Havasız Patlamayan Lastik

Özellikle bisiklet kullanıcıları ve otomobil kullanıcılarının daha çok canını sıkan lastik konusu patlamayan bisiklet tekerleğinin üretilmesi ile son bulacağa benziyor.Britek isimli üretici tarafından geliştirilen patlamayan havasız bisiklet tekerleği otomobil lastikleri için ipucu olabilir.

Bugünkü bisiklet tekerlekleri, neredeyse 100 yaşında bir teknolojiye dayanıyor ve endüstri, tıkır tıkır işleyen bu sistemi geliştirmek için hiçbir çaba harcamamış. Dahası gerek de duymamış. Oysa, içinde hava olan lastikler, aynı zamanda insanları dağ başında, yol ortasında zor durumda bırakma riskini de beraberinde getiriyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Colorado’da kurulu olan Britek ise, enerji dönüşümlü bir tekerlek prototipi ile bisikletçiler, hatta otomobiller için yeni bir seçenek sunuyor. İçinde hava bulunmayan bu tekerlek, esnek metal yaylar sayesinde, yer ve bisiklet arasındaki tepkiyi en aza indiriyor. Patlama, kırılma riski de bulunmayan dayanaklı tekerlerlek sayesinde, bisikletçiler artık yanlarında yedek tekerlek, pompa gibi ağırlıklar taşımak zorunluluğundan kurtuluyor.Yeni tekerleklerin, otomobillere de uyarlanabileceği ve önemli bir yakıt tasarrufuna neden olacağı vurgulanıyor.