Bebekler Arabada Nasıl Oturtulur?

Sponsorlu Bağlantılar

Çocukları arabada ters oturtmak hayat kurtarıyor!

Amerika’da yapılan bir araştırmada çocukları arabada ters oturtmanın önemi ortaya çıkarıldı. Yapılan araştırmada ölen kişilerin %45’i 16 yaşında küçükler olduğu ortaya çıktı. Henüz gelişim aşamasında olan çocukların omurgaları fazla gelişmediği için ölüm riski yüksek oluyor.

Yine yapılan araştırmaya göre bu kazalarda 2 yaşının altındaki çocuklar arabaya ters bağlanmış olsaydılar %75’i hayatını kaybetmemiş olacaktı. Çünkü çocuk ters oturtulduğunda kaza sırasında savrulmuyor. Ancak düz oturtulduğu zaman bebek araba savrularak hayatını kaybedebiliyor. Ters oturtulduğu vaki kaza sırasında başı ve sırtı destekli olduğu için savrulmamış olan bebeklerin hayatta kalma ihtimali %75 daha fazla olmuş oluyor.

Ancak arabaya düz bir şekilde bağlandığı zaman kaza anında bebek savruluyor ve bu savrulma sonucu omurgası yada boynu kırılabiliyor. Bu da bebeğin hayatını kaybetmesine neden olabiliyor.

bebek arabada oturma düzeni

Avrupa ve Amerika’da 4-5 yaşına kadar çocuğunuzu ters oturtabileceğiniz koltuklar satılıyor. Bizde ise sadece ilk aşama koltuklar (0-13 kg) ters bağlamaya uygun türden piyasada satılıyor. 13 kg dan sonrası için satılan koltukların tümü çocuğu sadece öne bakar şekilde oturtmaya müsait. Birçok anne baba 13 kilo limitine de dikkat etmeden bebek 6 aylık olup başını tutmaya başlayınca çocuğunu hemen öne bakar şekilde oturtmaya başlıyor.
Halbuki bir çocuğun 13 kiloyu bulması 1.5-2 yaşı bulabiliyor. 6 aylık bir bebeğin arabada düz oturması ise çok tehlikeli bir durum ve kabul edilemez. Sizin yapmanız gereken ise çocuğunuzu arabada ters yolculuk etmeye alıştırmaktır.
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir