2016’da Direksiyon Sınavında Sorulacak Sorular Neler?

Sponsorlu Bağlantılar

Direksiyon Sınavında 14 Soru Sorulacak

2016 yılı ile birlikte stajyer sürücü dönemi de başlamış oldu. Ancak yeni dönemde tek yenilik bu olmadı. Aynı zamanda sınav süreleri ve sınavda sorulan sorular da değişti. 2016 yılında ehliyet almak isteyenleri direksiyon sınavında yeni sorular bekliyor.

Bundan böyle ehliyet alacak olanların aracın teknik özelliklerini bilmesi de istenecek. Buna mukabil direksiyon sınavında arabanın özellikleri ile ilgili sorular sorulacak. Peki bu sorular neler olacak?

  1. Aracın kaputunu aç?
  2. Motor yağı nerede?
  3. Soğutma suyu nerede?
  4. Stepneyi gösterebilir misin?
  5. Lastiklerin havasını kontrol edebilir misin?
  6. Krikonun yerini gösterebilir misin? gibi…

direksiyon sınavında sorulacak sorular

Bu tarz sorulara cevap veremeyen sürücüler ehliyet alamayacak. Direksiyon sınavına eklenen 5 dakikalık eksi süre ile birlikte direksiyon sınavı 35 dk oldu. Bu 5 dakikalık yeni süre de ise bu tarz sorular sorulacak. Ayrıca bundan böyle sürücü adaylarının direksiyon sınavında aniden fren yapması da istenecek.

Direksiyon sınavında arabayı sürmeye başlamadan önce toplamda 14 tane soru sorulacak. Sorulan bu soruların 5 tanesine yanlış cevap veren sürücü adayı başarısız kabul edilecek. Ayrıca direksiyon başına geçmeden önce bu soruların sorulması ile birlikte sürücü adayının heyecanını atması da amaçlanıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir