iPhone ve iPad’i Hızlandırmak İçin Pratik Öneriler

Sponsorlu Bağlantılar

iPhone ve iPad’inize Hız Katın

Akıllı telefon ve tabletlerin en büyük problemlerinden birisi gün geçtikçe yavaşlamalarıdır.İlk aldığınızda süper hızlı olan bu cihazlar gün geçtikçe yavaşlama başlar.Peki gün geçtikçe neden yavaşlar?

iPhone ve iPad‘inizin zamanla yavaşladığını farkediyorsanız ve artık bu yavaşlık canınızı sıkıyor ise demekki yapmanız gereken şeyler var.Burada temel mantık cihazınızı ilk aldığınız günkü haline getirmeye çalışmaktır.İlk aldığınızda iPhone ve iPad’iniz bomboş olduğu için hiçbir kasılma veya program çalışması olmaz.Bu yüzden cihazınız oldukça hızlıdır.Bizde sizlere cihazınızı hafifleterek nasıl hızlandıracağınız konusunda bazı ipuçları vereceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

İşte iPhone ve iPad’inizi temizleyerek hızlandırmanızı sağlayacak ipuçları aşağıdaki gibidir….

1. Hafıza Kullanımı 

Ayarlar simgesine tıklayın ve Genel’i seçin, ardından Kullanım’a tıklayın. En üstte kaç GB’ın boş olduğunu ve kaç GB’ın kullanıldığını göreceksiniz. Burada tek bilmeniz gereken, boş alanınızın en az yüzde 10 olması.

Herhangi bir uygulamayı seçtiğinizde, uygulamanın boyutunu ve uygulamaya ait belge ve verilerin boyutunu göreceksiniz. Bu bilgi bazen uygulamanın değil, size ait verilerin boş alanı tükettiğinigörmenizde yardımcı olabilir.

2. Boş Alan Açın

Daha fazla boş alan açmak için bazı uygulamaları, müzikleri, videoları ve diğer verileri silmeniz gerekecektir. Önceki adımdaki ekrandan bir sonraki bölüme geçin ve yüklü uygulamaların listesini açın. Liste otomatik olarak uygulamaların boyutuna göre dizilecek, en çok yer kaplayan uygulamalar en üstte yer alacaktır.

En üsste muhtemelen Müzik veya Video yer alacaktır. Bu uygulamaları silemeseniz de bazı müzik ve videolarınızı 3. adımda anlattığımız gibi silebilirsiniz. Ancak öncelikle silmek isteyebileceğiniz uygulamaların listesine göz atmanızda fayda var.

3. Şarkıları, Albümleri, Podcast’leri ve Videoları Silin

Sponsorlu Bağlantılar

Kullanım ekranındayken Müzik veya Video seçeneğini seçin. Sonraki ekranda müzik ve podcast veri kullanımını özet olarak göreceksiniz. Bunları sağ üstteki Düzenle düğmesine basarak ardından beyaz çizgili kırmızı çember simgesine basarak ve Sil’i seçerek temizleyin.

Parçaları ve albümleri uygulama içinden silmeniz de mümkün. Bunu yapmak için ilgili uygulamayı çalıştırın, silmek istediğiniz öğelerin listesini bulun ve sağdan sola sürükleyerek silme hareketini kullanın. Silme düğmesi belirdiğinde ona basın.

4. Cihazdaki Fotoğrafları Silin

Fotoğraflarınızı bilgisayarınıza kaydettikten sonra onları iPhone’unuzdan veya iPad’inizden silmek için Fotoğraflar uygulamsına gidin ve herhangi bir albümü açın. Sol üstteki oklu kare simgesine basın, silmek istediğin fotoğraflara tek tek dokunun ve hepsini seçtiğinizde kırmızı sil düğmesine dokunun.

5. Safari Tarayıcı Önbelleğini Silin

Boş alan açmanın diğer bir yolu da Safari Web tarayısının önbelleğini temizlemektir. Ayarlar > Safari yolunu izleyin. Burada Geçmişi Temizle ve Çerezleri ve Verileri Temizle düğmeleri karşınıza çıkacak. Safari’yi daha önce hiç temizlemediyseniz, her iki seçeneği de kullanabilirsiniz.

Safari’de Gelişmiş > Web sitesi verileri altından “Tüm Web Sitesi Verilerini Temizle” seçeneğini kullanarak, daha fazla boş alan açmanız da mümkün olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    ali
    09 Ekim 2014 - 15:19

    gardaş biz öyle çözüm istemiyoruz genel iPhone ve ipad kullanıcıları cydia kullanıyor demek istediğimiz yardımcı bir program varmı onu söyle bize ve açıklamasında eklersen seviniriz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir