Apple iTunes Türkiye’de Nasıl Kullanılır?

Sponsorlu Bağlantılar

iTunes ‘in Kullanılamayan Özellikleri

Apple, bilindiği üzere hem ürünlerini hemde hizmetlerine Türkiye’ye çok geç ve kısıtlı olarak gönderiyor.Türkiye’den hatırı sayılır derecede sadık kullanıcısı olmasına rağmen Apple’un bu umursamazlığı kullanıcılarının fazlası ile canını sıkıyor.Özellikle iTunes gibi hizmetlerini Türkiye’de kısıtlı olarak kullanıma sunması da Apple kullanıcılarını en büyük sıkıntılarından birisi. iTunes Türkiye’de Türkçe hizmet vermesine rağmen bir çok hizmetini kısıtlıyor ve kullanıcılar bu hizmetlerden faydalanamıyor.

Özellikle Apple’ın iOS 5 ile birlikte getirdiği bulut sistemi tamamen hayata geçirilmiş olsa da bu sistem Türk kullanıcılar için eksiklikler içeriyor. Artık her cihazın iCloud uyumu olduğu gibi aynı zamanda iTunes’un da bulut bağlantısı geldi. iTunes müzik kütüphanesini bulut ortamına taşımayı sağlayan iTunes Match hizmeti, diğer tüm hizmetlere ve iCloud‘dan bağımsız olarak ekstra paralı. Fakat paralı olmasına rağmen de tüm ülkelere açık değil. Peki ülkemizde biz iTunes hizmetinin ne kadarını kullanabiliyoruz?

Türkiye’de iTunes Match

Öncelikle belirtelim; yeni yayınlanan iTunes Match hizmeti Türkiye‘ye açık değil. Hatta Apple, bu hizmeti sadece 17 ülke ile sınırlı tutmuş. Yani parasını vermek isteseniz bile müzik kütüphanenizi internet ortamına taşıma şansınız malesef yok.

Bulut sistemine geldiğimizde ise belirli sınırlarla karşılaşıyoruz. iTunes’un Cloud hizmeti 120 ülke için yayınlanmış durumda. Fakat bütün özelliklerinin açık olduğu ülke sayısı 4. Evet yanlış okumadınız, iTunes‘un bulut hizmetinin tüm özelliklerini sadece 4 ülke kullanabiliyor. BunlarAmerikaKanadaİngiltere ve Avustralya.

Bulut Hizmeti de Sınırlı

Türkiye’de iTunes Cloud‘un ne kadarını kullanabiliyoruz diye baktığımızda oldukça sınırlı hizmetle karşılaşıyoruz. Öncelikle iTunes’un müzik satın alma servisinin ülkemizde olmaması sebebiyle bu konuda bir sınırlamaya tabi tutuluyoruz. Zaten iTunes Store‘da sınırlı hizmet aldığımız için müzik, müzik videoları ve tv şovları kısımlarını indirmemiz ve haliyle buluta taşımamız imkansız.

iTunes, ülkemize sadece uygulamalar ve kitaplar mağazasına erişmemize ve indirdiklerimizi bulut ortamına taşımamıza olanak veriyor. Ayrıca uygulamalar ve kitaplar kısmına erişebildiğimiz için iTunes’un otomatik indirme özelliğini de kullanabiliyoruz. Bu özellik sayesinde iPhone‘dan indirdiğiniz bir uygulama aynı anda hem bilgisayarınıza hem de iPad’inize inebiliyor.

Belirttiğimiz tüm servislerin iTunes üzerinden veya cihazlardaki App Storeile iTunes Store üzerinden satın alınanlarla ilgili olduğunu belirtelim.iCloud‘un harita, arkadaşı bulma, kontakları buluta taşıma, not defteri senkronizasyonu, mail gibi özellikleri bütün ülkelere açık durumda.

Türkiye Gibi Kısıtlı Ülkeler

Sonuç olarak henüz iTunes ülkemizde tam anlamıyla hizmet veremiyor. Fakat diğer ülkelerle kıyasladığımızda bizimle aynı sınırlamaya tabi tutulan ülkeler arasında Hollanda, Yunanistan, İtalya, İsveç, Norveç, Danimarka, Rusya, Çin, Arap Emirlikleri, Japonya gibi büyük ülkeler bulunuyor. Tamamen ülkemizde aktif olmasını ne kadar istesek de bizden daha fazlakullanıcısı olan ülkelerin de sırada olduğunu bilmek umutlarımızı kırabiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir