Yerçekimi Kanunu Ne Zaman ve Nasıl Bulundu?

Sponsorlu Bağlantılar

Yerçekimi Kanunu ve Elma Hikayesi

Yerçekimi kanununun bulunuş hikayesini herkes bilir.Elmanın kafaya düşme hikayesi.Çünkü bu hikayeyi herkese fizik öğretmeni yada fen bilgisi öğretmeni biyük bir zevk ile anlatmıştır.Peki bu kanunun bulunuşu gerçekten de bir tesadüf üzerine mi olmuştur yoksa bu gerçektende bir hikayeden ibaretmidir? Newton, altında oturduğu ağaçtan kafasına düşen bir elma sayesinde yerçekimi kanununu geliştirdi diye anlatın hikayenin aslı hiç de bilindiği gibi değilmiş…İşte cevabı…

Evrensel kütle çekimi formülü - yerçekimi kanunu

Yerçekimi Kanunu Ne Zaman Bulundu?

Yer çekimi 1687 yılında Isaac Newton tarafından bulunmuştur.Newton kütle çekimini ilk kez 1665 yılında düşündü ama Principia kitabını 1687 tarihine kadar yayınlamadı

1687’de yayınlanan kitabı Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica, klasik mekaniğin temelini yaratmıştır ve tarihte en önemli bilimsel kitaplardan biridir. Bu çalışmasında Newton evrensel kütle çekimini ve hareketin üç kanununu ortaya koymuş ve sonraki üç yüzyıl boyunca bu bakış açısı bilim dünyasına egemen olmuştur.

Yerçekimi Kanunu Tesadüfen Bulunmadı

İnsanlık tarihine mal olmuş büyük bir buluşun göz kırpar gibi ve tamamıyla tesadüfî bir olay sonucu gerçekleştiği düşüncesi her zaman heyecan vericidir. “Eğer doğru kişi, doğru zamanda, doğru yerde olmasaydı, insanlık çok önemli bir bilgiden mahrum kalacaktı” fikrine inanmak isteriz. Newton’un yerçekimi kanununu, kafasına düşen bir elma sayesinde bulduğuyla ilgili hikâyeyi de bu yüzden severiz. Ancak işin gerçeği şöyle:

Newton’la bir elma arasında kurulan ilk ilişki, bilim adamının ölümünden 60 yıl sonrasına dayanıyor: “Bir bahçede gezinirken, elmayı ağaçtan düşüren yerçekimi kuvvetinin yerden belli bir uzaklıkla sınırlı olmadığı, bu kuvvetin çok daha büyük olduğu düşüncesi aklına geldi.” (John Conduitt)

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(6) Yorum

  Cuma yeşilkurt
  27 Nisan 2017 - 14:16

  İsmim cuma Yeşilyurt Şanlıurfa ikamet
  ediyorum dünyamızda kesin ve kesin yer çekimi yoktur bu konuda bilimsel araştırma içerisindeyim bunu bilim dünyası na.ispatlıyabilecek bilgiye ve birikime sahibim saygılarımla….?

  öykü
  09 Kasım 2014 - 14:35

  1687 yılında bulunmuştur 🙂

  bilmem
  13 Mart 2014 - 17:13

  bu ne yaaa biz ne zaman bulun diyoruz saçmalık 🙁

  KADİR
  04 Şubat 2014 - 19:19

  ee ne zaman bulundu diyoz

  nergis
  29 Nisan 2013 - 15:54

  öyküyü anlatın be

  zelal:)
  16 Şubat 2011 - 17:26

  çok saçma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir