Yeni 2012 Model Suzuki Swift

Sponsorlu Bağlantılar

Yenilenen Suzuki Swift

Suzuki Swift yenilenmesinin ardından iddialı özellikleri ile yollara çıktı. Keyif veren tasarımı ile sevimli görünen, küçük sınıfın yeni oyuncusu Swift, ülkemizde 1.2lt hacimli benzinli motoruyla satışa sunuluyor. İstendiğinde otomatik, istendiğindeyse manuel şanzımanla satın alınabilen Swift’in satış fiyatı ise 30 bin 590 TL’den başlıyor.

Küçük sınıfın farklı görünen oyuncularından olmak için yenilenen Swift’de bu hedefe ulaşılmış gibi görünüyor. Yuvarlak hatları ile ön plana çıkan araç, akıcı bir dizaynla üretilmiş. Sevimli görünmesinin yanında son dönemlerin önemli bir akımı olan retro otomobilleri andıran bir yanı da olan Swift, boyutları ile kullanımı pratik bir araç olacak. 3850 mm uzunluğunda, 1695 mm genişliğinde, 1510 mm yüksekliğinde olan Swift, küçük yapısını iyi bir giysi ile birleştirmiş.

Bu tasarımın en ilginç gelen yanlarından biri yuvarlak hatların, düz çizgiler kullanılarak yakalanmış olması. Motor kaputu, tampon, profil detayları gibi unsurları düz bir tasarıma sahip. Ancak bunlara verilen usta işi eğimlerle otomobilin yuvarlak bir görünümde olması sağlanmış. Petek dokulu hava giriş ızgarası ile biraz sportif bir ifadeye de sahip olan japon otomobili, boyutlarına aykırı bir görüntü sergileyen farları ile de agresif bir yüze sahip.

Arkadan baktığımız zamansa yine heybetli görünen bir aydınlatma grubu hemen dikkat çekiyor. Bagaj kapağının tavandan ayrı olan tasarımı ve bu bölümün daha üstte durması ile de iyi bir görüntü elde edilmiş. Camın beklenenden biraz daha fazla içeriye giren yapısı ve bagaj üstü spoyleri ile ön bölümde biraz az bulduğumuz sportif yapı, arka tarafta daha iyi bir şekilde karşımıza çıktı.

Şaşırtıcı Bir Konfor

Yaşam alanına geçtiğimizde ise beklediğimizden daha iyi bir tasarım ve daha geniş bir alan bizi karşıladı. Ön tarafta bulunan yolcular rahat ederken, arka tarafta yolculuk edecekler için de oldukça iyi bir kullanım alanı sunuluyor. Küçük boyutlara sahip olmasına rağmen yaşam alanının başarılı tasarımı ile iyi bir kullanım alanı yakalanmış.

Elbette çok büyük bir kullanım alanı yok ama beklediğimizden daha iyi. Koltukların kalitesi açısından baktığımızda ise açıkçası biraz daha iyi olması gerektiğini düşünüyoruz. Yan destekleri biraz fazla sert ve biraz fazla büyük. Bu nedenle sanki iki taraftan vücudu saran ve biraz rahatsız eden bir kaplama oluşmuş gibi. Sürüş pozisyonunu ayarlama konusunda da bu durum biraz sıkıntı yaşatıyor. Ayrıca koltukların minder kaliteleri de daha iyi olmalı. Kullanım rahatlığı, görüş açıları, kumanda elemanlarının bulunması gibi konularda ise sıkıntı yaşanmıyor. Aracın içinde genel olarak kullanılan malzeme kalitesi beklediğimizden biraz daha iyiydi. Özellikle bazı bölgelerde son derece kaliteli malzemeler karşımıza çıktı. Ama bazı noktalarda da otomobilin fiyatını aşağıda tutabilmek için düşük kaliteli malzeme kullanılmış. Fakat bunların yaşam alanında iyi bir şekilde gizlendiğini düşünüyoruz. Orta konsol ve kokpit tasarımı açısından bir sıkıntı yaşamadık ama dizlere temas eden plastik detayların olması rahatsız etti. Bu durum özellikle ön yolcu tarafında biraz daha fazla hissediliyor. Direksiyon simidinin yapısı ve kullanımı da beklentilerimizi karşılayan detaylardan oldu. USB girişine sahip olan müzik sisteminin kalitesi de yeterli. Sessizlik konusunda ise Swift bu sınıfın beklentilerini rahatlıkla karşılıyor ama yüksek hızlara çıkıldığında beklediğimizden biraz daha yüksek bir gürültü var. Yaşam alanında sunulan eşya gözlerinin sayısı ve kullanımı açısından da bir sıkıntı yaşamadık. Vites kolunun ve körüğünün tasarımı konusunda ise Swift bizden geçer notu aldı ama daha iyisi olsa fena olmaz.

Modern ve Yenilikçi Bir Tasarım

Modern bir tasarımı olan ve yaşam alanında da bu tasarımı devam ettiren Swift, fiyatına göre satın alınabilecek iyi seçeneklerden biri olmuş. Ama bu otomobilin asıl belirleyici kriterlerinden biri elbette sürüş özelliği olacak. 1.2 lt hacmindeki motoru 93 HP güç üretirken, 118 Nmtork kullanıma sunuluyor. Matematiksel olarak bu verilere bakıldığında elbette yüksek bir performans beklemek haksızlık olur ama sunduğu performans şehir kullanımı için yeterli. Fabrika verilerine göre 100 km’de 5 litre yakıtla yetinebilen Swift, yaptığımız ölçümlerde de 6 litrelik bir sonuca imza attı. Bu tüketim sonucu benzinli motorlu bir araç için oldukça iyi. Performans konusunda Swift’i biraz cılız görsek bile 0-100 km/s hızlanma için 12.3sn’lik bir değer açıklanıyor. 5 ileri oranlı manuel şanzımanla kombine edilen araçta bizde buna yakın bir değer elde ettik. Manuel vites kullanımı açısından kemikli geçişleri ile beğenimizi kazandı. Yollarını net bir şekilde bulduk ve değişimler sırasında önemli bir sıkıntı yaşamadık. Süspansiyon sisteminin çalışma karakteri ise orta sertlikle ayarlanmış. Konfor konusunda bir problem görmedik. Sürüş karakteri açısından baktığımızda ise süspansiyon sistemi beklentilerimize cevap verdi. Hatta bazı sık aralıklarla girdiğimiz viraj giriş testlerinde Suzuki Swift beklediğimizden daha iyi bir performans ortaya koydu. Sürüş karakteri açısından baktığımızda bizden en olumsuz puanı yönlendirme kabiliyeti aldı. Sistemde bazı boşluklar var ve bu rahatsız edici bir boyuta ulaşabiliyor.

Sonuç

Suzuki Swift küçük sınıfın önemli oyuncularından biri olmayı hak edecek özelliklere sahip. Negatif özellikleri elbette var ama iyi yanlarını biz bundan daha fazla bulduk. Görünüm konusunda sevimli yüzü ile karşımıza çıkan otomobil, yaşam alanı konusunda da beklediğimizden daha iyi bir kullanım alanı sundu. Küçük hacimli motor ile çok atak bir karaktere sahip olmasa bile performans beklentilerine de cevap verebilen araç yakıt tüketimi ile cep dostu olduğunu ispatlıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir