Windows Live ID Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Windows Live Hesapları

Windows live ıd eskiden bilinen adı windows messengers idi. Ama Microsoft firması sadece mail hizmeti ve anlık mesajlaşma hizmeti veren Microsoft mesenger hizmetleri vermiyor. Verdiği hizmetlerin alanı genişleyince tüm hizmetlerini tek bir çatı altından yönetebilmek için böyle bir yola başvurdu. Örneğin bir Windows live hesabınız varsa bu hesapla  mail hizmeti alabilirsiniz,messenger kullanabilir yada sky drive online veri depolama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Konuyla ilgili ayrıntıları yazının devamında bulacaksınız. 

 

Windows Live ID Nedir?

Her ay, Microsoft’tan gönderilen birçok etkinlik, seminer ve web semineri duyurusu alıyorsunuz. Bunların yanı sıra çeşitli ürün gruplarına ait aylık ya da iki aylık bültenler de tarafınıza ulaşıyor. Seminerlere kayıt olmak ve bültenleri düzenli almak için size bir bağlantı veriliyor ve açılacak sayfadan Windows Live ID’nizi kullanarak kayıt olabileceğiniz ve ya aboneliğinizi başlatabileceğiniz belirtiliyor. Peki, nedir Windows Live ID? Nasıl alınır? Windows Live ID’nizin olup olmadığını nereden bilebilirsiniz?

Identity’nin (Kimlik) kısaltılmış hali olan ID; Microsoft’un Live çatısı altında topladığı tüm hizmetlere tek bir hesapla erişmenizi sağlar. Eğer MSN Hotmail, MSN Messenger veya Microsoft Passport hesabınız varsa, zaten Windows Live ID’niz de var demektir, hiçbir değişiklik yapmanıza gerek yok. Şayet bir Windows Live ID’ye sahip değilseniz, birkaç dakikanızı ayırarak buradan kolayca bir Windows Live ID edinebilirsiniz. www.hotmail.com sayfasına girip, sol tarafta bulunan “Kaydol” sekmesinden de bir Windows Live ID hesabı yaratabilirsiniz.

Bir Windows Live ID ile Hotmail, Messenger, Xbox LIVE, Windows Live Spaces, Profile, Photo Gallery ve Live simgesini gördüğünüz diğer yerlere girebilirsiniz. Live ID ile erişebileceğiniz Windows Live Servisleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayın.

Windows Live Messenger ya da eski ve daha çok bilinen adıyla MSN Messenger kısaca MSN, Microsoft tarafından 2005 yılından itibaren geliştirilmeye başlanan anında mesajlaşma yazılımıdır. Eski adı MSN Messenger olan yazılım, sekizinci sürümünden itibaren Windows Live Messenger adıyla yayınlanmaktadır. Dünyada 330 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır.

Geliştirilmeye başlandıktan sonra kısa sürede Microsoft’un Windows işletim sistemini de etkili bir biçimde kullanmasıyla dünyanın en çok kullanıcısı olan anında mesajlaşma sistemi konumuna yükselmiştir. Özellikle Türkiye’de son yıllarda çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Daha önce piyasa lideri olan ICQ ise şu an en büyük rakip konumundadır.[kaynak belirtilmeli] Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows Vista ile bütünleştirme çabaları rekabet kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle sonuçsuz kalmıştır. Fakat Windows Vista’da yazılımı indirme bağlantıları vardır ve halen bu konuda birçok dava bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir