Camının Buğlanmasını Engellemek

Sponsorlu Bağlantılar

Otomobil Camının Buğulanması

Otomobillerde özellikle kış aylarında görülen camlardaki buğulanma sürücüye  sık sık zor anlar yaşatabilmektedir.Aracın içerisindeki nemin yoğunlaşıp camlarda buğulanmaya sebep olması bu sorunu giderici çözümler üretilmesine sebep olmuştur.Bu sorunu gidermenin amacı otomobilin içerisini kuru tutmaktır.

İşte otomobilinizin camlarını buğulanmadan kurtaracak çözümler;

Havalandırma Kanallarını Temizlemek

Havalandırma kanalları içersinde biriken yaprak parçaları ve çamur, havalandırma kanallarının tıkanmasına neden olur. Buralarda biriken sular kabloların iç mekana girdiği noktalardan içeriye sızar ve camlarda buğu olarak size geri döner. Bu havalandırma kanallarını arada bir temizlemek buğu sorununun çözümünde biraz olsun katkı sağlar.

Kablo Girişleri Kontrolü

Fabrika çıkışı olarak yalıtkan bir plastikle kaplanan kabloların giriş noktalarından iç mekana su sızabilir. Zaman içersinde yıpranan bu kaplamaların tekrar izole edilmesi size fayda sağlayacaktır.

Kaput Contasını Değiştirmek

Yıpranan contalardan sızan su iç mekana kolayca geçebilir. Eskiyen ve hasarlı contalar değiştirilmeli.

Kapı Fitillerini Değiştirmek

Lastik materyaller belli bir süre sonra özelliklerini kaybederek deforme olur ve görevlerini yerine getiremezler. Bunun sonucunda yağmur suları iç mekana geçebilir. Bu şekilde eskiyen contalar yenileri ile değiştirilmeli.

Tahliye Deliklerini Kontrol Edin

Otomobilinizin kapılarında bulunan tahliye deliklerinin tıkanması sonucu kapı içlerinde su birikmesine neden olur. Bunun iki türlü zararı var; Hem otomobilin içersindeki nemi arttırıyor hem de kapı sacının çürümesine neden oluyor. Tıkanan tahliye deliklerini ince bir çubukla açabilirsiniz.
Aynı deliklerden bagaj bölmesinde stepne havuzunun içersinde de vardır. Lastik bir conta ile kapalı olan bu delikleri zaman zaan açarak biriken suyu boşaltmanızda fayda var.

Koltukların Kuruluğuna Dikkat Edin

Açık olan camdan giren sular koltuk ve halıları ıslatabilir. Gene otomobilin içersindeki nemin arttıracak olan bu durumdan basit bir saç kurutucusu ile kurtulabilirsiniz. Koltuk ve halıları kurutmanız ile otomobilinizin içersinde buğulanmaya sebeb olabilecek nem miktarı azalacaktır.

Granüllü Nem Alıcılar

Piyasada satılan nem toplayıcılar iç mekanda kalan ve sizin kurutamayacağınız nemi toplayarak camlarınızın buğulanmasını engeller.

Diğer Çözümler

Evinizde bulunan bir kaç basit malzeme ile otomobilinizin içersinde bulunan nemden kurtulabilirsiniz. Bunlardan en basit olanı halıların altına gazete kağıtları sererek nemden kurtulabilirsiniz.
Bir diğer çözüm ise çocuk bezi. İçersinde bulunan ve nemi üzerinde toplayan granüller sayesinde çocuk bezleri iyi birer nem toplayıcı olarak iş görebilirler.
Ayrıca otomobilinizin içersine koyacağınız ince çekilmiş kahve nem nedeni ile oluşabilecek kötü kokuyu önleyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    mp
    02 Mart 2012 - 14:22

    çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook
    güzelllllllllllllllllllllllllll
    teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir