Android HTC Telefonlar Nasıl Root Edilir? Detaylı Anlatım

Sponsorlu Bağlantılar

Android’li HTC Telefonunuzu Root Edin

HTC telefon kullanıcıları telefonlarını Root etmek istiyorlarsa bu rehberi kullanmaları yeter.Eğer sizinde Android işletim sistemli HTC akıllı telefonunuz var ise ve telefonunuzu Root etmek istiyorsanız işte telefonunuzu nasıl Root etmenizi anlatan rehber.Bu rehber sayesinde HTC model akıllı telefonunuzu kolaylıkla Root edebileceksiniz.

Root yetkisine Android telefonunuzda sahip olduğunuz zaman telefonunuzun bir çok ayarını kendiniz değiştirebiliyorsunuz.Eğer sizde telefonunuzu Root etmeyi düşünüyorsanız unutmamanız gereken bir şey var.Eğer telefonunuzu Root ederseniz telefonunuz garanti kapsamından çıkar.Garanti kapsamından çıkması pahasına bu işlemi yapmak istiyorsanız işte başlıyoruz…

Sponsorlu Bağlantılar

Root Ne Demektir?

Bilgisayarlarımızda genelde Windows işletim sistemi kurarız ve onu kullanırız. Windows‘da da hepimiz biliyoruz ki temel iki hesap türü var.Bir tanesi AdministratorAdministrator, bilgisayardaki tüm özel ayarları görür ve dosyalara tam erişim sağlar. İstediği kullanıcının istediği dosyayı görmesini ve görmemesini sağlar. Kısaca bilgisayarın patronudur.

Linux işletim sistemlerinde de Administrator’un karşılığı Root hesabı.Root yetkileri olmayan bir kullanıcı hesabı, cihaz üzerinde belirlenen hiç bir şeyi değiştiremez. Telefonlarımızda da telefon üreticileri Root ayarlarını bizlere kitliyorlar ve telefona tam kontrol sağlamamızı engelliyorlar. Peki Android’de neden Linux‘deki terimler kullanılıyor derseniz, Android Linuxtabanlı bir işletim sistemi.

Cihazı Root Etmenin Faydası Nedir?

Root yetkisini eline alan kullanıcı, cihaz üzerindeki herşeyi kontrol edebilir. Aşağıya tek tek sıralıyorum.

-Telefonunuza ya da tabletinize, özelleştirilmiş ROM kurabilirsiniz.

-Telefonunuzun titreşim ayarları, ekran ayarları, işlemci hızı, gizli dosyaları, ses şiddeti ayarı, flaş ışığı yükseltmesi, kamera yazılımları gibi her türlü noktasını özelleştirebilirsiniz. İşte Linux’un sınırsız dünyası bu.

-Cihazınızı Root ettiğinizde, Market’teki Root’lu programları kullanabilirsiniz. Ekran görüntüsü almak ve ekranın videosunu çekmek gibi yüzlerce Root’lu programı kullanabilirsiniz.

-Düşük hafızalı bir telefonunuz var. O telefondaki hafıza kartını, A2SD EXTyaparak, programların oraya yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Hatta başka scriptler ile beraber telefonun dahili hafızası ile ext bölümün hafızasını birleştirebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Her telefon üreticisinin ve modelin rootlaması ayrıdır. Şimdi sizlere HTC telefonların nasıl Root edileceğini anlatacağız.

HTC Telefonları Root Etme

Özel yazılım konusunda belki de en özgür telefon firmalarından biri HTC. Özellikle XDA‘nın geliştirdiği özel ROM‘lar ile HTC DesireAndroid 2.3.5ve 3.2.6 sürümüne sahip ROM‘ları kullanabiliyor. Ayrıca yazılımsal olarak Beats Audio ses profiline bile sahip olabiliyor. Kısaca sonsuz bir dünyadan bahsediyoruz. Kendiniz bir ROM‘u özelleştirebilir hatta açılış animasyonuna kendi kafanıza göre birşeyler yükleyebilirsiniz. Evet bu bölümde HTC cihazların nasıl rootlanacağını anlatıyoruz.

HTC, akıllı telefonlarına S-On yani Security On adında bir koruma bulunduruyor. Bu koruma sayesinde Root işlemi biraz güçleşiyor. HTC’ninBootLoader politikasındaki değişiklik sebebiyle tüm cihazlar bu değişiklikten yayarlanamıyor. Aşağıda yazdığım modeller S-OFF işlemi yapılmadan root olamıyor.

  • HTC Desire
  • HTC Wildfire
  • HTC Aria
  • HTC Incredible S
  • HTC Droid Icredible 2
  • HTC Desire S
  • HTC View
  • HTC Flyer Tab
  • HTC Sensation
  • HTC Evo 3D

Yukarıdaki modellerden birine sahipseniz, S-OFF işlemi yapıp, Rootetmeniz gerekiyor. Şimdi gelelim nasıl yapıldığına.

Devamı 2. sayfada…

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir