Otomatik Vites Ehliyeti Yürürlüğe Giriyor!

Otomatik Vitesli Araba Ehliyeti Geliyor! Bilindiği üzere ehliyet almak isteyen otomobil kullanıcıları sınava manuel vitesli araçlarla katılmak zorundaydı. Yani otomatik...

Sponsorlu Bağlantılar

Otomatik Vitesli Araba Ehliyeti Geliyor!

Bilindiği üzere ehliyet almak isteyen otomobil kullanıcıları sınava manuel vitesli araçlarla katılmak zorundaydı. Yani otomatik vites araba kullanacak dahi olsa ehliyeti düz vites araç ile almak zorundaydı. Bu da bir çok ehliyet sahibi olmak isteyen kişiyi, özellikle de bayan sürücüleri zor duruma düşürüyordu. Ancak yapılan yeni düzenleme ile birlikte “sadece otomatik vites ehliyeti” alınabilecek.

Otomatik vitesli araba kullanacak olanlar otomatik vites ehliyeti alabilecek. Bu kişilerin ehliyetlerinin üzerine ise “Sadece otomatik şanzımanlı araç kullanabilir” ibaresi yazılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme sayesinde Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde değişiklikler olacak. Bütün bu değişiklikle yürürlüğe girmesi için Başbakanlığa gönderildi. Başbakanlık tarafından Resmi Gazete‘de yayımlanıp yürürlüğe girmesi ile birlikte manuel vites araçlarla ehliyet alma zorunluluğu ortadan kalkacak.

Sponsorlu Bağlantılar

otomatik vites ehliyet sınavı

Otomatik vites ehliyeti alan kişiler ileride düz vitesli araç kullanmak istediklerin de ise almak istedikleri sürücü belgesi ile ilgili derslerin geri kalanını alacak ve tekrar sınava girecek. Sınavı geçtiği takdirde manuel vitesli araç kullanabilecek.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci bu yenilikler ile ilgili şöyle konuştu; “Eğitim sınav araçlarının arasına, otomatik şanzımanlı araçlar da eklendi. Sürücü kursları, sadece otomatik araç kullanacak kursiyerler için sertifika sınıfına uygun otomatik şanzımanlı araç bulunduracak. Adaylar, sertifika sınıflarına ait araçların, otomatik şanzımanlı olanlarıyla eğitim alacak. Sınavda başarılı olanların sertifikalarında ‘sadece otomatik şanzımanlı araç’ kullanabileceği belirtilecek.“dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir