka bir işe yaramalı; doyurucu ve karşı tarafın ihtiyacını giderici nitelikte olmalıdır. Çünkü gelişigüzel, baştan savma, yarı buçuk yapılan yardımlar pek işe yaramaz. Bir kavgaya tutuşmadan önce hasmını bu kavgadan haberdar etmek de mertlik gereğidir. Ansızın, habersiz saldırmak er kişiye yakışmaz.

Yakın (hayırlı) dost (komşu), hayırsız akrabadan (hısımdan) yeğdir (iyidir).
Sıkıntıya düşen kişi, öncelikle akrabalarından ilgi bekler, yardım ve iyilik umar. Ancak bu beklentileri boşa çıkmış, akrabaları yüzüne bakmamışlardır. Öte yandan dost ve komşuları onu yalnız bırakmamış, ilgi ve yardımlarını esirgememişlerdir. İşte bunun için hayırlı dost, hayırsız akrabadan daha iyidir.

İyilik eden iyilik bulur
Bir karşılık beklemeden yardım yapan, kayıran, yardımcı olan, yararlı işlerde bulunan kimse, hemen herkes tarafından sevilir. Günü geldiğinde iyilik görenler, bunun karşılığını ona iyilik yaparak öderler.

Az veren candan, çok veren maldan
Varolalı beri insan, insanın yardımına ihtiyaç duymuştur. Bu bakımdan ihtiyaç sahibine yardımda bulunmak bir insanlık görevi hâline gelmiştir. Kimi yoksul kimseler birilerine yardım ya da armağan olarak bir şey verirlerse (küçük de olsa) bu onlar için bir fedakârlıktır. Çünkü verdikleri şeyden kendilerinde de yok denecek kadar az bulunmaktadır.  Dolayısıyla yardımları ya da armağanları yürekten, içten ve candandır. Bunun yanında zengin olanın yapacağı yardım, fakirin yaptığı yardımdan daha fazla olabilir. Ancak bu onun için fedakârlık sayılmaz. Çünkü ihtiyacından fazla olan malından vermiştir. Dolayısıyla verdiği malın yoksulluğunu çekmiyordur o.

Yalnız taş duvar olmaz
İnsanlar bir arada yaşamak zorundadırlar. Bu zorunluluk bir dayanışmayı, yardımlaşmayı gerekli kılar. Nasıl ki tek taşla duvar yapılamazsa, insanlar da tek başlarına tüm işlerinin üstesinden gelemezler. Dolayısıyla diğer insanlarla ilişki kurmak, işbölümü yapmak, iş birliğine geçmek durumundadır.

Ne verirsen elinle, o gider seninle
Yaşadığı sürece yoksula, yetime, yolda kalmışa yardım eden, onları doyurup giydiren ve gözeten kimse, bunların karşılığını öbür dünyada alacaktır. Hatta Yüce Allah, ona kat kat fazlasıyla verecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

El eli yıkar, iki el de yüzü
Toplu yaşama biçimi herkese bir görev yükler. Bu görevlerin yapılması bir yandan düzeni sağlar, bir yandan da sıkıntıların ortadan kalkmasını. Dolayısıyla karşılıklı yardımlaşma esasına dayalı bu görev iyilikleri çoğaltır, toplumu güçlü kılar.

Dost dostun eyerlenmiş atıdır
Hakikî dost, dostunun en sıkışık zamanında yardımına koşmaya hazır durumda bekler.

Doğrunun yardımcısı Allahtır
Hak ve adaletten kopmayan, işlerinde doğruluktan ayrılmayan kişiye Yüce Allah her zaman yardım eder.


Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(65) Yorum

  özkan
  28 Kasım 2013 - 10:39

  süper ödevimi daha götürmedim ama kesin yıldızlı 100 alırım

  sanane
  10 Şubat 2013 - 21:28

  bence çok çirkin yha 🙁

  ömerali
  22 Ocak 2013 - 19:43

  :O) hey adam ol

  selın
  12 Ocak 2013 - 17:38

  hiç güzel değildi 🙁 Aradığım şeyi bulamadım 🙁 Öffffffffff yhaaa

  melih
  26 Aralık 2012 - 20:04

  görecez yüz almayı

  enes ışık
  04 Aralık 2012 - 20:42

  inşallah 100

  elifsu aydoğan
  04 Aralık 2012 - 19:59

  süper bir yer herkes girsin performans ödevimden 100-5 aldım süper bir sayfa müthiş devasa teşekkürler kim yazdıysa ellerinde öperim

  Elif İdil Damlacık
  17 Kasım 2012 - 22:52

  Aradığım atasözü yoktu

  damla
  13 Kasım 2012 - 16:49

  çok güzel performans odevimi yapıcam thank you and you good morning

  çağla
  08 Şubat 2012 - 19:10

  güzelmiş

  mustafa
  11 Ocak 2012 - 11:49

  bende 100 bekliom

  tuğçe
  03 Ocak 2012 - 17:39

  valla süper bende yaptım inşallah allahım 100 alırım ben şahsen 100 bekliyommmmm

  sümeyye
  01 Ocak 2012 - 16:35

  türkçe performansa çok iyiy olacalkl saolun varolunnnn

  cemre erdin
  01 Ocak 2012 - 14:22

  güzel şeyler yazmışlar ama ben kısa aradım bulamadım 2-3 tane vardı o atasözlerinide sevmedim 😀 😀 :*

  hilal işlek
  30 Aralık 2011 - 21:18

  süper bir site

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir