Yaz Lastiği Ne Zaman Değiştirilir?

Kış ayından yaz aylarına geçerken otomobilinizin lastiği kış lastiğinden yaz lastiğine geçiş yapması gerekir. Bu yüzden lastik değiştirme zamanını doğru bilmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Her mevsim farklı lastik

Her mevsim farklı lastik kullanmak hem arabanız açısından hemde sürücü açısında oldukça önemlidir. Kışın kış lastiği yazın ise yaz lastiği kullanmak arabanızın sağlığı açısında ve sizin can güvenliğiniz açısında büyük önem taşır. Kış lastikleri ve yaz lastikleri farklı hava ve zemin koşullarına göre üretildikleri için kış lastiğini yaz koşullarında, yaz lastiğini de kış koşullarından kullanmak performansı düşürür.

Bu yüzden kış mevsiminin bitmesi ile birlikte yaz lastiklerine, yaz mevsiminin bitmesi ile birlikte yaz lastiklerine geömek gerekir. Kış lastikleri +7 derecenin altında hamur yapısı gereği daha iyi yol tutuşu daha az fren mesafesi sağlarken, yaz lastikleri yaz şartlarında kış lastiklerine göre her yönden çok daha iyi performans gösteriyor. Bunun dışında yuvarlanma direncine bağlı yakıt tüketimi ve gürültü emisyonu konularında kış lastiklerinin yaz mevsiminde kullanılması verimlilik açısından uygun değil.

otomobil lastiği, lastik, araba

Mevsimine göre lastik kullanımının avantajları

  • Hamur yapılarındaki farklılıktan dolayı daha kısa fren mesafesi ve ıslak/kuru zeminde yola tutunma performansı
  • Yaz lastiklerinin sırt diş yapılarından dolayı daha az gürültü ve daha çok konfor sağlaması
  • Yaz lastiklerinin yuvarlanma dirençlerinin az olması sebebi ile kış lastiklerine göre daha az yakıt tüketimi sağlaması
  • Mevsimsel lastik değişimi ile lastiklerin daha uzun süre kullanılabilmesi ve lastik ömrünün uzaması

Doğru lastik kullanmanın yakıt tüketimine faydaları

Yaz lastikleri, artı 7 derecenin üstündeki sıcak hava koşullarında, kuru ve ıslak zeminde daha kısa fren mesafesi sağlıyor. Yaz lastiklerinin dönme direncinin kış lastiklerine oranla daha düşük olması, yakıt tasarrufu ve lastikte daha az aşınma anlamına geliyor.

Havalar ısındığında yaz lastiğine geçmek binek otomobillerde yüzde 20, ağır vasıtalarda ise yüzde 35 oranında yakıt tüketimine etki ediyor.

Yakıt ekonomisinin yanı sıra kontrollü hızlanma ve ani frenlemenin de sürüş güvenliği için önemli olduğuna dikkat çeken Pirelli, sürücülere araç bakımlarının da düzenli olarak yapılması gerektiğini hatırlatıyor. Pirelli aynı zamanda yumuşak bir sürüş tarzı benimsemenin önemli olduğunu vurgularken, ani hızlanma ve frenlemelerden kaçınma, araç klimasını dikkatli kullanma ve gerekmedikçe elektrikle çalışan cihazların kapatılması konusunda da uyarılarda bulunuyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir