Paslanma ve Çürüme İçin Otomobil Bakımı

Sponsorlu Bağlantılar

Aracınız Paslanmasın

Otomobilinizin umulmadık yerlerinin veya daha çok toz ile çamur ile haşir neşir olan yerlerinin paslandığını görebilirsiniz.Çamur, tur, atmosferden gelen vb. atıklar aracınızda paslanmalara neden olabilir.Bu paslanmalarda otomobiliniz çürümesine, doğal olarak aracınızın ömrünün azalmasına neden olmaktadır.Peki aracınızı çürümelere ve paslanmalara karşı nasıl koruyacaksınız?

Araçların dış yüzeyleri boya ile bir nebze korunsada açık olarak duran metaller paslanma riski ile karşı karşıyadır. Kaput, bagaj, kapı içleri, yürüyen aksam gibi yerlerde karşınıza çıkabilecek paslanma sorunu rutubet, toz, toprak gibi etkenlerle baş göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Üretici firmalar genellikle çevre kirlilikleri, çamur, atmosferik atıklar gibi sebeplerle oluşan paslanmaları garanti kapsamı dışında tutmaktadır. Paslanmaya karşı yapabileceğiniz ilk müdahele aracınız yeniyken araç bakım merkelerinin uyguladığı Pas Önleme Sistemlerini aracınıza uygulatmaktır. Aracın taban sacının yalıtımı sık sık kontrol edilmelidir, yalıtım kabarmışsa paslanma tehlikesi baş göstermiş demektir.

Bakım İçin Yapılacaklar

  •  Aracınızın su tahliye delik ve kanallarının açık olmasına dikkat etmeniz,
  •  Aracınızın alt kısmını periyodik biçimde yıkatmanız,
  •  Aracınızı yıkadıktan sonra Kapı altları, çamurluk içleri, çamurluk kenarları, bagaj olukları, motor bölümü, marşpiye profillerinin içleri, taşıyıcı sistem profil içleri ile kapı direkleri gibi hassas bölümleri iyice temizlendiğinden ve kuruduğundan emin olmanız,
  •  Aracınızın kaportasında paslanmaya yol açabilecek küçük vurukları, çizikleri dış etkenlere karşı korumasız hale getirecek pasta cila yerine rötuşlayarak gidermeniz,
  •  Aracınızı fırça yerine süngerle yıkamanız ve oluşması muhtemel ince çizikleri engellemeniz, aracınızın paslanmasını engelleyecek önlemlerdir.
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir