Yeni Toyota Auris

Ünlü japon otomobil devi toyota ABD pazarından sonra Avrupa pazarınada girmeyi hedefliyor. Bu nedenle 2013 Toyota Auris modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu model araçta daha önce kullanmış olduğu bazı teknik detayları yenilemiş görünüyor. Konu ile ilgili daha fazla ayrıntılı analizleri yazının devamında bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Sizlere bu yazımda 2013 model toyota auris özelliklerini tanıtacağım. 2013 yılına bomba gibi girmeyi planlayan toyota auris modeli ile piyasayı alt üst edecek gibi görünüyor.

Japon üreticinin Amerika ve Uzakdoğu pazarlarında elde ettiği liderliği Avrupa’ya taşıma isteği ile beraber Avrupalı sürücülerin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği ilk modellerden birisi olan Auris 2013’eyenilenerek giriyor. İlk olarak 2007 yılında üretilen ve kendisinden beklenen baraşıyı elde eden araba yenilenerekdaha da iddialı hale geliyor.

Güncel modele göre daha sportif bir görünüm ile önümüzdeki yıl yola çıkacak olan yeni Auris, bu görünümüne geniş ön tamponu, içeri doğru alınan farları ve bunu destekleyen keskin çizgileri sayesinde kavuşmuş. Ayrıca kendi segmentindeki en büyük cam tavanlardan birisine sahip olması onu ayrıcalıklı kılıyor.

Selefine göre boyutlarıda değişen Auris’in uzunluğu 30 mm artırılarak 4275 mm’ye ulaşmış, yüksekliği 55 mm azaltılmış. 2600 mm’lik dingil mesafesi ve 1760 mm’lik genişliği ise korunmuş.Bu sayede bagaj hacmi 360 lt’ye kadar çıkartılmış.
Sürüş dinamizminin artırılması için de bazı iyileştirmeler yapılmış. Yüksekliği 55 mm alçaltılırken daha düşük sürüş pozisyonu ve ağarlık merkezi sayesinde kullanıcısına daha rahat bir seyehat sunuyor. Yeni Auris’in ağırlığı güncelmodele göre 40 kg daha düşük ve gövdesinde kullanılan eçlik kalitesi artırılmış.

Arabanın motor seçeneklerine baktığımızda mevcut modelde olduğu gibi ekonomi odaklı olduğunu görüyoruz. Benzinli tarafında 1.3 ve 1.6 litrelik seçenekler sunulurken diğer yandan dizel tarafında 1.4 litrelik motor seçeneği sunulacak. 2013 model Toyota Auris’in en önemli yeniliklerinden birisi ise 1.8 litrelik benzinli ve elektrik destekli hibrid motor seçeneği. Bu motorun detayları şu anda açıklanmazken Toyota yaptığı basın duyurusunda bu motor seçeneğinin üzerinde çok fazla durarak verdiği önemli gösterdi.

Toyota’yı Avrupa’da C segmentinde başarı ile temsil eden Auris’in lansmanı Paris Otomobil Fuarında yapılacak. Eylül ayında düzenlenen fuardan sonra satışına geçileccek olan araba, 2012 Istanbul Auto Show’da da yerini alacak.

Kalitesini gördüğünüz gibi toyota auris gerçekten 2013 yılında bu sektörde rakiplerine fark atacak gibi gözüküyor.

Toyota, baştan aşağı değiştirerek yepyeni bir kimlik kazandırdığı Auris ve Auris Hybrid modelini resmi olarak tanıttı.Görünüm ve donanımı tepeden tırnağa değişen Auris daha agresif bir otomobil haline geldi. Avrupa için tamamen yeniden tasarlanan yeni nesil Auris, ilk kez Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenecek.

Sponsorlu Bağlantılar

Güncel modele göre uzunluğu 30 mm artırılarak 4275 mm’ye ulaşan yeni Auris’in yüksekliği ise 55 mm azaltılmış. 2600 mm’lik dingil mesafesi ve 1760 mm’lik genişliği korunan otomobil, Toyota’nın “Keen Look-Keskin Bakış” ve “Under Priority – Öncelikli” olarak adlandırdığı yeni çizgilerini taşıyan daha agresif bir ön tasarım sunuyor..Yeni nesil Auris’teki en dikkat çekici yeniliklerden biri de “Skyview” cam tavan. “Skyview” tavanın C segmentindeki en büyük panoramik cam tavanlardan biri olduğu açıklanıyor. Kabin yapısında ve malzeme kalitesinde de önemli iyileştirmeler yapılan otomobilin, artık arka koltukta daha fazla diz mesafesi sunduğu ve bagaj hacminin de 360 lt’ye yükseltildiği belirtiliyor.

Öte yandan, yüksekliği 55 mm alçaltılan yeni Auris’te daha düşük sürüş pozisyonu ve ağırlık merkezi ile güvenli ve rahat bir sürüş olanağı sunulmak isteniyor. Segmentinin en iyisi olan 0,28 Cd sürtünme katsayısına sahip olan Auris’in gövdesinin üst tarafında kullanılan çelik sayesinde gövde mukavemeti de yüzde 10 oranında artmış. Bunun yanında aracın ağırlığıysa güncel modele göre 40 kg daha düşük. Ağırlık merkezinin düşürülmesinin yanısıra, araçta daha konforlu, çevik ve yüksek kontrollü sürüş sağlamak üzere çift salıncaklı süspansiyon sistemi kullanılmış.

Kaputun altında ise benzinli, dizel ve hibrit motorlar görev yapacak. 1.3-litre ve 1.6-litre benzinli, 1.4-litre dizel ve nikel-metal hidrit pil düzeni ile 1.8-litre benzinli / elektrikli motor seçeneklerine yer verilecek. Bu motorların teknik detayları henüz açıklanmadı.

2013 Auris’in bütün teknik detayları, Eylül sonunda düzenlenecek olan 2012 Paris Otomobil Fuarı’nda ortaya çıkacak.

2013 Toyota Auris Foto Galeri