iPhone’da Kendi Zil Sesinizi Oluşturun

Sponsorlu Bağlantılar

Kendi Zil Sesinizi Yapın

Akıllı telefonlar arasında en popüler telefonlardan birisi de hiç şüphesiz iPhone’dur.Dünya genelinde büyük bir popülariteye sahip olan iPhone’un Türkiye’de de hatırı sayılır derecede kullanıcısı var.Peki iPhone’da kendi zil sesinizi çalmak istemez misiniz?

Bilindiği üzere iPhone’da standart zil seslerini kullanmak zorunda bırakılıyorsunuz.Fakat bu standart zil sesleri yerine kendi zil sesinizi oluşturup kullanmanız da mümkün.Apple tarafından yapılan kısıtlamalardan birisi de zil sesi oluşturmaktır ama bu aşmanın da bir yolu var.Diğer telefonlarda olduğu gibi telefonunuzdaki herhangi bir parçası zil sesi yap gibi bir seçenek bulunmayan iPhone için biraz uğraştırıcı yöntem de olsa zil sesi oluşturmak mümkün.

Sponsorlu Bağlantılar

İstediğiniz bir parçayı zil sesi yapmak için aşağıdaki adımları bir bir uygulamanız yeterli olacaktır.

Adım Adım Zil Sesi Yapmak

Eğer iTunes yazılımı bilgisayarınızda yüklü değilse aşağıdaki linkten indirin ve iTunes yazımını açın.

iTunes yazılımını indirmek için tıklayın.

Eğer iTunes yazılımına müziklerimizi yüklemediysek, sürükle bırak yöntemi ile bunu gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra, zil sesihaline getirmek istediğimiz parçayı seçeceğiz.

Parçayı seçip sağ tıkladığımızda, karşımıza geniş bir menü çıkacak. Bu menüden Bilgi Ver seçeneğini tercih ederek, parçanın ayarlarınagiriyoruz. Üst taraftaki sekmelerden, Seçenekler bölümüne geliyoruz.

Bu sayfada bize lazım olan şey, başlama ve durdurma zamanları. Şarkının hangi bölümünü zil sesi yapacağımıza buradan karar vermeliyiz. Şarkıyı başka bir oynatıcıdan başlatıp, başlangıç ve bitiş saniyelerini not alalım. Apple, bize 40 saniyeden daha uzun süren bir zil sesine izin vermiyor. Bu yüzden tercihimizi maksimum 40 saniye olacak şekilde yapalım.

Hangi bölümün zil sesi olacağına karar verdikten sonra başlangıç ve bitiş zamanlarının yanlarındaki kutucukları tercih ederek, buraya istediğimiz değerleri giriyoruz. XX:YY:ZZZ biçimini korumamız gerektiğini unutmayalım. X dakikayı, Y saniyeyi ve Z de saliseleri belirtiyor. Seçimlerimizi maksimum 40 saniye olacak şekilde gerçekleştirdikten sonraTamam tuşuna basıp bu ekranı kapatabiliriz.

Ayarlamış olduğumuz parçayı sağ tıklayarak AAC Sürümünü Yarat tuşuna basıyoruz. AAC sürümü yaratıldıktan sonra, seçili olan şarkının hemen altında görünecektir. Süre kısmında en fazla 0:40 yazdığından emin olalım. AAC sürümünü sağ tıklayıp, Windows Gezgini’nde Göster tuşuna basıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Karşımıza Windows Explorer penceresinde .m4a uzantılı bir müzik dosyası çıkacak. Eğer Windows Explorer ayarları altından Bilinen dosya türlerinin uzantılarını gizle seçeneğini aktifleştirdiyseniz (ki normalde aktiftir bu), ALT tuşuna basıp yukarıdan Araçlar menüsünden Klasör Seçenekleri kısmına girmemiz gerekiyor.

Klasör seçenekleri menüsünün altından, Görünüm sekmesine geçelim. Burada Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle diye bir seçenek çıkacak. Bu seçeneği iptal ederek, dosya uzantısı üzerinde değişiklik yapmamızaolanak sağlamamız gerekiyor.

Şimdi .m4a uzantılı dosyamızı sağ tıklayarak, uzantısını .m4r yapmamız gerekiyor. .m4r yaptıktan sonra, dosyayı sürükle bırak yöntemi ile iTunes’un önce Arşiv üzerindeki Ses Tonları’na atıyoruz. Attıktan sonra burada oluşan dosyayı seçip, Aygıtlar altındaki Ses Tonları bölümüne bırakıyoruz.

Artık zilimiz hazır. Zil sesleri tercihleri altından, istediğiniz gibi müziğinizi seçebilirsiniz. Yalnız bu noktada yapmamız gereken son bir değişiklik var. Hatırlarsanız, ilk başta size 40 saniyelik bir bölümü seçmeniz gerek demiştim. İşte o başlangıç ve bitiş süreleri, sizin ayarladığınız şarkıda kalarak sadece o kısmın çalmasına sebep olacaktır. Bahsi geçen tiklerikaldırarak bu durumu eski haline çevirebilirsiniz.

Artık kendi zil sesinizi yapmış bulunuyorsunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir