Yeni iPad’in Eksikleri ve Bilinmeyenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Apple’dan Kandırmaca

Uzun zamandır beklenen oldu ve Apple üçüncü nesil tablet bilgisayarı olan Yeni iPad‘i tanıttı.Bu tablet hakkında çok dedikodu yapıldı ve bütün özellikleri resmen ortaya çıkmış oldu.Peki Apple’ın bu yeni tableti beklentileri karşıladı mı? Yada Yeni iPad isimli tableti ile Apple insanları kandırdı mı? İşte bu soruların cevapları…

Apple’ın uzman sunum ve pazarlama yeteneği sayesinde Yeni iPad ile ilgili bazı bilgiler yanlış ve eksik olarak verildi.Bir nevi insanları kandıran Apple bunu akıllıca yaptı.Peki bu yanlış bilgiler neler?

Sponsorlu Bağlantılar

Apple iPhone 5 yerine iPhone 4S’i tanıttığı gibi iPad 3 beklerken Yeni iPad’i tanıttı.Ancak Yeni iPad’i tanıtırken biraz fazla şişirerek tanıtım yaptı.Bu şişirme sonucunda da yanlış ve eksik bilgiler verildi.

Yeni iPad Teknik Özellikleri ve Fiyatları (The New iPad)

Yeni iPad’de Olmayanlar ve Yanlış Bilinenler

Daha önceden Yeni İpad’de Retina Display ekran kullanılacağı ve Apple A5X işlemci kullanılacağı belli olmuştu.Bununla birlikte Apple’ın bu yeni tablette 4 çekirdekli grafik işlemcisi kullanacağı veya 4 kat daha yüksek performans söylendi.Tanıtımda Apple’ın yaptığı bir kurnazlık şuydu; fazla detay vermeden insanların kafasında Yeni iPad’de 4 çekirdekli işlemci kullandığı imajıydı vermesi oldu.

Fakat Yeni iPad’de kullanılacak işlemci 4 çekirdekli değil!

Kısacası Yeni iPad beni hiç şaşırtmadı. Beni şaşırtan yanı sadece iPad 2‘ye göre daha ağır ve kalın olması oldu. Çünkü modeller geliştikçe, daha hafif ve ince olması gerekiyor diye düşünüyorum.     

Yeni iPad‘de, Apple‘ın Cortex A9 tabanlı çift çekirdekli A5 işlemcisikullanılıyor. iPhone 4S ve iPad 2‘de kullanılan A5 işlemcisine göre A5X,farklı grafik işlemcisi ile geliyor.

A5 işlemcisinde kullanılan PowerVR SGX543MP2 grafik işlemcisi, 2 çekirdekli bir tasarıma sahip. Grafik işlemcilerini normal işlemciler gibi düşünmeyelim. Örnek vermek gerekirse Radeon HD 7970’de de 2048 Stream işlemcisi bulunuyor.

Sponsorlu Bağlantılar

A5X işlemcisinde kullanılan grafik işlemcisi ise PowerVR SGX543MP4modeli. İki grafik işlemcisi arasında sadece grafik işlem çekirdeği farkı bulunuyor. Bu modelde 4 çekirdekli grafik işlemcisi kullanılıyor.

Yeni iPad’in lansmanından gelen diğer bir iddia ise 4 kat daha hızlıolması. Bir önceki nesil ile aynı mimariyi kullanan, aynı işlemciyi kullanan, sadece grafik işlemcisinin 2 kat birim ile gelecek olan bir işlemci, 4 kat fazla performans veremez. Özellikle önceki sürümün 1024 x 768 piksel çözünürlüğünü göz önünde bulundurursak, iki kat yüksek çözünürlük kullanan Yeni iPad, iPad 2‘ye göre en iyi ihtimalle çok daha az bir performans artışı sağlayacaktır.

Tabi Apple A5X işlemcisinin, A5 işlemcisi gibi 1GHz hızında çalıştığını da unutmamak gerekiyor. Yani işlemci alanında hiç bir gelişme yok. Sadece grafik işlemcisi değiştiriliyor.

4 kat perfromans artışını yeni nesil mimariler sağlayamıyorken, bu iddia oldukça havada kalıyor. Tabi hangi testlerde, hangi şartlarda bu farkları attığı ise Apple tarafından belirtilmiyor. Neden belirtilsin ki? Zaten herkes inanmıyor mu?

Kaynak: Shiftdelete.net

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir