Cep Telefonu Kısırlık Yapar Mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Akıllı Telefonlar Kısırlık Yapmadığı Kanıtlandı!

Yıllardır cep telefonu kullanmanın yada fazla telefon kullanmanın kısırlığa neden olduğu dedikodusu insanlar arasında dolaştı durdu. Uzun süre telefonla konuşmak, uyurken telefonu yanında bulundurma veya cep telefonunu sürekli cepte taşımak sperm sayısını azaltır ve kısırlığa neden olur gibi iddialar bulunuyordu. Ancak akıllı telefonların kısırlığa yol açmadığı bilim tarafından kanıtlandı.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, cep telefonunlarının kısırlığa yol açmadığını söyleyerek yapılan araştırma hakkında ise şu bilgileri verdi;

telefon SAR değerleri

“Enerjinin kısırlık etkisi geçicidir çünkü yaşayan spermatogonialar ölü olanların yerini alır ve sperm sayısı birkaç ay içinde normal sayıya döner. X ışınlarının kısırlığa ya da genetik mutasyonlara neden olduğunu göstererek Nobel Ödülü alan Hermann Müller’e danışıldığında, radyo dalgalarının bu tarz olumsuz etkileri olmadığı yanıtına ulaşılmıştır. Muller, radyo dalgalarının ne kısırlığa ne de genetik değişime neden olmadığı konusunu deneysel bir model ile açıklamıştır.

Hem X ray hem de radyo dalgaları elektromanyetik radyasyondur. Ama en önemli özellikleri farklı dalga boylarıdır. Tüm elektromanyetik enerjiler gözükmeyen enerji dalgalarıyla hareket eder. Ve bu dalga boyları enerjinin fiziksel ve biyolojik etkisini belirler. Radyo dalgası benzeri enerjiler uzun dalga boyları nedeniyle çok az enerji taşırlar ve hücrelere çok az zarar verebilirler.”

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir